reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pořiďte si RAID 1 (zrcadlení)

12.1.2005, Eagle , článek
Pořiďte si RAID 1 (zrcadlení)
Nedávno jsme mluvili o (ne)spolehlivosti dnešních pevných disků. Pro klíčová data se ale nabízí jednoduché a přitom levné řešení v podobě RAID polí. Jednoduché zrcadlo RAID 1 si můžete postavit na většině nových základních desek. Dnes se podíváme, jak na to.
Kapitoly článku:

Jak si vytvořit RAID pole


Předpokládejme nyní, že již máte dva pevné disky.



Horní z disků je připojen na Serial ATA Channel 0, dolní na Channel 1


Pevné disky samozřejmě umístíme do skříně tak, aby se dobře chladily, tj. ne hned vedle sebe a pokud možno do průvanu.

Při bootování se každý řadič prezentuje vlastní obrazovkou (obvykle těsně po obrazovce BIOSu), kde umožňuje nakonfigurování pole. Příklad zde uvedený je z VIA VT8237, jako disky slouží dva 200GB Maxtory DiamondMax 10 Serial ATA (model 6B200M0).
Pozn.: Pokud už chcete vytvářet RAID pole, je vhodné nahrát nejnovější verzi BIOSu přídavného řadiče (RAID BIOSu). Výrobci některých základních desek často tento BIOS neupdatují, takže chcete-li být tzv. up-to-date, nezbývá než nahrát si BIOS řadiče vlastní. Jak to provést, se na stránkách Světa Hardware již řešilo.

Za normálních okolností se dva Serial ATA disky hlásí BIOSu jako samostatná zařízení s možností bootování z libovolného z nich:



V případě VIA VT8237 se hlásí jako SCSI zařízení, což je pro diskové řadiče vcelku typické.



Stisknutím tabulátoru se dostanete do konfigurační utility RAID BIOSu:



Pokud nemáte dva disky, zůstanou všechny nabídky neaktivní. RAIDové pole je možné vytvářet ze dvou disků, v případě že deska využívá čipu PHY, až ze čtyř disků (obdobně je na tom např. čipset nForce 3 250, který také nabízí podporu pro dva Serial ATA disky a další dva při využití PHY čipu). Na obrazovce výše je nezbytně nutné uvědomit si, který disk je který. Pokud si nejste jisti, je možné zkontrolovat sériová čísla:



Důležité je to proto, že při synchronizaci musíte vědět, z kterého disku chcete kam kopírovat data. Pozn.: VIA VT8237 nabízí vytvoření zrcadla (RAID 1) kdykoliv. Můžete proto napřed používat jeden disk a třeba až po týdnu usoudit, že zakoupíte druhý stejný a zrcadlo vytvořit později.

Pole vytvoříme kliknutím na Create Array. Otevře se další nabídka...



... v níž u druhé položky zvolíme RAID 1 for data protection - následně se v menu objeví Array Mode RAID 1 (Mirroring):



Pokračujeme volbou Select Disk Drives, kde zvolíme pevné disky určené k vytvoření RAID pole. Zde je důležité kliknout jako první na disk, který bude zdrojem dat - Source. Druhý disk pak bude zrcadlit stav zdroje, nazván je Mirror.



V praxi je vcelku jedno, který z disků bude Source a který Mirror, důležité je to pro synchronizaci, protože data se kopírují ze Source na Mirror, ne naopak. Pokud už na jednom disku máme data (např. nainstalovaný operační systém), chceme přenést data z tohoto disku na druhý, prázdný disk. Proto zvolíme disk s daty jako Source a prázdný disk jako Mirror. Kdybychom to udělali naopak, obsah disku s operačním systém se přemaže daty z prázdného disku (tedy nulami). Pokud si nejste jisti, který z disků je který, zkontrolujte sériová čísla (viz. výše).



Jakmile máme vše nastaveno, spustíme synchronizaci kliknutím na Start Create Process. Tím se data z disku Source překopírují na disk Mirror (přemažou původní obsah na Mirror). Pokud se v budoucnu někdy pole rozhodí (obsah na Source nebude odpovídat obsahu na Mirror), můžeme takto znovu vytvořit přesnou kopii.



Samotné kopírování 200GB disků v mém případě trvalo asi hodinu. Vše je bit po bitu prováděno sekvenčním čtením z jednoho disku a sekvenčním zápisem na druhý disk, takže to může na první pohled vypadat, že disk vůbec nic nedělá (disky neseekují, takže ani příliš nehlučí).



Po dokončení synchronizace je ještě potřeba v hlavním menu nastavit pole jako Boot. Na fotografii výše vidíte, že pole má označení Array 0 (nula udává číslo pole, nikoliv typ).

Když teď systém zresetujeme, detekuje RAID BIOS oba disky, ale již nevypisuje jejich typ, nýbrž že se jedná o Array 0 typu RAID 1.



BIOS základní desky nyní nenabízí bootování z jednotlivých pevných disků, ale z pole jakožto celku (zde je druhým diskem Seagate Barracuda IV 80GB pro IDE rozhraní).



Dva disky sloučené do pole pod názvem VIA RAID 1 jsou pak i pro operační systém viditelné pouze jako pole, nikoliv jako jednotlivé disky.
reklama