reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cooler Master ATCS 840: hliníkový obr

17.2.2009, Jan Vítek, recenze
Cooler Master ATCS 840: hliníkový obr
Při minulé recenzi jsme si zaštěkali s Cooler Master HAF 932 a teď je na řadě další skříň tohoto výrobce. Jde o model ATCS 840, jenž má za úkol se zalíbit zákazníkům hledajícím dobrou funkčnost, prostor a střízlivý design. Velký důraz byl kladen i na chlazení.
Kapitoly článku:
Cooler Master HAF 932 získal naše ocenění TREFA, protože jde o dobře vyrobenou a zpracovanou skříň s mocným chlazením, kde výrobce myslel na každý detail. Uvidíme tedy, zda se ATCS 840 předvede podobně. Přišel v poněkud méně okázalé krabici, která neměla tak pěkný potisk, což nám však může být jedno. Již se mi ale tolik nezamlouvaly ochranné polystyrenové bloky, jejichž tloušťka mohla být větší, ale i tak skříň dorazila v pořádku.


Podstatným rozdílem mezi dvěma jmenovanými modely je, že ATCS 840 nevyužívá jako hlavní materiál 1mm SECC plech, nýbrž především hliník o stejné tloušťce. To tedy až na jisté části, jako přední panel, kde je plech daleko silnější. K tomu se ale ještě dostaneme. Recenzovat budeme variantu v černém provedení, avšak existuje také ještě čistá verze bez barevné úpravy, tedy stříbrná. Specifikace nejlépe vyjeví následující tabulka:

Model
ATCS 840
Rozměry
243 x 580 x 630 mm (Š x V x H)
Hmotnost
13,25 kg
Materiál
1mm hliník (především)
Kompatibilita
mATX, ATX, E-ATX
Pozice
5x 5,25"
6x interní 3,5"
1x externí 3,5" (s pomocí redukce)
Chlazení
přední 230 x 30 mm, 700 RPM, 19 dBA
vrchní 2x 230 x 30 mm, 700 RPM, 19 dBA (potenciálně také 3x 120 mm)
zadní 120 x 25 mm, 1200 RPM, 17 dBA
spodní pozice pro jeden 120mm ventilátor
dvě pozice pro 120mm ventilátory u pevných disků
externí tunel pro 120mm ventilátor
I/O Porty
4x USB 2.0, 2x audio, 1x eSATA, 1x IEEE1394 FireWire
Variace
černá/stříbrná

HAF 932 je velmi rozměrná skříň (243 x 560 x 564), ovšem ATCS ji svými mírami ještě podstatně překonává, především tedy svou hloubkou. Díky hliníkovému provedení je ale pouze o 50 gramů těžší. Za to vše se odměňuje jednou diskovou pozicí navíc a nabízí také trošku odlišný způsob chlazení. Není zde žádný boční ventilátor, ale zase dva 230mm na vrchní straně a pozice pro několik dalších. Zadní ventilátor se smrsknul z 140 mm na 120 mm.



S obhlížením skříně začneme klasicky zhodnocením předního panelu, jenž byl zpracován do velmi střízlivé podoby a jistě potěší všechny odpůrce dvířek. Výrobce nevyužil ani žádné stříbrné lišty, či křiklavé potisky, takže skříň celkově působí minimalisticky, i když to rozhodně ne svými rozměry a použitým materiálem. Přední panel je totiž z velmi masivního hliníku a ten má leckde tloušťku i přes 6 mm. Povrch také není vyhlazen, ale upraven hrubým svislým broušením, takže se vám nejednou při manipulaci se skříní a odstranitelným spodním panelem s logem firmy stane, že na materiálu zůstanou bílé stopy po obroušených nehtech.



Pozic pro 5,25" zařízení zde máme celkem pět a pod nimi je do středu zarovnaná jedna externí pozice pro 3,5" zařízení, dnes nejčastěji asi čtečku paměťových karet. Zmínil jsem se také o odstranitelném panelu. Ten v hlavním předním panelu drží za plastové packy, a to velmi pevně, že při jeho sundávání jsem se i bál, abych něco neulomil. Naštěstí se tak ale nestalo a dá se předpokládat, že po několika cyklech se pružné plastové packy již trochu "ožužlají". Panel se sundává tak, že jeho pravou stranu jednoduše vytrhnete a pak půjde sama ven i levá strana. Postup při opětovném nasazování je ale opačný, než by se dalo čekat - nejdříve opět pravá strana a pak se nacvakne levá.



