reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NVIDIA nForce 780a SLI: HighEnd s integrovanou grafikou

6.5.2008, Petr Popelka, článek
NVIDIA nForce 780a SLI: HighEnd s integrovanou grafikou
Dnes skončilo NDA na nové mainstreamové a High-Endové čipsety nForce pro AMD platformu. V článku se podíváme, co nového nám NVIDIA přináší a jaké jsou oficiální specifikace. Asi největším a nejočekávanějším lákadlem bude technologie NVIDIA HybridPower, díky které bude možno označit za úsporné i High-End sestavy s těmi nejvýkonejšími grafikami současnosti.
V dnešním článku se obeznámíme s novinkami, které s sebou přinášejí čipové sady NVIDIA nForce 780a SLI a 750a SLI. Jedná se o obdobu čipových sad nForce 700i pro platformu společnosti Intel, velkým rozdílem je však integrace grafického jádra a s tím související podpora HybridPower a GeForce Boost (společně známé pod označením Hybrid SLI). Článek, který jsme pro vás dnes připravili, vám kromě výše uvedeného nabídne i představení již dříve uvedených Low-Endových čipsetů nForce 730a; 720a a nForce 710a.


nForce 750a SLI / 780a SLI



- Pro zvětšení klikněte -

Tisíc slov nenahradí jednu přehlednou tabulku, proto se nejprve na jednu takovou podívejme:


Specifikace čipových sad nForce 750a SLI / 780a SLI
Čipset
nForce 750a SLI
nForce 780a SLI
Segment trhu (cena)
Mainstream ($120+)
High-End ($250+)
Podpora CPU (Socket AM2+)
Sempron; Athlon 64; Athlon (64) X2; Athlon 64 FX; Phenom
Sempron; Athlon 64; Athlon (64) X2; Athlon 64 FX; Phenom
Rychlost systémové sběrnice
Hyper Transport 3.0
Hyper Transport 3.0
Podpora pamětí
1066MHz DDR2
1066MHz DDR2
Podpora "SLI-Ready" modulů s EPP
Ne
Ano
Integrovaná grafická karta
Ano (D-Sub / DVI / HDMI)
Ano (D-Sub / DVI / HDMI)
Podpora HybridPower technologie
Ano
Ano
Podpora technologie GeForce Boost
Ano
Ano
NVIDIA PureVideo
PureVideo HD
PureVideo HD
Technologie SLI (počet linek)
Ano - "2-way" (x8 / x8); 19 linek celkem
Ano "3-way" (x16 / x8 / x8); 35 linek celkem
PCI Express 2.0
Ano
Ano
GPU-to-GPU (PWShort)
Ne
Ano
Podpora Broadcast
Ne
Ano
Podpora standardu ESA
Ne
Ano
Podpora Control Panel & System Monitor
Ano
Ano
Portů PATA (počet zařízení)
1 (2)
1 (2)
Portů SATA 3 Gbps
6
6
Podpora RAID
0, 1, 0+1, 5
0, 1, 0+1, 5
MediaShield Storage Technology
Ano
Ano
First Packet technology
Ano
Ano
Portů USB 2.0
12
12
Slotů PCI
5
5
Integrované Audio
HDA (Azalia)
HDA (Azalia)

Rozdíly mezi novými čipsety se daly snadno předvídat. Primárním rozdílem je samozřejmě počet linek PCI Express 2.0 sběrnice a s tím spjatá podpora více grafických karet v režimu SLI (jinými slovy, nForce 780a disponuje navíc čipem nForce 200). Dalšími rozdíly, které stojí za zmínku, jsou podpora technologie ESA a "SLI Ready" pamětí s EPP. Pro většinu běžných uživatelů, vzhledem k velkému cenovému rozdílu, bude tedy jistě lákavější koupě základní desky s čipsetem nFoce 750i SLI.


Co se týče společných vlastností obou výše představených čipsetů, těmi jsou podpora sběrnice Hyper Transport 3.0 a nových procesorů AMD Phenom (AMD K10; Socket AM2+), dále sběrnice PCI Express druhé generace, podpora až 1066MHz pamětí DDR2, celkem 6 SATA 3Gbps portů, 12 USB portů a jeden Gbit ethernet. Oba čipsety spolupracují se softwarovými nástroji NVIDIA Control Panel a NVIDIA System Monitor.

