reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus Cine5: zázrak nebo pastička?

28.7.2010, Petr Štefek, recenze
Asus Cine5: zázrak nebo pastička?
Asus se svým rozšiřujícím se záběrem zamířil i do světa reproduktorů a my se dnes podíváme na jeho zázrak pod názvem Cine5, který představuje alternativu k samostatným 5.1 reproduktorům a ještě k tomu ve velmi kompaktním provedení.
Kapitoly článku:
  1. Asus Cine5: zázrak nebo pastička?
  2. Asus Cine5 - bližší pohled
  3. Jak to celé hraje?
  4. Závěr
Asus Cine5 je trochu netradičním počinem v oblasti reproduktorů, neboť se jedná o náhradu klasických reproduktorů 5.1 v kompaktním balení, jehož součástí je pouze jediná jednotka. V té je integrován speciální reproduktor, který by měl přes další algoritmy zajistit "efekt 5.1". Puristé se nyní válejí smíchy pod stolem a my pokračujeme v zájmu investigativní recenze dále a osvětlíme si zde princip, na kterém toto řešení funguje.

Nemyslete si ani na jedinou vteřinu, že tento reproduktor má ambice nahradit plnohodnotné řešení 5.1 reproduktorů. Jedná se o alternativu pro ty, kdo mají na stole málo místa nebo pro ně není objem basové složky alfou a omegou hudební reprodukce.




Když se zamyslíme nad tímto konceptem a nad tím, kam je směřován, nejedná se o žádnou novinku a převratný vynález, neboť ve světě domácího kina je znám již asi 10 let, kdy se Yamaha a Pioneer jali pomocí speciální algoritmů modelovat zvuk tak, aby skutečně za pomocí několika reproduktorů umístěných v jedné dlouhé ozvučnici bylo možné simulovat prostorový zvuk.

Společné s dnes recenzovaným zařízením měli opravdu pouze technologický koncept, protože výše jmenovaná zařízení byla mnohonásobně větší a disponovala různě nastavenými reproduktory. Výsledek byl velmi zajímavý. Samozřejmě, opět se přes libovolné současné algoritmy respektive procesování zvuku a nastavení reproduktorů nepřiblížíme kvalitnímu řetězci samostatných reproduktorů a 5.1 záznamu.



Nechejme nyní stranou předsudky a podívejme se, co nám Asus připravil. Svou cenou totiž atakuje tento zázrak poměrně ustálené volby pro relativně kvalitní ozvučení počítače, jakými jsou např. Logitech Z-2300 a podobně.



Asus nám dokonce vsugerovává i fakt, že dvoukanálový zvuk ze zdroje je pomocí tohoto zařízení "upsamplingem" vylepšen na vícekanálový. Výsledek je samozřejmě již z principu nevalný, ale na efektní reprodukci může pro hry a filmy s trochou štěstí stačit. Pojďme se ovšem nyní podívat již na samotné zařízení, které toho řekne mnohem více než všichni zvukoví teoretikové dohromady.

reklama