Mezi panely výrobce nechal 4mm mezeru, skrz níž bude proudit vzduch k přednímu 230mm ventilátoru. Ten má pro sebe vyříznutý dostatečně velký otvor, takže zde problém nebude, ovšem průtoku vzduchu bude vadit právě onen přední panel a úzká mezera, a to bude pomyslné úzké hrdlo lahve. Výrobce se také zcela správně vykašlal na nějakou kovovou mřížku a místo ní využil jemný plastový prachový filtr, jejž můžeme snadno vyklopit a třeba pod tekoucí vodou vyčistit (a poté nezapomenout osušit). Fyzické zpracování předku ATCS 840 je tedy výborné, ovšem je otázkou, jak moc budou úzké škvíry bránit přístupu vzduchu.



Pokračujeme s ohledáváním na stranách skříně, avšak zde není téměř nic k vidění. Obě bočnice jsou holé a horizontálně broušené, aby na nich tolik neuplívaly nečistoty a otisky prstů. V tomto ohledu můžeme ATCS 840 směle přirovnat k produkci společnosti Lian Li.



Bočnice drží dvojice přítlačných šroubků a u z pravé strany si můžeme ještě všimnout stříbrného madla. To však není součástí bočnice, ale vysunovatelného traye pro základní desku. Pojďme dál.



Zadní stěna má velmi podobné zpracování jako HAF 932, za což mohou především dvě pozice pro zdroje. Výrobce nám naznačuje, že bychom měli využívat spíše tu spodní, která je již od výroby pro svůj účel připravena. Důvodem bude asi především to, že stejně jako u HAF 932 se musí při instalaci zdroje do horní pozice odstranit vrchni ventilátor. Záslepka pozice zdroje stejně jako u druhé skříně v sobě nese dva zakryté otvory pro hadičky vodního chlazení. Přimontována je však trošku fórově pouze za dva diagonálně usazené šroubky a na to je třeba si při manipulaci se skříní dávat pozor.



A pak je tu onen vysunovací tray. Ten způsobil, že výrobce použil místo 140mm ventilátoru "pouze" 120mm. Jinak zde mají záslepky sedmi kartových slotů v sobě vyražené otvory a další jsou vedle nich. Tray pak drží za čtyři šroubky a ty jsou těsně u závitů přítlačných šroubků držících bočnice. Toho je dobré si při instalaci všimnout, abyste pak zbytečně nemuseli tray přešroubovávat. Takový problém by to ale samozřejmě nebyl. Jinak už předem mohu říci, že otočit tray na druhou stranu ve stylu formátu BTX zde není možné a ani potřebné.


- klikněte pro zvětšení -

Nyní se přesuneme na vrchní stranu, kde se v celé své kráse ukáže dvojice dalších 230mm ventilátorů krytých perforovaným plechem. Možná jste si na fotografii zadního panelu všimli dvojice vrchních přítlačných šroubků. Právě ty přidržují na místě vrchní panel, takže ten není problém během okamžiku vysunout a očistit od případného prachu a zapotřebí tato funkce bude také pro výměnu ventilátorů za radiátor vodního chlazení. Někteří uživatelé si také mohou prostě nechat vršek skříně holý a kochat se pohledem na ventilátory rotující rychlostí 700 RPM.



V přední části je další kus tlustého plechu a v do něj výrobce zasadil veškerá ovládací tlačítka, diody a konektory. Jednak jsou to vepředu klasická tlačítka Power a Reset se dvěma LED, ovšem zajímavější je vyklápěcí modul s porty. Ten odjistíme stiskem, po čemž se sám vyklopí nahoru a nabídne nám celkem čtyři porty USB 2.0, pak dva audio konektory (mikrofon, sluchátka) následované jedním IEEE1394 FireWire a jedním eSATA. Modul působí odolně, a tak můžeme Cooler Master opět pochválit za invenci a dobré zpracování.


- klikněte pro zvětšení -

Nakonec zbývá spodek skříně. Ten je dle mého názoru zpracován lépe než tomu je u HAF 932, a to zejména z pohledu napájecího zdroje, jenž má k čerstvému vzduchu daleko lepší přístup. Pak se zde setkáme s ještě jednou pozici pro 120mm ventilátor, která má před sebou další prachový filtr s madlem pro vysunutí. Takto nám ATCS 840 aspoň nebude aspirovat na funkci domácího vysavače. Jsou tu ale ve spodku předního panelu také další otvory s napevno přidělanými prachovými filtry.

Nožky zde jsou klasické kulaté se stříbrnými okraji a udržují skříň nad povrchem ve výšce 1,5 cm. Bohužel, v příslušenství nenajdeme kolečka, jako tomu je u HAF 932.
reklama