reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Souboj levných dvoujader - skvělý výkon za pár korun

18.3.2008, Lukáš Petříček, recenze
Souboj levných dvoujader - skvělý výkon za pár korun
V dnešním článku se podíváme na jeden z nejzajímavějších segmentů trhu procesorů, a to na levná dvoujádra od AMD a Intelu. Ceny stále strmě padají a protože AMD i Intel uvedli na trh řadu dvoujader a cenově zajímavých procesorů i pro nejnižší segment trhu, pojďme se podívat, jak si tyto procesory obou rivalů aktuálně stojí.

Přehled spotřeby platforem


Testy výkonu jsou tedy za námi. Další dílek do celé skládačky bude zaměřen na spotřebu platforem v několika modelových situacích. Podíváme se na spotřebu při "benchmarkování" s Quake 4, na spotřebu při renderování v Cinebench R10 od Maxonu, na encoding videa pomocí Windows Media Encoderu, pakování ve WinRARu a také na standardní zátěžový test pomocí "burn" utility Orthos SP 2004. Spotřeba odpovídá použitému čipsetu a platformě. Bez zátěže se již dostáváme na poměrně velice příjemné hodnoty.



V případě řízení spotřeby a díky technologii Cool'n'Quiet má navrch v případě minimální zátěže AMD a zejména nízkowattážní 45 W varianta. Jen o pár wattů hůře se umístil 45 nm Core 2 Duo spolu s Celeronem, následované 65 nm variantou Core 2 Duo procesorů. V zátěži se situace otočila. Největší rozdíly jsou zejména v případě vyššího taktu a 90 nm výrobní technologie u procesorů AMD a Athlon 64 X2 5600+ s TDP 89 wattů umí pěkně přitopit. 65 nm procesory s nižším TDP, respektive napájecím napětí, jsou na tom o poznání lépe.











K výraznějšímu růstu spotřeby dochází s vyšším taktem nebo v případě většího přetaktování. Pojďme se tedy podívat, jak si zde procesory povedou...


Přehled spotřeby platforem po přetaktování


Spotřeba roste s taktem a napájecím napětím procesoru. Přetaktování zde bylo provedeno pouze s mírným zvýšením napětím (1,368 V v případě procesorů Intel a 1,375 V u AMD). Frekvence okolo 3 GHz nebyl pro testované procesory problém a s vyšším napájecím napětím a lepším chlazením by jistě nebyl problém dosáhnout i vyšších frekvencí. Výše a úspěšnost přetaktování a stejně tak spotřeba, ale závisí zejména na modelu procesoru i konkrétním kusu. Nejlepší jádra obvykle končí v nejrychlejších a také nejdražších modelech, případně v procesorech pro mobilní platformy.











Přehled praktické spotřeby a výkonu po přetaktování dobře ukazují možnosti platforem (a jejich výkon a spotřebu). AMD má velice solidní klidovou spotřebu, ale v zátěži a s vyššími takty jde spotřeba neúprosně nahoru. Intel na druhou stranu v klidové spotřebě příliš nevyniká, ale v záteži i s přetaktováním to umí vynahradit. Snad ještě jeden postřeh: Spotřeba sestavy s jednojádrový a dvoujádrovým procesorem se liší poměrně málo, a tak dvoujádra v poměru výkon na watt jednoznačně dominují. Testy spotřeby i výkonu jsou za námi, proto si pojďme vše shrnout.
reklama