Společným rysem je také integrovaná grafická karta (GeForce 8100/8200/8300 mGPU), ke které se váží technologie HybridPower a GeForce Boost. V případě nForce 780a SLI ještě narazíme na nové technologie usnadňující komunikaci mezi CPU a GPU, ukrývající se pod označeními PWShort a Broadcast. Ke všem těmto novinkám se v dnešním článku ještě vrátíme a budeme se jim věnovat samostatně.


Než se vrhneme na rozbor integrované grafiky, či spíše nových technologií které s sebou přináší, nabízím ještě jednu tabulku obsahující modely základních desek jednotlivých výrobců s čipsety NVIDIA nForce 750i SLI a 780i SLI, které se mají na trh dostat ještě do konce tohoto měsíce, tj. května 2008.

Základní desky s čipsety NVIDIA nForce 750a SLI /780a SLI
Čipová sada
Výrobce
Modelové označení
nForce 780a SLI
Asus
M3N-HT Deluxe
Asus
Crosshair II
MSI
K9N2 Diamond
Gigabyte
GA-M780SLI-DS5
Foxconn
NF780ASLI
DFI
LP MCP72XE-M2R
nForce 750a SLI
Asus
M3N-HD
MSI
K9N2SLI Platinum
Gigabyte
GA-M750SLI-DS4
Biostar
N72PB-A2P
Jetway
TAC52D
AsRock
AliveN72PSLI
J&W
JMCP72A02
Galaxy
AN72S


Technologie NVIDIA HybridPower


Není tomu dlouho, kdy AMD představilo své nové čipové sady s výkonným IGP a podporou technologie ATI Hybrid Graphics. Nenechte se však zmást, technologie HybridPower jde malinko jiným směrem, konkurencí pro AMD je technologie GeForce Boost, ke které se dostaneme později.



Technologie HybridPower se stará o úsporu elektrické energie, která, přiznejme si, není v dnešní době zrovna levným artiklem. Když se už člověk rozhodne mít doma opravdu výkonný stroj s nejrychlejší grafikou, která je momentálně na trhu, obvykle nemůže být o šetření elekřiny ani řeč. Právě zde NVIDIA uhodila pomyslný hřebíček na hlavičku a uvedla do praxe technologii HybridPower.



Modelová situace: Postavíte si počítač, ve kterém bude kupříkladu základní deska s čipsetem nForce 780a SLI, 3-Way SLI realizované za pomoci grafických karet NVIDIA GeForce 9800 GTX a AMD Phenom 9850. Zapnutá sestava o této konfiguraci bez jakékoli zátěže si ze sítě bude odebírat neustále okolo 350 W, v zátěži pak až kolem 500 W. Pokud použijeme technologii HybridPower, pak nám spotřeba v Idle režimu klesne na mnohem přijatelnějších 200 W, což je rozdíl celých 150 W! To vše díky HybridPower s využitím integrovaného grafického jádra. Uvedené hodnoty jsou čerpány z oficiálních materiálů společnosti NVIDIA. Podrobnosti naleznete na screenshotu níže:


(pozn.: Full Load je v tomto případě zastoupen hrou Unreal Tournament 3 v rozlišení 1920x1200)

Nejmarkantnější rozdíl ve spotřebě je právě při použití 3-Way SLI nebo Quad-SLI za pomoci dvou karet NVIDIA GeForce 9800 GX2, ovšem i v případě jediné karty GeForce 9800 GTX (např. s použitím levnějšího čipsetu nForce 750a SLI) ušetříte při brouzdání na Internetu nebo přehrávání hudby/filmů bezmála 50 W, což rozhodně není hodnota zanedbatelná.

Tolik praktické použití, vraťme se ale k tomu, jak HybridPower funguje a jak jej lze v praxi využívat/ovládat. Jak již obrázky výše napovídají, Hybrid Power může fungovat ve třech základních režimech - Úspora energie (pracuje pouze IGP), Maximální výkon (všechny grafické adaptéry včetně IGP pracují) a "Další displeje", kdy mGPU (motherboard GPU - tj. IGP) a dGPU (diskrétní grafika) pracují nezávisle na sobě:



Důležité je ale poznamenat, že v posledním zmíněném režimu musí být sekundární monitor připojen k diskrétní grafice, přičemž po přepnutí do některého ze zbývajících dvou režimů se sekundární monitor stává neaktivním (jinými slovy, v režimech Boost Performance a Save Power je aktivní pouze monitor připojený ke grafice integrované na základní desce).


