reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MONARCH: první adaptivní počítač

23.3.2007, Jan Vítek, aktualita
MONARCH: první adaptivní počítač
Společnost Raytheon sdělila, že vytvořila první počítačovou architekturu, která se dokáže přizpůsobovat dle potřeby. Počítač byl pojmenován jako MONARCH, což je zkratka pro Morphable Networked Micro-Architecture a firma Raytheon jej vyvinula...
Společnost Raytheon sdělila, že vytvořila první počítačovou architekturu, která se dokáže přizpůsobovat dle potřeby. Počítač byl pojmenován jako MONARCH, což je zkratka pro Morphable Networked Micro-Architecture a firma Raytheon jej vyvinula původně pro Department of Defense (konkrétně pro DARPA - Defense Advanced Research Project Agency a U.S. Air Force Research Laboratory) pro adresování a zpracování velkých objemů dat ze senzorových systémů.


Schéma systému MONARCH

Systém MONARCH obsahuje šest procesorů a "highly interconnected reconfigurable computing array", tedy vysoce propojené přizpůsobitelné počítačové pole. Dle firmy tento systém poskytuje výkon 64 Gigaflops, 60 GB/s paměťovou propustnost a 43 GB/s datovou propustnost. Všech šest procesorů je postaveno na architektuře RISC a všechny jsou schopné provozovat SIMD operace podobné instrukční sadě AltiVec od Apple, IBM a Freescale (využívají ji například PowerPC). Jeden procesor obsahuje 96 sčítacích jednotek (integer/float), 96 násobicích jednotek, 124 dual port pamětí, 258 generátorů adres, 12 MB interní DRAM paměti, 14 DMA enginů a 20 DIFL (Differential IFL) portů - každý 1,3 GB/s. Monarch přitom pracuje jako jednotný SoC (System on a Chip), což snižuje celkový počet potřebných čipů.

Nick Uros, vice prezident skupiny Advanced Concepts and Technology z Raytheon Space and Airborne Systems o MONARCHu říká, že je unikátní ve své schopnosti se rekonfigurovat a optimalizovat tak zpracování dat za běhu. Poskytuje výjimečnou výpočetní sílu společně s velmi efektivním nakládáním s energií a je plně programovatelný. Energetická efektivita činí použitá RISC CPU jedněmi z nejúspornějších procesorů. Slovy čísel to je spotřeba 8 - 50 W, v porovnání výkon za watt pak 3 - 6 Gigaflop za watt. V laboratorních testech pak prý MONARCH překonal čtyřjádrové čipy Intel Xeon s desetinásobně vetším výkonem a momentálně je systém ve stádiu prototypu.

Zdroj: DailyTech
reklama