reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte Cupio 6140: zaujme detaily

19.8.2009, Jan Vítek, recenze
Gigabyte Cupio 6140: zaujme detaily
Dnes přinášíme recenzi počítačové skříně Gigabyte Cupio 6140. Dočkáme se malého middletoweru pro základní desky ATX, jenž se může pochlubit hliníkovým čelem se zajímavým designem. Co dalšího ale nabídne dnešnímu uživateli, to ukáže recenze.
Kapitoly článku:
Gigabyte se železnou pravidelností obměňuje své počítačové skříně, takže se čas od času dočkáme zcela nových modelů, které si můžeme vyzkoušet. Dnes je to model Cupio 6140 zabalený v černé krabici s červeným pruhem, Uvnitř skříň chrání vak z netkaniny a pěnový materiál.

Hrana, to je společným jmenovatelem tvarů této skříně. Může za to především přední hliníkový panel, jehož masivní provedení dává skříni luxusní vzhled, avšak zbytek je vyroben z klasického materiálu SECC o tloušťce 0,8 mm. Vše je pak zbarveno do černé barvy s matným povrchem, která ale u SECC částí až příliš zvýrazňuje nečistoty a otisky prstů.



- klikněte pro zvětšení -

A nyní se podíváme na specifikace:

ModelCupio 6140 (GZ-AABC61(CNB))
Typmiddle tower
Rozměry210 x 465 x 486 mm
Hmotnost10,1 kg
MateriálSECC, hliník
Pozice5x interní 3,5"
1x externí 3,5"
4x externí 5,25"
Sloty7x
KompatibilitaATX / Micro ATX
Chlazení1x přední 120mm ventilátor
1x zadní 120mm ventilátor
I/O porty1x e-SATA
2x USB 2.0
1x IEEE1394
1x Audio Set (AC'97/HD)

Přední hliníkový panel je svisle vroubkován a napravo má masivní pant. Pravá část ve svém středu obsahuje kus měděně zbarveného kovu a ten zase v sobě silný magnet, jenž tato dvířka drží na místě. Rozevřít je můžeme do velkého úhlu téměř až 270 stupňů.


Je tu však jeden problém. Pokud skříň postavíme i na nepříliš hrubý koberec, pak dvířka kvůli nízkým nožkám skříně drhne. Na vysokém koberci bychom skříň snad museli nadzvednout, nebo ji tedy spíše podložit něčím celou skříň. Pod dvířky se objeví čtyři externí pozice vyložené prachovými filtry pro externí 5,25palcová zařízení a nad nimi trůní u levého boku posazená jedna externí 3,5palcová pozice.



Zatím marně hledáme nějaká ovládací prvky či porty, ale již ve středovém kloubu je za průhledným plastovým proužkem skrytá modrá dioda s modrým svitem, která nám oznamuje práci pevného disku. Seshora je pak v kloubu zasazeno další tlačítko pro zapnutí počítače (Power), které je rovněž modře podsvícené, či spíše prosvícené. Nahoře se rovněž nacházejí venkovní I/O porty, k nímž se ovšem dostaneme až posunutím dvířek směrem dozadu.



To jde celkem jednoduše díky pacce, která slouží rovněž jako zarážka, aby se plastová dvířka nezasunula až příliš. K dispozici pak máme všechny myslitelné konektory, které se obvykle instalují na skříň. Jsou to dva audio konektory pro mikrofon a sluchátka, dva porty USB 2.0, jeden IEEE1394 FireWire a jeden eSATA. Konektory mají dostatečný odstup na to, abychom mohli kabely pohodlně zasunout.



Levá bočnice nabízí vzadu malý výstupek, aby se dala lépe vysunout, ale především se tu setkáme s perforovaným čtvercovým panelem, skrz nějž bude dovnitř lépe proudit vzduch, ale zevnitř se také bude linout hluk od chladičů komponent. A jak je jasně vidět, výrobce pro připevnění bočnic využil už běžně používané přítlačné šroubky.


- klikněte pro zvětšení -

Pravá bočnice nepřekvapí ničím, protože je stejná jako levá, akorát tu pochopitelně není perforovaný panel. Můžeme se ale také podívat na mohutný kloub hliníkových dvířek.



Nyní se přesuneme k zadní straně skříně, kde můžeme očekávat obvyklé záležitosti - otvory pro rozšiřující karty, zadní porty základní desky a pozici napájecího zdroje. Vše tu má klasické rozmístění včetně pozice 120mm ventilátoru.



Ta je vypoulená ven, aby otvory nebyly přímo nalepené na lopatkách ventilátoru, ovšem provedení roštu jako takového není zrovna moc dobře provedena. Mřížka je příliš silná, a tak bude klást vzduchu zvýšený odpor.

A pod pozicí ventilátoru máme vylomitelné kruhové otvory pro hadičky vodního chlazení, což se v dnešní době také již v podstatě prosadilo coby standardní vybavení i u levnějších skříní.




Příslušenství


To se skrývá uvnitř skříně, kde se setkáme s malou papírovou krabičkou v interní 3,5" pozici. Igelitový sáček má v sobě jednoduchý manuál, pak je tu další sáček se šroubky, distančními sloupky a celým jedním stahovatelným páskem, což od Gigabyte moc velkorysé není. Aspoň že tu je další páska, již můžeme nalepit dovnitř skříně a aby se hadičky vodního chlazení nepořezaly o ostré hrany zadního panelu, máme tu také dva plastové kroužky, které tomu zabrání.



Nakonec se v této kapitole podíváme ještě na konektory. Gigabyte nám nabízí v případě audia i FireWire na výběr, aby nás nepřekvapilo odlišné rozmístění pinů.



reklama