reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

USB v praxi

23.3.1999, Vít Zatloukal, recenze
USB v praxi
Funguje, a celkem dobře.
Drtivá většina loni prodaných a snad všechny letošní počítače jsou vybaveny dvěma USB porty. USB sběrnice slouží pro snadné připojení periferních zařízení s rychlostí až 12Mb/s, přičemž k jednomu počítači lze připojit až 127 zařízení. USB má širokou podporu mezi výrobci, více než 500 jich je členy USB Implementers Forum (USBIF) založeného v roce 1995.

Ačkoliv USB je podporována už ve Windows 95 (OSR2 po doinstalování usbsupp.exe z instalačního CD), plné podpory se USB sběrnice dočkala až ve Windows 98. Ty mají oproti Windows 95 navíc tři druhy ovladačů - WDM Streaming ovladače pro digitální video a audio, WDM HID ovladače pro speciální human-interface zařízení a STI USB rozhraní pro spuštění aplikací stiskem tlačítka na připojeném zařízení (např. skenování).

Ke dvěma portům samozřejmě nelze připojit 127 zařízení, proto je nutné používat USB huby (rozbočovače), které počet portů znásobí, přičemž sami jsou považovány za USB zařízení. Při výběru hubu je lépe volit hub s externím napájením a přepínáním USB portů (per-port switching). Některá zařízení jsou napájena přímo z USB sběrnice, připojení většího množství takových zařízení však způsobí její přetížení. Huby, které nejsou napájeny z externího zdroje pak většinou nelze řetězit za sebou. Hub s přepínáním portů má tu výhodu, že při "zatuhnutí" jednoho zařízení k němu připojeného "nevytuhne" celý hub a k němu připojená další zařízení. Některá zařízení (např. klávesnice, monitory) mají vlastní USB port, neboli jsou průchozí. Ke každému USB zařízení je dodáván potřebný kabel, pokud však potřebujete delší, mějte na paměti, že maximální délka je pět metrů, přičemž samozřejmě platí, že čím je kabel kratší, tím lépe.

S připojením k USB sběrnici existuje široké spektrum zařízení - klávesnice, myši, joysticky, tiskárny, scannery, kamery, reproduktory, modemy, síťové konektory, pevné disky, výměnné ukládací zařízení (např. Zip), čtečky otisků prstů a samozřejmě huby. Starší USB zařízení většinou mají ovladače i pro Windows 95, existují však zařízení, která jsou určena pouze pod Windows 98 (ve Win 95 sice fungovat mohou, ale výrobce to nezaručuje).

Na ZD Net testovali několik různých USB zařízení pod Windows 98 i pod Windows 95 (tam jen ty, které byly pro W95 určeny). V testu byly zahrnuty: Belkin USB myš, Digital Persona čtečka otisků prstů, tiskárna Epson Stylus Color 740, scanner HP ScanJet 4100c, Iomega USB Zip, digitální fotoaparát Kodak DC260, reproduktory Microsoft DSS80, klávesnice Elite, PC kamera Xirlink C-it XVP-510 a dva Entrega huby (čtyř- a sedmi- portový).

Instalace a provoz jednotlivých zařízení byl bezproblémový jak ve Windows 95, tak ve Windows 98. Pod Windows 95 bylo možné připojit k hubu jen čtyři další zařízení (další testované kusy Win 95 nepodporovaly), opět bez jakýchkoliv problémů, všechna čtyři zařízení (čtečka otisků, fotoaparát, scanner a PC kamera) byla dokonce schopna pracovat současně. Problémy nastaly až ve Windows 98, kdy připojení dalšího zařízení někdy vyvolalo ztrátu předchozího. Vše se však podařilo vyřešit několika restarty, takže všech devět zařízení bylo rozpoznáno současně a také byla schopna současně pracovat. Jediným problémem bylo současné skenování na ScanJetu a tisk snímaného obrázku na Stylus Color. Pokud byla obě tato zařízení připojena ke stejnému hubu, nebylo možné snímaný obrázek přímo tisknout. To bylo lze až po připojení tiskárny k druhému volnému USB portu na počítači.

Takže co vlastně z těchto testů plyne ? USB opravdu funguje, v podstatě tak, jak to výrobci slibují. Jen při instalaci více zařízení je třeba být trpělivý a restartovat, restartovat, restartovat. není také od věci mít po ruce instalační CD s Windows, protože při první instalaci nového zařízení bývá často vyžadováno.


Podle ZD Net
reklama