reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kapesní počítač Asus MYPAL A696

29.3.2007, Pavel Bureš, recenze
Kapesní počítač Asus MYPAL A696
V našem dnešním testu si posvítíme na PDA vybavené moderními bezdrátovými technologiemi, rychlým procesorem Intel XScale 416 MHz a také přijímačem GPS. Oproti ostatním kapesním počítačům zaujme rovněž paměť ROM o velikosti 256 MB.
Kapitoly článku:
  1. Kapesní počítač Asus MYPAL A696
  2. Závěr

Balení


V krabici nalezneme samozřejmě kapesní počítač, jednoduché pouzdro, USB kabel, síťový nabíječ a držák do auta. Vzhledem k tomu, že jsme měli k dispozici testovací balení, v krabici nebylo CD s ActiveSyncem a také návod k použité, který v prodejním balení samozřejmě nechybí.

Dodávané textilní pouzdro je velmi jednoduché a poslouží pouze k základní ochraně kapesního počítače. Pouzdro chrání přední i zadní část, nemůže tudíž dojít k poškrábání displeje. Při pádu PDA v pouzdře na zem jsou nebezpečí vystaveny boky kapesního počítače, které jsou chráněny jen minimálně.




Asus použil k upevnění přístroje na čelní sklo automobilu obvyklou konstrukci. Velmi tuhý husí krk o délce cca 20 cm se připevní pomocí 4 "zoubků" do držáku kapesního počítače. Ve srovnání se staršími modely Asus je dodávaný držák o něco horší, k vyjmutí PDA z držáku totiž stačí jen trocha síly a počítač je z pouzdra venku. Na obhajobu výrobce musíme říci, že Asus MYPAL A696 během několik hodin testování v autě ani jednou z držáku nevypadl. Kapesní počítač je možno do držáku vložit pouze jedním způsobem, protože jen na jednom místě v držáku je připraven otvor pro vložení napájecího kabelu.








Design


Pokud bychom uspořádali soutěž o nekrásnější kapesní počítač, testovaný Asus by se umístil nejspíše někde v polovině. Přístroj není vyloženě ošklivý, některým uživatelům ale může připadat design a použité barvy příliš fádní. Je třeba dodat, že nám se Asus docela líbil. Přední část kapesního počítače je vyvedena v kovově šedém odstínu, zadní část je plastová. Na čelní straně se pod displejem nachází čtveřice velkých aplikačních tlačítek a pětisměrné ovládací tlačítko. Vlevo od D-Padu se pod mřížkou skrývá monofoní reproduktor, v pravé části najdeme opět mřížku. Ta obsahuje signalizační LED diodu.




Pravému boku dominuje audio výstup jack 3,5 mm a posuvník Hold, který, pokud je v poloze zamčeno, nedovolí s kapesním počítačem pracovat. Díky této užitečné vlastnosti se nemusíte bát, že např. vložíte PDA do pouzdra a nechtěným stiskem tlačítka se spustí program atp. Čelní strana skýtá pohled na slot na paměťové karty Secure Digital a MMC. Dále se zde nachází tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje. Levý bok neukrývá žádné ovládací prvky, najdeme zde jen USB Mini konektor pro připojení kabelu.




Spodní část Asusu skýtá pohled na nezbytný otvor pro resetování PDA. Najdeme zde také infračervený port a šachtu pro stylus. Dodávaná tužka je uložena velmi nezvykle, vytahuje se totiž na pravý bok. Stylus je z velké části vyroben z kovu, jen oba konce jsou plastové. Stylus je vysunovací, v pracovní pozice činí jeho délka 89 mm, v zasunutém stavu pouze 62 mm. Těší nás, že je hlavní část kovová, takže nehrozí nebezpečí zlomení jako v případě stylusu dodávanému k Palmu Treo 680. Stylus v šachtě drží velmi pevně, vypadnutí stylusu při rychlejším pohybu kapesního počítače nehrozí.

Na "zádech" počítače objevíte kryt akumulátoru. K jeho odstranění není třeba velké síly, stačí jen trochu zatlačit a kryt se "vycvakne" sám. Kapacita dodávané baterie činí 1200 mAh, což není příliš. Akumulátor ve svém úložišti dobře drží a sám jen těžko vypadne. Stejně jako u jiných kapesních počítačů, tak i Asus MYPAL A696 nejde zapnout dokud není zacvaknut kryt baterie.





Ovládání


Kromě dotekového displeje lze samozřejmě k interakci s kapesním počítačem použít také tlačítek pod displejem. Začněme těmi aplikačními: úplně vlevo najdete klávesu pro spuštění hlasového nahrávání. Krátký stisk spustí nahrávací program, držením tlačítka docílíte nahrávání, po uvolnění dojde k uložení souboru. Další tlačítka pod displejem spouští kontakty a kalendář. Zajímavé je tlačítko úplně vpravo, po jehož stisku se nespustí některá ze známých aplikací systému Windows Mobile, ale jednoduchý nástroj od Asusu. Ten umožňuje rychlý návrat na Today, spuštění Windows Media Playeru, případně otočení obrazovky do landscape režimu. Čtveřici aplikačních tlačítek je třeba pochválit, jsou dostatečně veliká, přechod mezi nimi je zřetelný a jsou modře podsvícena. Tato tlačítka však vyžadují trochu větší sílu při stisku, při každém zmáčknutí je slyšet charakteristické cvaknutí.

Středové potrvzovací tlačítko trochu vyčnívá, díky čemuž se D-Pad ovládá docela dobře i poslepu. . Stejně jako tlačítka výše, tak i D-Pad je modře podsvícen. Odpor při stisku je průměrný, s kurzovými tlačítky se pracuje dobře. Jen je škoda, že výrobce pod displej neumístil ještě dvě tlačítka, kterými by bylo možné ovládat softwarová tlačítka na displeji. Takto je třeba často vytahovat stylus a ovládání PDA jednou rukou (tedy pouze tlačítky) není možné. Během testování nám rovněž chybělo tlačítko pro vyvolání Start menu.




Přístroj se v ruce drží docela dobře. Jediné, co vadí, je výčnělek na pravém boku, v oblasti jack 3,5 mm audio výstupu. Přestože nejde o nic hrozného, prvních několik dní to budete nejspíš vnímat, zvlášť když na Asus přecházíte z jiného kapesního počítače. Vzhledem k tomu, že se dlaně dotýká zejména zadní, tj. plastová část, PDA nepůsobí na pokožku studeně. Při práci s kapesním počítačem neuslyšíte žádné vrznutí, ani plastová krytka prostoru baterie nevydává nechtěné zvuky.


Displej


Přestože je papírově displej Asusu MYPAL A696 stejný jako u mnoha jiných kapesních počítačů s Windows Mobile, tj. rozlišení 320 x 240 bodů a schopnost zobrazit 65 tisíc barev, po zapnutí PDA zjistíte, že situace není tak růžová, jak se na první pohled může zdát. Barvy jsou mdlé a vypadá to, jako by počítač zobrazoval méně barev, než by podle specifikace měl. Pochválit musíme nastavení podsvícení. Asus je jednou z mála společností, která u svých kapesních počítačů dovoluje upravovat podsvícení displeje plynule, tj. uživatel má na výběr ne z deseti či dvaceti stupňů podsvícení, ale z více jak stovky možností.




PDA do testu zapůjčila společnost Asus, děkujeme.
reklama