- Pro zvětšení klikněte -

Technologie HybridPower však nemá pouze výhody, ale i určité vady na kráse. NVIDIA zmiňuje lehký propad výkonu (méně než 5%), kdy je použito Hybridního SLI mezi GeForce 9800 a integrovanou grafikou. Stejně tak s touto technologií disponujete omezeným počtem výstupů na monitor, ba co víc, digitální výstup IGP umožňuje pracovat maximálně s rozlišením 1920x1200, což může být pro mnohé uživatele s velkými monitory (24"+) problém neřešitelný. Všechny tyto nevýhody se však dají obejít a to za pomoci BIOSu a deaktivace Hybridního SLI. Poté je stále ještě možná kooperace mGPU a dGPU se čtyřmi aktivními grafickými výstupy, jak demonstruje obrázek níže:



Hybrid Power je v současnosti podporován pouze grafikami GeForce 9800 GTX a 9800 GX2. Kooperaci IGP a levnějších grafických karet zajišťuje technologie GeForce Boost, ke které se dostaneme za okamžik. Nyní se ještě krátce podívejme na vylepšenou komunikaci mezi CPU a GPU, kterou nové čipsety přinášejí.


Direct GPU-to-GPU communication (PWShort) a Broadcast


Dle oficiálních materiálů společnosti NVIDIA došlo u nových čipsetů k vylepšení komunikačního protokolu mezi grafickými kartami a procesorem, který by měl ve výsledku přinést snížení přístupových dob (např. při načítání dat do paměti grafické karty) a optimalizaci toku dat mezi CPU a GPU, v případě SLI i mezi jednotlivými GPU. Vše se odehrává v čipu nForce 200 z čehož vyplývá, že hovoříme pouze o čipsetu nForce 780a SLI.

Podívejme se na grafické znázornění obou technologíí, které je myslím dostatečně výmluvné a nepotřebuje další komentář:


Komunikace (teoreticky) probíhá bez nutnosti jakéhokoli zásahu CPU


CPU nemusí odesílat data každé grafické kartě zvlášt - Broadcast = všesměrové vysílání

Zda se jedná o inovaci, která může přinést třeba jen drobné navýšení výkonu nebo o pouhý marketing spojený s uvedením nového čipsetu, to nechť posoudí každý sám. My se nyní podíváme na další, myslím, že o poznání zajímavější technologii, o jejímž přínosu nemůže být pochyb.


GeForce Boost aneb SLI pro každého


Jednou větví Hybridního SLI je výše rozebraný HybridPower, větví druhou je GeForce Boost. Tuto technologii lze použít u všech základních desek s čipsety nForce 700a series a integrovaným grafickým jádrem GeForce 8100/8200/8300 a jedná se o přímého konkurenta řešení společnosti AMD v podobě kooperace IGP a diskrétní grafiky s názvem ATI Hybrid Graphics. Představení této technologie a nového čipsetu AMD 780G/780V najdete společně s recenzí základní desky Gigabyte GA-MA78GM-S2H zde.



GeForce Boost je možno v současnosti realizovat za pomoci grafických karet GeForce 8400GS a 8500GT, což je obdoba konkurenčního řešení s kartami Radeon HD 2400 a HD34x0. Na reálné testy si budeme muset ještě nějaký čas počkat, pro méně náročné a spíše příležitostné hráče se však toto spojení může stát velmi lákavým: "Nejprve si zakoupím desku s poměrně výkoným IGP, až mi svým výkonem přestane dostačovat, za pár stovek jej rozšířím o levnou diskrétní grafiku". Toto řešení je levné, jednoduché, účelné.


- Pro zvětšení klikněte -

Technologie GeForce Boost je logicky daleko více perspektivní v kombinaci s nejlevnějšími deskami s čipsety nForce 720a/730a, kterým bude patřit poslední část tohoto článku.


