reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Thermaltake + Asus = HTPC

7.1.2010, Jan Vítek, recenze
Thermaltake + Asus = HTPC
Za poněkud atypickým titulkem stojí známé společnosti Thermaltake a Asus, jež nám dovolí to, abyste si ze dvou jejich produktů sestavili vlastní domácí multimediální stanici (HTPC). Vyzkoušíme si tak skříň Element Q a základní desku AT3N7A-I formátu Mini ITX.
Zmíněné dva produkty testujeme pohromadě, protože jsou spolu úzce spojené a byla by škoda, kdybychom jeden z nich opomenuli. Proto půjde kromě recenze skříně také o krátké zastavení nad základní deskou a tím, co nám ta poskytne. Její konfigurace je totiž zajímavá, protože jde o moderní kombinaci dvoujádrového procesoru Intel Atom 330 a čipové sady NVIDIA ION. Jako první ale přijde na řadu právě skříň firmy Thermaltake.


Thermaltake Element Q


Element Q v černém provedení přichází zabalená v menší lepenkové krabici, kde je chráněna klasickým způsobem pomocí igelitového vaku a dvou polystyrénových bloků. Příslušenství je umístěno uvnitř a i když se při transportu uvolnilo, není tak těžké, aby dokázalo uvnitř napáchat nějaké škody.
 
Dovnitř se vejdou výhradně základní desky formátu Mini ITX a žádné jiné, jimž bude sloužit 220W napájecí zdroj. Jeho výkon se může zdát pro takové účely až příliš velkorysý, ovšem my si musíme uvědomit, že dnešní základní desky Mini ITX mohou nést i normální desktopové procesory a nepočítáme připojená úložná zařízení a případně i karty.



Nyní se podívejme na specifikace této skříně.

Model
Thermaltake Element Q - VL52021N2E
Rozměry
130 x 220 x 330 mm (V x Š x H)
Materiál
SGCC, plast
Pozice
1x interní 3,5"
1x externí 3,5"
1x 5,25"
Kompatibilita
Mini ITX
Přední porty
2x USB 2.0, 2x audio
Záslepky
1x
Napájecí zdroj
SFX 220 W, aktivní PFC (SL-8220SFX)

Tato skříň dokáže v sobě uschovat všechny tři typy úložných zařízení vlastní desktopům, tedy jedno interní 3,5palcové (tedy typicky pevný disk), jedno externí 3,5palcové (nejlépe čtečka karet) a jedno externí 5,25palcové (optická mechanika DVD / Blu-ray). Záslepka pro rozšiřující karty je nabízena jedna, a to s plnou velikostí.


- klikněte pro zvětšení -

Skříň byla vyrobena z 0,6mm materiálu SGCC, který je daleko méně používaný než klasický SECC a nabízí větší odolnost při stejné tloušťce. Dá se tedy říci, že se vyrovná 0,8mm SECC, takže by měl na takto malou skříň stačit. Povrchová úprava je černá a jen vepředu ji trošku narušuje červený plast stočený do písmene U. Celé čelo skříně je ostatně plastové a drží v kovové šasi pouze za čtyři packy, takže se dá snadno vycvaknout.



Zdálo by se, že vedle jedné externí 5,25palcové a 3,5palcové pozice je tu ještě jedna, ale to jsou pouze výklopná dvířka, za nimiž máme po dvou portech USB a dvou audio pro 3,5mm jacky sluchátek a mikrofonu. Ovládací prvky, tedy tlačítka Power a Reset s diodami jsou po stranách 3,5palcové pozice. Vidět můžeme zelenou Power a červenou HDD, víc asi netřeba vysvětlovat. Máme tu tedy základní výbavu, jakou najdeme snad v každé dnešní skříni.



Ventilační otvory byly vytvořeny v obou bočnicích (ty ovšem nejsou samostatné, neboť kryt se dá sundat pouze jako celek) a vzduch může dovnitř proudit ještě přes otvor ve spodní hraně předního panelu. Kryt celé skříně tedy vypadá a funguje tak, jak známe ze starých skříní typu Mini Tower, jež využívaly ještě zdroje typu AT.


- klikněte pro zvětšení -

Zadní panel skříně ukáže především napájecí zdroj s moderním stylem chlazení, kde se o odvod vzduchu postará spodní ventilátor. To dává do rukou uživatelů - kutilů možnost, aby si vytvořili systém chlazení, kde se jeden ventilátor bude starat o vše, tedy o zdroj i chlazení výkonných prvků základní desky. Pod zdrojem je prostor pro zadní štítek I/O portů základní desky, napravo je jediná záslepka skříně a napravo další průduchy, neboť v této oblasti se bude nacházet pevný disk.

A ještě co se týče pozice skříně. Thermaltake nám dává možnost ji provozovat v podstatě v libovolné poloze, protože v příslušenství dodává čtyři masivní gumové nalepovací nožky a na spodní straně i bočnicích jsou určena místa k jejich nalepení.


Napájecí zdroj


Podívejme se nyní podrobněji na napájecí zdroj typu SFX. Ten je chlazen jedním 80mm ventilátorem a nabízí celkový výkon 220 W i aktivní PFC. Co se týče jeho kabelových větví, je tu hlavní 24pinová ATX a vedlejší 4pinová +12V pro napájení základní desky. Pak tu jsou dvě větve pro periferie - jedna se dvěma konektory SATA Power a druhá se dvěma konektory Peripheral Power (zvané MOLEX) a jedním pro napájení FDD (disketové mechaniky).



O rozložení výkonu asi nejlépe bude vypovídat tabulka. Největším výkonem 180 W pochopitelně disponuje +12 V s 15 A a pod 12 A se dočkaly +3,3 V a +5 V. Zdroj tedy celkově vypadá dobře na to, aby svou úlohu ve skříni Element Q zvládl bez problémů. Nutno také dodat, že v našem případě se zdroj odmítal zapnout, pokud byl zatížen pouze základní deskou. Když se k němu připojil i pevný disk, pracoval již bez problémů.




Příslušenství


Ve dvou samostatných sáčcích byl umístěn jednak manuál s dalšími informacemi a pak drobné příslušenství. Tam se řadí PC Speaker, zmíněné čtyři nalepovací nožky, šroubky a nakonec dvě plastové ližiny pro instalaci pevného disku.


reklama