reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte GM-M7700B: Bluetooth levně

18.2.2010, Jan Vítek, recenze
Gigabyte GM-M7700B: Bluetooth levně
Tématem dnešního článku bude recenze levného polohovacího služebníka od společnosti Gigabyte. Levného tedy vzhledem k tomu, že nabízí rozhraní Bluetooth ve spolupráci s laserovým senzorem. To vše za cenu kolem 500 Kč s DPH, takže pojďme na ni.
Kapitoly článku:
  1. Gigabyte GM-M7700B: Bluetooth levně
  2. Zkušenosti z provozu a závěr
Vedle Gigabyte figuruje v nabídce obchodů také společnost Genius, jež také nabízí převážně periferie s nízkou cenou. Pokud máme tedy zájem o ještě levnější myši s rozhraním Bluetooth, můžeme se porozhlédnout především v její nabídce. Balení by mělo obsahovat velmi jednoduchý manuál a baterie.

Vedle připojení pomocí Bluetooth a laserového konektoru tato myš nabídne dvě nastavitelná rozlišení - 800 a 1600 dpi, mezi nimiž si budeme vybírat pomocí speciálního tlačítka na jejím hřbetu. Gigabyte se také chlubí tím, že podporuje až 79 kanálů rozhraní Bluetooth pro stabilní připojení. Právě s tím má řada myší problémy. Podívejme se na specifikace:


Model
Gigabyte GM-M7700B
Rozměry
101 x 60 x 37 mm
Hmotnost
90 gramů (se dvěma bateriemi AAA)
Senzor
laserový
Odezva
?
Rozlišení
800/1600 dpi
Tlačítka
4 + přepínání dpi + třísměrné kolečko (bez naklápění)
Rozhraní
Ergonomie
pro praváky
Barva
černá

Jde o model na cesty, takže nejsou vyžadovány žádné výkony jako od herních myší a především co se týče odezvy, čili dotazovací frekvence, nemůžeme čekat vysoké hodnoty. A ani to není důležité, takže Gigabyte tuto hodnotu neuvádí. Určitě by se ale hodila schopnost pracovat na libovolném povrchu, což je záležitost kvality senzoru.



Hodit se budou jistě také čtyři tlačítka - dvě hlavní a dvě postranní pro funkce vpřed a zpět. Vedle nich je tu klasické kolečko pro rolování fungující jako třetí tlačítko. Napájení je realizováno pomocí dvojice baterií AAA, které mají vydržet čtyři měsíce i déle.


Zpracování myši


Myška byla vyrobena z kombinace lesklých a matných černých plastů s přídavkem gumových gripů po stranách. Lesklá je pouze horní část, jež dobře chytá prach, ale překvapivě na ní nejsou téměř vůbec vidět otisky prstů. Matný je pak postranní rám s gumovými gripy a "podvozek" myši.



Velikost plně odpovídá mobilním myším a tvar je evidentně uzpůsoben pro pravoruké uživatele. Myška přesto ale celkem dobře padne i do levé ruky, pokud nám tedy nebude vadit opačný sklon a nepřístupná postranní tlačítka. Zpracování ani není co vytknout, protože tělo je pevné, plasty dobře lícují a maximálně se lze (opět) pozastavit nad tím, že povrch myši je převážně hladký. To není zrovna příjemné a vhodné pro delší práci, protože pak může být povrch kluzký až "oslizlý", což ale naštěstí zachraňují právě gumové gripy po stranách.



Tlačítek máme na myši celkem pět, nepočítaje kolečko. Hlavní tlačítka mají o něco hlubší stisk, než je u moderních myší zvykem a ozývají se ostrým cvaknutím. Používají se však dobře a kladou odpovídající odpor. Na hřbetě myši pak máme jedno osamocené tlačítko stříbrné barvy, jehož účelem je cyklické přepínání mezi rozlišeními 800 a 1600 dpi. Popravdě toto vidím u podobné myši jako čistě marketingový tah, aby se volbou dpi zaujali zákazníci. Jinak to má dle mého názoru stejně jako u ostatních mobilních myší s rozhraním Bluetooth pramalý účel. A na samotném konci středového klínu mezi tlačítkem a logem Bluetooth je malá modrá diodka. Ta se rozsvítí na pár sekund po zapnutí myši a napoví, zda jsou její baterie ještě dostatečně silné. Pokud ne, nebude svítit modře, ale červeně.



Postranní tlačítka výrobce umístil do vhodné polohy, abychom na ně pohodlně dosáhli palcem pravé ruky. Jejich stisk je podobný jako u hlavních, tedy vysoký a s ostrým cvaknutím. Pochválit můžeme Gigabyte za jejich tvarování s vypoulenými protilehlými konci. Díky nim můžeme palec po hmatu umístit mezi ně a mačkat je pouze jeho kolébáním.



Když si myšku obrátíme na záda, objeví se tři teflony - dva velké a jeden malý postranní. Zvláště ony velké teflony způsobí, že myš dobře klouže i po normálním stole a třetí byl přidán asi jen proto, aby byla zajištěna stabilita. Nad ním je totiž místo pro palec, kterým budete mnohdy tělo myši tlačit směrem dolů. Laserový senzor má kolem sebe oválnou prohlubeň, která vypadá na to, že by v sobě mohla mít nějakou



Baterie typu AAA byly již dodány přímo v myši a jejich pozice je pod malými výklopnými dvířky. Gigabyte ve svých materiálech uvádí výdrž i přes 4 měsíce, což si samozřejmě nevyzkoušíme. Nakonec se na myši nachází hlavní vypínač a tlačítko pro navázání spojení.

reklama