reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte GZ-M3: skříň pro nenáročné

7.6.2007, Jan Vítek, recenze
Gigabyte GZ-M3: skříň pro nenáročné
Dnes si odpočineme od velkých a těžkých middle a bigtowerů a zaměříme se na něco menšího, lehčího a levnějšího. Tím bude skříňka Gigabyte GZ-M3 pro základní desky Micro ATX, která je pro uživatele netoužící pro rozrostlých sestavách, ale spíše po něčem menším.
Kapitoly článku:
V dnešní době, kdy se objevuje stále více skříní pro HTPC, jsou nové skříně typu Minitower spíše vzácností. HTPC jsou totiž většinou ve formě skříní typu Desktop, aby se mohly nenásilně vměstnat mezi klasickou obývákovou spotřební elektroniku a k tomuto účelu jsou také vybaveny líbivými čely – dnes u těch lepších převážně z masivního broušeného hliníku.

Dnes je ale tématem článku klasický Minitower. Ale něco se přeci jen změnilo. V minulosti jsme mohli do skříní, které je dnes možné označit za Minitowery, vložit i ATX desky v plné velikosti, tedy 12 x 9,6 palců, ale do této se vejde pouze Micro ATX – 9,6 x 9,6 palců. Je to tím, že staré skříně v době Intel Pentií II a AMD K6 měly zdroj umístěný ještě svisle a ten tak částečně zakrýval i základní desku. Když jsme k tomu přičetli ještě kabeláž, malou hloubku skříně, kde i CD mechaniky částečně zasahovaly do prostoru základní desky, bylo i prosté vyjmutí modulu RAM horor. Také to často znamenalo odklopení traye základní desky, pokud to ovšem skříň umožňovala a následné opětovné zapojování kabelů, které jsme předtím museli pochopitelně rozpojit.



- klikněte pro zvětšení -

Pak se ale zdroje přesunuly nad základní desku – místo Minitowerů a Miditowerů přišly Middletowery a u nich jsme si již mohli užívat téměř nerušeného přístupu k základní desce a především bylo možné použít rozměrných chladičů, aniž by je dusil zdroj.



S dalším vývojem, jaký se v oblasti PC udál, je zcela jasné, že se k těmto dobám, kdy byl zdroj umístěn svisle, již nelze vrátit, a proto dnešní Minitower pojme pouze základní desky formátu Micro ATX. Ale zpět k dnešní skříni.

ModelGZ-M3
Rozměry180 x 368 x 398 mm (Š x V x H)
Hmotnost4 kg
Materiál0,5mm SECC, plast
KompatibilitaMicro ATX
Chlazení92mm ventilátor
přední pozice 80/92mm
boční tunel a průduchy
Šachty2x 5,25"
2x externí 3,5"
2x intenrí 3,5"
Rozšiřující sloty4
I/O portyaudio (AC'97, HD Audio)
2x USB 2.0

Jedná se o produkt společnosti Gigabyte, jenž se u nás nedávno ukázal v dobrém světle se svou aktualizovanou verzí Aurory – 3D Aurora 570. GZ-M3 je však z druhého konce cenového segmentu a tomu odpovídají i její specifikace a možnosti. Skříň je vyrobena z materiálu SECC o tloušťce pouhých 0,5 mm, což není zrovna dobrá výchozí pozice pro vysokou pevnost, ale nepředbíhejme. Díky použitému materiálu i rozměrům (368 x 180 x 398) je skříň opravdu lehká i s nainstalovanou sestavou. Prázdná však váží dle výrobce přesně 4 kg.



Co se týče vnějšího zpracování, pak GZ-M3 je celá černá s hladkým a lesklým povrchem. To se týká jak kovových, tak plastových částí. Gigabyte však nabízí také verze GZ-M1 a GZ-M2, jež jsou stříbrné, ale jinak se od naší skříně téměř neliší. Podíváme se nyní, co najdeme na předním panelu. Je jasné, že s dostupným prostorem na předním panelu Minitoweru si výrobce nemůže nijak vyskakovat a bude rád, když na něj nacpe to nejnutnější.




V našem případě se zde setkáme se dvěma pozicemi pro 5,25“ zařízení a dvěma externími pozicemi pro 3,5“ zařízení. To je v dnešní době poněkud zvláštní, když se externí 3,5“ pozice ztrácí i z daleko větších skříní, aby mohly poskytnout potřebnější prostory. Pod oněmi pozicemi máme klasická tlačítka a světelné diody. Bráno zleva to je LED indikující práci disku, pak velké středové podsvícená tlačítko Power a napravo od něj malý černý Reset. Pod nimi máme průduchy předního ventilátoru (rovněž ve spodní části předního panelu byl vykrojen kus, jímž může dovnitř proudit vzduch) a nakonec je zde klasická sorta audio konektorů a dvou USB 2.0. Máme zde dokonce i místo pro FireWire, ale to je zaslepeno a uvnitř příslušný konektor ani kabel nejsou.


- klikněte pro zvětšení -

Levý bok skříně v duchu dnešních modelů obsahuje dva průduchy. Horní kulatý, za nímž je černý plastový tunel pro chladič procesoru a dolní obdélníkový, přes nějž má proudit chladný vzduch ke grafické kartě a jiným. Následně zde najdeme ještě vylisované místo coby úchyt pro snadnější vysunutí bočnice a také populární Thumb Screws – dva šroubky s velkými hlavičkami.



Pravá bočnice je již zcela holá a nenajdeme na ni vůbec nic, takže se můžeme ihned přesunout k zadní části skříně.



Nedá se říci, že bychom zde našli nějaké překvapení, ale několik prvků tu stojí za zmínku. Například pokud se podiváte na uchycení pravé bočnice, tak zjistíme, že je spojena s horním panelem a ke skříni přinýtována. Zde je tedy jasné, že na tray se z pravé strany nepodíváme. Gigabyte nám také usnadnil práci s vylamováním záslepky tam, kde se předpokládá pozice grafické karty a také zde nenajdeme standardní záslepku I/O slotů základní desky, již bychom stejně nevyužili.



O chlazení skříně či spíše o obměnu vzduchu uvnitř bude ventilátoru ve zdroji pomáhat 92mm ventilátor F129025SL. Pod tímto označením najdeme jako pravděpodobného průvodce firmu Everflow. Rošt ventilátoru se skládá z početných kruhových otvorů, což není zrovna nejlépe zpracováno, ale u podobných skříní jsem viděl i daleko horší.
reklama