reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

QNAP TS-209 Pro - odolný NAS

3.4.2008, Jan Vítek, recenze
QNAP TS-209 Pro - odolný NAS
Dnešním článkem navážeme na řadu recenzí zařízení typu NAS, tedy Network-Attached Storage. Jedná se o hardware, který pracuje s IP protokolem a je zde pro snadné poskytování dat, jejich zálohování a nejedno zařízení umí také samo data stahovat z Internetu. K TS-209 Pro navíc můžeme připojit dva disky, a tak máme možnost využití RAID pole.
Kapitoly článku:

Testy


Boxu trvá asi dvě minuty, než nabootuje systém a je připraven k provozu. Nejdříve při začátku bootu vydá kratší tón a následně při jeho dokončení další, nyní již delší tón. Poté s ním již můžeme pracovat. Do boxu byly nainstalovány tyto dva pevné disky:
  • Western Digital WD3200AAKS - 320 GB

Jako první si ukážeme, kolik takový box při provozu se dvěma 320GB disky spotřebuje energie. Při provozu v klidu to bylo dle digitálního měřáku Voltcraft asi 17,3 W a při zápisu na disk se hodnota nepatrně zvýšila na 18 W. Poté jsem chtěl zkusit, jaká bude spotřeba s vypnutými disky. Jejich stand-by režim jsem nastavil, aby se zapnul po pěti minutách nečinnosti, avšak ani po delší době se nic nedělo a to ani poté, co jsem box vypojil z Ethernetu. Disky zůstaly stále zapnuté, a tak jsem situaci obešel tím, že jsem box jednoduše zapnul bez nich. Výsledná hodnota byla 4,5 W.

Přitom jsem si také mohl všimnout, že použitý ventilátor by rozhodně mohl být kvalitnější, protože zvuky, které vydával jeho motorek, bych neodpustil žádnému samostatně testovanému modelu. To se také podepisuje na celkovém hluku boxu, jenž jinak své disky chladí velmi dobře i na nejmenší otáčky.

Spotřeba
V klidu
17,3 W
Při zápisu
18 W
Vypnuté disky
4,5 W

Dalším krokem jsou testy výkonu. Ty probíhaly s boxem připojeným kabelem přímo k počítači se síťovou kartou Marvell 1 Gbps ve dvou nastaveních. V prvním případě byla hodnota MTU (maximální velikost packetu v Bytech) nastavena na klasických 1500 B a poté jsem zkusil 9000B Jumbo Frames. Při testování jsem pak využil cca 700MB soubor a sledoval, za jak dlouho se přenese.

1Gb/s Ethernet - 1500 MTU
Samba - upload
7,5 MB/s
Samba - download
16,6 MB/s
FTP - upload
6,7 MB/s
FTP - download
24 MB/s

V prvním případě s 1500 MTU tento box nijak nevybočoval z řady ostatních podobných zařízení. Upload byl klasicky pomalejší než download, což je zvláště markantní hlavně u FTP přenosů. U Samby se zase můžeme těšit o něco málo rychlejšímu uploadu.

1Gb/s Ethernet - 9000 MTU
Samba - upload
8,7 MB/s
Samba - download
13,9 MB/s
FTP - upload
5,6 MB/s
FTP - download
43,5 MB/s

Rozdíly v uploadu se ještě více prohloubí při využití 9000 MTU. Zde se však celkově zpomalil download u Samby a upload u FTP. Download přes FTP se však téměř zdvojnásobil a to již stojí za úvahu. Musíme však mít na paměti, že 9000 MTU musí využívat nejen server, ale také klient, přičemž výchozí hodnota je 1500.


Rozpad polí RAID


Na žádost čtenářů sem ještě doplním, jak se box zachová při rozpadu polí RAID. U pole RAID 0, tedy stripping, je záležitost zcela jasná. Box při havárii jednoho z disků sice korektně nastartuje a dá se s ním "pracovat", ale zbylý disk označí jako UNMOUNTED a je zde nutný uživatelův zákrok. Data jsou v tomto případě pochopitelně ztracena.





Jiný případ nastane při havárii disku z pole RAID 1 - mirroring. Zde můžete využít funkce hot-swap a i za běhu boxu vadný disk vyměnit. Box pak začne sám RAID 1 pole obnovovat.



A nakonec je tu možnost (kromě klasického uspořádání se dvěma samostatnými disky) spojit kapacitu do jedné lineární jednotky pomocí JBOD (zde Linear Disk Volume). Zde by se data měla při havárii disku zachovat a uživatel přijít pouze o ten soubor, jenž byl rozdělen mezi dva fyzické disky, což je krásná teorie. Zkusil jsem tedy po vytvoření JBOD pole vyjmout druhý disk a zkontrolovat nahraná data. Bohužel, box označil celé pole jako neaktivní a dále se neměl k tomu, aby zpřístupnil data alespoň z prvního disku. To ale neznamená, že jsou data ztracena - na disku zcela jistě jsou, ale pak už záleží na vás, abyste si je z něj vydolovali.


Závěrečné hodnocení


QNAP TS-209 Pro je velmi pěkně zpracovaný box, který se za svou vnější schránku rozhodně nemusí stydět. Kovový obal je velmi pevný a dobře zpracovaný, což se podepisuje také na bezproblémové a rychle HW instalaci. Díky stavovým LED máme také ihned přehled o chybách a můžeme díky nim také ihned získat informaci o tom, že kapacita disků se blíží ke konci. A poté jsou zde tři USB porty, díky nimž můžeme kapacitu boxu ještě rozšířit, nebo na ně připojíme tiskárnu a využijeme zabudovaný Print Server.



Softwarová výbava je zde velmi dobrá. Přes web můžeme spravovat data, spustit na boxu webový server, stahovat data pomocí BitTorrent klienta, prezentovat fotografie a samozřejmě využívat celou škálu různých nastavení, která nám dávájí celou řadu možností konfigurace. Přenosové rychlosti patří v této kategorii celkem ke klasice a snad pouze download z FTP při 9000 MTU příjemně vybočuje z řady. Dále jsou zde menší problémy, jako kompatibilita s některými prohlížeči (Opera) či vypnutí pevných disků při nečinnosti, které v mém případě nefungovalo, ale to snad není nic, co by nemohlo být vyřešeno další verzí firmware.


Kvalitní zpracování a výkonné chlazení
Cena
Široké možnosti nastavení
Nepříliš kvalitní ventilátor
Snadná instalace a provoz
Menší chyby ve webovém rozhraní
Orientační cena: 9500,- Kč s DPH

Za zapůjčení NAS boxu QNAP TS-209 Pro děkujeme firmě UMAX Czech a. s.



---------------------------------------- English translation of the conclusion ----------------------------------------

QNAP TS-209 Pro is a very well machined NAS box with sleek and firm body. It uses thick metal for the overall impressive look and the installation procedure of two 3,5" harddrives is fast and without any trouble. Thanks to the diagnostic LED we always see what is happening and also thanks to them we will immediately know, when is the HDD capacity almost filled. Next, there are three USB ports and with their help we may further expand the overall capacity or make use of the embedded Print Server.

The supplied software provides us with a variety of different functions. We can use a browser to manage data, run a web server directly on the NAS, download torrents, present photos and of course manage the box according to our likings and needs. The overall performance with regard to transfer rates is normal, only FTP download using MTU of 9000 is pleasantly fast. Next, there are some minor problems with browser compatibility (Opera) and in my case the box didn't manage to turn off its disks which were in idle. However, these issues could be more or less easily fixed by the next firmare.
reklama