reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Philips 200W6CS - levných 20 palců

12.7.2006, Pavel Kovač, recenze
Philips 200W6CS - levných 20 palců
Velká řada z vás, čtenářů SHW, si žádala otestování tohoto LCD panelu, jelikož jeho parametry jsou vzhledem k ceně opravdu atraktivní. Uvidíme, jak si tento Prem.MVA panel povede v náročných podmínkách našich testů. Philips se tímto monitorem snaží prosadit v atraktivní sféře 20" wide LCD panelů.
Pod kapotou

V první kapitole jsem podotknul, že monitor při nastavování polohy nepříjemně skřípe. Je to určitě vada na kráse, ale po chvilce jsem si uvědomil, že asi nebude vůbec složité monitor rozebrat. A bylo tomu skutečně tak. Stačilo odtáhnout dvě svorky, co jsou na vnější straně monitoru, odšroubovat zhruba pět šroubků a panel vyklouzl ze své skořápky.


Štítek na panelu

Výrobce panelu je firma AU Optronics, právě tato firma v poslední době dost výrazně ovládá trh s monitory střední třídy. Dnes se tato firma zaměřuje převážně na výrobu panelu Prem.MVA. Philips se rozhodl již pro tradiční panel M201EW01 ve verzi v.0. Právě tento panel v sobě nese například i Belinea 102035W a Asus PW201. Jediný problém těchto panelů je fakt, že firma AU Optronics nepřikládá tak velkou váhu na kalibraci barev jako například Samsung u svých S-PVA, nebo LG.Philips u S-IPS panelů. Panely firmy AU Optronics jsou pověstné celkem výraznou pasterizací barev, samozřejmě to nelze srovnávat například s obyčejnými TN panely.


Pohled na veškerou elektroniku (Pro zvětšení klikněte)

Aby byl signál jdoucí z grafické karty byl vůbec k něčemu, je třeba jej nejdříve zpracovat, upravit barvy a také vyhodnotit jak velký OverDrive má pro danou změnu použít. V tomto případě jde o čip MST9251A, ten dokáže zpracovávat barvy 8-bitově a to až do rozlišení 1920x1200.


Samotná elektronika na zpracování obrazu + "USB Hubu" (Pro zvětšení klikněte)

Paměťový modul

Všechny tyto obrazové informace jsou ukládány do paměťového modulu Samsung K4D263238G-VC33, což je DDR modul o velikosti 32MB.


Elektronika a napájecí zdroj monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Nemilým překvapením je fakt, že o podsvětlení se starají pouze dvě podsvětlovací trubice. Inu někde výrobce musel ušetřit. Cenu samotného panelu udává výrobce, a tak se musí šetřit jinde. A moc možností, kde ušetřit, skutečně není. Máme tu elektroniku, zde jsou rozdíly celkem minimální (pokud se nepoužije nějaká high-end elektronika, kterou používá například EIZO). Pak je tu zdroj, na něm se něco ušetřit dá, ale daleko dražší jsou právě podsvětlovací trubice.


OSD menu



Samotné OSD menu je dobře zpracované, avšak jeho náběh je příliš pomalý. Po stisknutí tlačítka trvá 1,5s než se zobrazí menu. Samotné procházení je však již relativně svižné. Položky se sice chvilku vykreslují, ale nejde o nic tragického a na pohodlí to neubere.



V OSD menu není problém nastavit jas, kontrast, teplotu barev a dokonce i možnost zachovat poměr stran, nebo zobrazit obraz v poměru 1:1 (pixel na pixel). Právě zachování poměru stran je velice vhodné u širokoúhlých monitorů, nestane se vám, že by hra byla nepříjemně roztáhnutá a vše je jak má být.


Náhled OSD menu
reklama