reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Acoustic Energy Aego M 2.1: skoro nejlepší

19.4.2011, Petr Štefek, recenze
Acoustic Energy Aego M 2.1: skoro nejlepší
Dnes si představíme starší kousek reproduktorů pro počítač z dílen anglické značky Acoustic Energy. Aego M je reproduktorový set s kvalitním zvukem a provedením. Je ale ve své třídě nejlepší?
Kapitoly článku:
  1. Acoustic Energy Aego M 2.1: skoro nejlepší
  2. Aego M 2.1 - bližší pohled
  3. Jak to celé hraje?
  4. Závěr
Kvalitní reprodukce na počítači je poměrně kontroverzním tématem, které se stává jablkem sváru mezi nejedním audiofilem a běžným hráčem. Dnes se budeme zabývat kompromisním řešení, které ovšem nebude ani náročnějšímu hráči nebo milovníkovi hudby vyloženě drásat uši. V testu se nám objeví časem prověřený set 2.1 Acoustic Energy Aego M, který si klade za cíl, aby ve svém velmi kompaktním provedení oslovil i náročnější a stal alternativou všudypřítomných počítačových reproduktorů Logitech, Creative nebo Genius.

Acoustic Energy je britská značka reproduktorů, která nabízí poměrně zajímavé produkty pro domácí kino a stereo a řadí se po boku dalších britských značek zvučnějších jmen jako je Bowers & Wilkins nebo Arcam, jež patří ke špičce v současném světě hi-fi. Acoustic Energy se zaměřuje především na výrobky s velmi dobrým poměrem ceny ku výkonu. Podobně směruje i dnes testovaný set Aego M.

Jako první musím osvětlit, proč jsem vzal do testu poměrně starý výrobek, který je na trhu již několik let. Prvním důvodem je počet ocenění, které tento set získal od různých renomovaných časopisů (nejen IT) a druhým důvodem je, že se v současné době dají sehnat za méně než polovinu své zaváděcí ceny. Zatím to vše zní jako velmi dobrý „deal“.



Aego M 2.1


Bohužel pro sety jako Aego M nebo dříve testované Bose, jsou dnes na trhu také kvalitní zástupci notoricky známých firem, které začínají chápat, že také fanoušek her a muziky v Mp3 či streamu požaduje aspoň základní kvalitu reprodukce. Dříve jsme mohli společnosti jako je Creative nebo Logitech s klidem odškrtnout, protože v daných cenovkách nabízeli pouze hrůzostrašně hrající a dunící bedýnky. Před nedávnem jsem testoval Creative GigaWorks T3, které jsou alespoň prozatím tím nejlepším okolo 4 tisíc korun.

Překvapily nejen svým provedením, ale především relativně (v dané cenové relaci) vyváženým a velmi dynamickým zvukem, který s přehledem zastínil poměrně známé Logitech Z-2300 THX, které byly dlouhou dobu jednoznačnou volbou, pokud jste chtěli utratit k počítači za reproduktory jen něco okolo 4 tisíc korun a dostat relativně slušný zvuk. Největší nectností těchto reproduktorů je většinou špatné sladění satelitů s subwooferem, který „duní“ efektně, ale nehraje.

Pokud si pořídíte reproduktory v ceně okolo 4-6 tisíc Kč pro stereo k počítači, tak už se vyplatí poohlédnout se po adekvátním zdroji zvuku. Poměrně levným a elegantním řešením mohou být zvukové karty Audiotrak Prodigy HD2, kde lze laborovat s výměnou operačních zesilovačů a uzpůsobit si charakter zvuku svému uchu. Podobná zvuková karta je vybavena většinou i stereo cinch konektory, takže v budoucnu můžete využít kvalitnějšího směrového signálového kabelu a analogového zesilovače. Toto řešení samozřejmě kvalitativně převyšuje malé sety 2.1, ale často jim pomůže zvuk „usadit“ a zbavit zbytečné agresivity.

Pokud tato řešení nepovažujete za hodné svých uší, musíte investovat do kvalitní zvukové karty s digitálním výstupem (kodek a jeho miš maš výstup opravdu nestačí) jako Lynx a následně vést digitálně do externího převodníku libovolné kvality (často může posloužit také CD/DVD/Blu-ray přehrávač). Takto „vymazlené“ počítačové audio si ovšem necháme na jindy.
reklama