reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test 320GB SATA disků – 2. část (testy)

21.2.2007, Jan Vítek, recenze
Test 320GB SATA disků – 2. část (testy)
Dnes dokončíme test devíti 320GB SATA pevných disků, kterou jsme minule začali jejich popisem. Uvidíme, jak si modely značek Seagate, Maxtor, Western Digital, Samsung, a Hitachi povedou ve výkonnostních testech, abychom je mohli porovnat.
Syntetické testy máme za sebou a nyní přichází čas na srovnání disků podle aplikačních testů z h2benchw a následně i závěrečného indexu. Zde nebude záležet pouze na fyzických kvalitách disků, ale také na kvalitě jeho programového vybavení, tedy firmware. Již v minulosti jsme se mohli několikrát poučit, že ač disk u syntetických testů zrovna nevynikal, v tomto případě měl navrch. H2benchw testuje tak, že přistupuje přímo k disku a nevyužívá tak žádný souborový systém - pro otestování musíme mít tedy k dispozici nenaformátovaný disk.



V testu swapování byl zbytek testovacího pole rozdrcen disky Hitachi DeskStar T7K500 a především Samsung SpinPoint T166. Ostatní si od nich udržují patřičný odstup a jako třetí v pořadí se umístil Seagate Barracuda ES. V dobrém světle se neukázaly Western Digital AAJS a JS.



Instalování je opět doménou Samsungu, následně Hitachi a také zde se jako třetí umístila Barracuda ES. O čtvrté místo se již skoro dělí Seagate Barracuda 7200.10 a WD3200KS. Ten se mimochodem od WD3200JS liší tím, že obsahuje 16MB cache a podívejme, jak mu to napomáhá. Stejně tak Maxtor se nejspíše kvůli svým 8MB cache oproti Barracudám propadá.



Test Word již zcela ovládl disk Samsung SpinPoint T166, o tom není pochyb. S citelným odstupem se za ním drží disky Hitachi a obě Barracudy. Zbytek pole se pak již ztrácí kdesi vzadu.



Profil Photoshop se od přechozích podstatně liší a jako první se zde umístil Hitachi. Avšak prozatím suverénní Samsung se drží opodál a překvapením je Western Digital WD3200AAJS



Test kopírování ovládly Barracudy, jež podle h2benchw dokáží přes rozhraní komunikovat nejlépe. Naopak disky Western Digital a Hitachi tento benchmark příliš nepřesvědčily a skončily na druhé straně grafu. Jediný Samsung se v tomto testu ještě drží.



Antivir F-Prot opět vše vrací do starých kolejí, kde vede disk Samsung SpinPoint T166 a druhý je Hitachi DeskStar T7K500. Třetí se umístil nový Western Digital WD3200AAJS a následně Barracudy. Opět se zde lépe projevily disky s 16MB cache.



Sečteno a podtrženo, v aplikačním indexu se zcela zaslouženě jako nejlepší ukázal disk Samsung SpinPoint T166. Hitachi DeskStar však poněkud doplatil na slabý výkon v testu 'copying', kde Barracudy a Maxtor naopak získaly navrch, a tak se Barracuda 7200.10 a Barracuda ES dostaly dopředu na druhé a třetí místo. Vzhledem k celému průběhu testu by si však Hitachi druhé místo zcela jistě zasloužil. Co se týče posledních míst, pak zde bych vše viděl v pořádku - Westerny opravdu nepředvedly výkon, s nímž by mohl držet s ostatními disky krok.
reklama