NVIDIA nForce 710a / 720a / 730a


Nejprve nabízím opět tabulku, ve které si všechny 3 čipsety můžeme porovnat:

Specifikace čipových sad nForce 710a / 720a /730a
Čipset
nForce 710a
nForce 720a
nForce 730a
Segment trhu (cena)
Low-End
Low-End
Low-End / Mainstream ($80+)
Podpora CPU (Socket AM2+)
Sempron; Athlon 64; Athlon (64) X2; Athlon 64 FX; Phenom
Sempron; Athlon 64; Athlon (64) X2; Athlon 64 FX; Phenom
Sempron; Athlon 64; Athlon (64) X2; Athlon 64 FX; Phenom
Rychlost systémové sběrnice
Hyper Transport 3.0
Hyper Transport 3.0
Hyper Transport 3.0
Podpora pamětí
1066MHz DDR2
1066MHz DDR2
1066MHz DDR2
Podpora "SLI-Ready" modulů s EPP
Ne
Ne
Ne
Integrovaná grafická karta
Ne
Ano (D-Sub / DVI / HDMI)
Ano (D-Sub / DVI / HDMI)
Podpora HybridPower technologie
Ne
Ano
Ano
Podpora technologie GeForce Boost
Ne
Ano
Ano
NVIDIA PureVideo
-
PureVideo
PureVideo HD
PCI Express 2.0
Ano (x16 + 3 x1)
Ano (x16 + 3 x1)
Ano (x16 + 3 x1)
GPU-to-GPU (PWShort)
Ne
Ne
Ne
Podpora Broadcast
Ne
Ne
Ne
Podpora standardu ESA
Ne
Ne
Ne
Podpora Control Panel & System Monitor
Ne
Ne
Ne
Portů PATA (počet zařízení)
1 (2)
1 (2)
1 (2)
Portů SATA 3 Gbps
6
6
6
Podpora RAID
0, 1, 0+1, 5
0, 1, 0+1, 5
0, 1, 0+1, 5
MediaShield Storage Technology
Ano
Ano
Ano
First Packet technology
Ano
Ano
Ano
Portů USB 2.0
12
12
12
Slotů PCI
5
5
5
Integrované Audio
HDA (Azalia)
HDA (Azalia)
HDA (Azalia)

Myslím si, že rozdíly mezi jednotlivými čipsety jsou z tabulky dobře patrné. NVIDIA nForce 710a má deaktivované grafické jádro a tudíž přichází i o všechny výhody, které jsou s integrovanou grafikou spojeny. Jediným rozdílem v oficiálních specifikacích mezi nForce 720a a 730a je podpora HW dekódování HD videí. Všechny další vlastnosti jsou společné a lišit se mohou pouze v závislosti na výrobcích základních desek - například nikde není pevně stanoveno, jakým grafickým jádrem má který čipset disponovat (GeForce 8100/8200/8300).
Rozebírat samotnou integrovanou grafikou novýh čipsetů není předmětem dnešního článku, zmíním proto jen základní parametry, které zmiňují oficiální materiály společnosti NVIDIA:
  • Podpora MS DirectX 10.0, OpenGL 2.0 a Shader Modelu 4.0
  • Podpora Windows Vista a Windwos Aero 3D
  • Technologie PureVideo HD podporující HW dekódování H.264, VC-1 a MPEG-2
  • Technologie GigaThread podporující nezávislé paralelní zpracování více vláken
  • Technologie NVIDIA Lumenex Engine pro zlepšení kvality obrazu, zahrnující až 16x AA a 128-bit HDR
  • Podpora NVIDIA ForceWare UDA (Unified Driver Architecture)
  • Podpora NVIDIA nView pro práci s více zobrazovacími zařízeními
  • 300MHz RAMDAC a Single-Link DVI (TDMS na 162 MHz) s podprou rozlišení do 1920x1200


Závěrem...


Závěr bych shrnul dvěma slovy: Hybrid SLI. To je technologie, která tu dlouho chyběla a která se snad velice brzy stane naprostým standardem. Tyto nové čipsety, které umožňují použít hybridní SLI jak s Low-Endovými grafikami (GF 8400GS/8500GT), tak s High-Endovými grafikami (GF 9800 GTX/ 9800 GX2), jsou jedním z prvních krůčků, které nám v (doufám že brzké) budoucnosti umožní ušetřit energii nebo navýšit výkon nejen u desktopové platformy AMD, ale i v případě základních desek pro procesory Intel a rovněž i u notebooků obou platforem. NVIDIA tu navíc s těmito technologiemi není sama a běžný uživatel si může mnout ruce nad stále zajímavějším konkurenčním bojem AMD vs. NVIDIA.

Prodejnost základních desek s těmito novými čipsety bude jistě záviset na stanovené ceně, velkou roli však budou hrát i ovladače, jejich odladěnost a kompatibilita. Vše ukáže až čas a reálné testy. V každém případě si myslím, že se máme na co těšit.


Referenční základní deska s čipsetem nForce 780a SLI a dvěma GeForce 9800 GX2 s HybridPower technologií
reklama