reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Antec Three Hundred: herní low-end

24.9.2008, Jan Vítek, recenze
Antec Three Hundred: herní low-end
Kombinovat značku Antec a low-end moc nejde, protože u této firmy máme zažité spíše kvalitnější skříně. Avšak modely Hundred již čítají tři zástupce a dnes testovaný je tím nejnižším s cenou kolem 1500 Kč, díky čemuž jej mezi levné skříně můžeme směle zařadit.

Instalace


Při instalaci komponent do takovéto skříně musíme zvlášť dbát na vhodné uložení kabelů, což nám Antec na jednu stranu usnadňuje dvěma poutky na pravé straně šachty pro pevné disky, ale na druhou stranu zase ztěžuje tím, že horní a zadní ventilátory musejí být napájeny pomocí Peripheral Power konektorů, takže ty (nebo alespoň jeden) k nim musíme vyvést. Zde by se tedy velmi hodilo, kdyby bylo možné vést kabely také za trayem, ale to bohužel není možné. Můžeme se ale v některých případech spokojit alespoň s prostorem mezi základní deskou a trayem, ale zde se vyplatí vše poctivě kontrolovat, jestli kabely někde nejsou skřípnuté.
  • Základní deska: Gigabyte X48-DQ6 (Intel X48)
  • Procesor: Intel Core 2 Quad Q6600 (2,4 GHz, 1066 MHz FSB, 8 MB L2 cache, 65nm výrobní proces a 105 W TDP)
  • Chladič: Noctua NH-U12P
  • Operační paměť: GeIL GX22GB6400UDC (1GB, 800 MHz DDR2, 4-4-4-12 2T při 2,1 V)
  • Grafická karta: MSI NX8800GTS T2D32OE - NVIDIA GeForce 8800GTS 320 MB RAM
  • Pevný disk: Western Digital 80GB (WD800JB)
  • Zdroj: Cooler Master RS-450-ACLY – 450W


- klikněte pro zvětšení -

Na problémy také můžete narazit při instalaci rozměrnějších chladičů. Naši redakční Noctua NH-U12P jsem musel obrátit o 90 stupňů, protože v opačné poloze se opírala o lopatky horního ventilátoru. Základní deska má nad sebou zkrátka příliš málo místa a alespoň centimetr navíc by přišel vhod. Na druhou stranu se i takhle skříň dobře postará o vyfukování teplého vzduchu. Jiné potíže jsem nezaznamenal, takže můžeme pokračovat na teplotní testy.


Teplotní testy


Testy probíhaly při teplotě okolního vzduchu cca 21,5 °C a jejich hlavním cílem bylo ukázat, jak moc se ukáží zvýšené otáčky vyfukujících ventilátorů a také jak se projeví přidání dalších 120mm modelů do pozic vepředu či v boku. K zátěži byly použity aplikace 3DMark03 (Mother Nature) a Prime95, teploty pak odečítal Speedfan a Rivatuner.

Co se týče testovacích variant, zvolil jsem celkem čtyři. První byla základní se zadními dvěma ventilátory na minimální otáčky (120 mm - 1200 RPM a 140 mm - 700 RPM), poté na nejvyšší otáčky (120 mm - 2000 RPM a 140 mm - 1500 RPM), kdy byl však hluk skříně pro tichomilného uživatele téměř nesnesitelný. Nakonec se k minimálním otáčkám zadních ventilátorů přidala jedna boční Noctua NF-P12 na 1100 RPM a nakonec ten samý ventilátor si vyzkoušel přední pozici před pevným diskem.

Zadní a horní ventilátor - min. otáčky
CPU
35 °C
52 °C
Chipset
40 °C
43 °C
GPU
56 °C
84 °C

Na minimální otáčky mohu označit chlazení v této skříni jako standardně dobré, to znamená srovnatelné s ostatními skříněmi, které mají podobné dispozice. Uvidíme, co s teplotami provedou oba ventilátory puštěné naplno.

Zadní a horní ventilátor - max. otáčky
CPU
34 °C
49 °C
Chipset
38,5 °C
40 °C
GPU
54 °C
81 °C

Pokles teplot se projevil u procesoru a nejvíce čipové sady a grafické karty, které si ve zvětšeném průtoku vzduchu libovaly. Avšak to vše pouze za cenu podstatného zvýšení hluku. Pokud ale budeme chtít chladit hlavně grafickou kartu, můžeme využít ještě boční pozici pro 120mm ventilátor. Ten se sice nepříznivě odmění dalším zvýšením hluku, které je navíc nepříjemné tím, že se šíří hlavně po bočnici, ale pořád je to příjemnější než při druhém testu. Jak je vidět, procesoru boční ventilátor pomohl minimálně, ale čipová sada a grafická karta další proud vzduchu využily více.

Zadní a horní ventilátor - min. otáčky + boční
CPU
35 °C
51 °C
Chipset
39 °C
41 °C
GPU
54 °C
81 °C

A nakonec přišel na řadu pevný disk. Ten kvůli bočnímu průduchu trochu strádá, protože čerstvý vzduch dovnitř proudí spíše skrz něj. Na druhou stranu zde mají disky dobrý kontakt s velkou šachtou a také luxusní odstup od sebe, a tak bych se o jejich chlazení nebál. Náš WD se díky proudu vzduchu z předního ventilátoru zchladil o 3 °C, což značí, že nějaký vzduch se kolem něj hýbe i když vepředu žádná pozice osazená není.


reklama