reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Silentium T3 ECO 80: efektivní inovace

26.11.2007, Jan Vítek, recenze
Silentium T3 ECO 80: efektivní inovace
Arctic Cooling nedávno vypustil novou generaci skříní, které také značí od T1 po T5, nyní však již s označením ECO 80, což se váže k použitým napájecím zdrojům. Kromě nich však nové skříně přišly i s dalšími vylepšeními, na něž se vyplatí podívat blíže.
Kapitoly článku:
Švýcarská firma Arctic Cooling sice nabízí 5 modelů v obou sériích, tedy dohromady 10 skříní, avšak ty se od sebe liší v podstatě pouze designem předního panelu a zbarvením. Dá se tedy říci, že otestováním jednoho modelu z celé série si můžeme udělat obrázek o ní celé. Model T5 ze staré série jsme testovali již před rokem a půl zde.

Uvidíme tedy, co se uvnitř skříně změnilo. Záměrně mluvím o vnitřku skříně, protože na jejím povrchu již dle fotografií výrobce se nezměnilo vůbec nic, alespoň co se týče předního panelu a bočnic. Začneme ale obalem. Při pohledu na něj jsem si vzpomněl i na balení předchozí verze, jejíž lepenková krabice se neotevírala z vrchní strany, jak je tomu obvykle, ale z boční, tedy ze strany s největší plochou, díky čemuž je vybalení usnadněno. U takto malé skříně však taková výhoda není příliš patrná, ale u nějakého většího a podstatně těžšího modelu by byla potěšitelná.




Předem také musím říci, že navenek přišla tato skříň bez škrábance, avšak napájecímu zdroji někde po cestě upadl ventilátor. Nejdříve jsem si myslel, že pouze vyklouzl ze svého uložení v gumových trnech, ale po bližším ohledání vyšlo najevo, že tyto trny se utrhly. Skříň však byla jinak plně funkční, takže stačilo ventilátor provizorně zajistit a mohlo se vesele recenzovat.

Model
Silentium T3 ECO 80
Kompatibilita
MicroATX, ATX
Rozměry
180 x 435 x 456mm (Š x V x H)
Hmotnost
9,6 kg
Šachty
2x 5,25", 2x 3,5" externí, 1x 3,5" interní, 2x 3,5" HDD silencer
Napájecí zdroj
Aktivní PFC 99 %, účinnost > 80 %
3.3 V: 24 A, 5 V: 24 A, 2x 12 V: 17 A
-12 V: 0.8 A, 5 Vsb: 2,5 A
550W max. / 500W dlouhodobě
Ventilátory
2x Arctic Fan 8
1x Arctic Fan 12 ve zdroji
I/O Porty
2x USB 2.0, 2x Audio
Použitý materiál
0,8mm SECC, plast
Záruční lhůta
2 roky

Model T3 není nepodobný modelu T5. Rozdíl v přední masce je pouze ten, že má invertovány barvy. Pak je zde ještě model T4, jenž má stejnou masku jako T3, ale místo černých bočnic má světle šedé. Zbývající T1 a T2 mají již přední masky zpracované zcela jinak.



V našem případě tedy na přední straně převládá černá barva, která je dole vystřídána stříbrnou, jíž je přední panel také orámován. Nahoře na něm uzříme pozice pro mechaniky, ale ty jsou bohužel pouze dvě a pod nimi rovněž dvě pro externí 3,5“ zařízení. Zde bych v dnešní době již spíše uvítal poměr 3:1 ve prospěch 5,25“ mechanik. Ne zcela obvyklým prvkem je pak připravené čtvercové místo pro logo výrobce.



A vespod předního panelu pak máme veškeré ovládací prvky a konektory skříně. Nejprve je to ve stříbrném rámečku utopené černé tlačítko Power, dále dvě svítivé diody Power a HDD a pod nimi nenápadný černý Reset. Přední I/O porty jsou pak zcela vespod, takže pokud budete mít skříň na zemi, bude se s nimi pracovat ztěžka. Také vzhledem ke způsobu větrání skříně není pozice na podlaze zrovna ideální. Mezi porty patří audio (mikrofon, sluchátka) a dvojice USB 2.0 portů. Místo předního IEEE1394 FireWire však ani i zde najdeme pouze záslepku a pak by mě tedy zajímalo, na co ta zde tedy vůbec je, když její využití není možné.


- klikněte pro zvětšení -

Přesuneme se k bočnicím a ukážeme si skříň T3 ECO 80 ze stran. Nejdříve ta levá, z níž budeme mít do útrob Silentia přístup. Asi nejviditelnějším prvkem je zde plastový podstavec se dvěma sadami průduchů. Ty se podílí na jednom ze dvou zamýšlených nezávislých oběhů vzduchu, kdy se pomocí podtlaku nasává dovnitř skrz zadní otvory a poté pomocí ventilátoru napájecího zdroje vyhání ven předními průduchy. Proto je celkem nevhodné provozovat skříň na zemi, kde se může dovnitř v krátkém čase snadno dostat množství nečistot. Dále můžete na levé straně bočního panelu uvidět madlo pro jeho snadné uchopení a také dva přítlačné šroubky, jež i po odšroubování zůstanou v bočnici, takže je nemůžete ztratit.


- klikněte pro zvětšení -

Pravá bočnice nabídne téměř ten samý pohled, avšak zde již nejsou žádné šroubky ani madlo, protože ji nelze sejmout; výrobce zde použil k jejímu přichycení nýty. Kvůli tomu se tedy na obnaženou skříň zprava nepodíváme, avšak pevné uchycení bočnice, která s horním panelem tvoří jeden kus plechu, jistě přispěje k celkově vyšší stabilitě konstrukce, pokud je tedy vše snýtováno kvalitně.



Přichází čas se podívat na zadní stranu, která nám prozradí i něco o vnitřním uspořádání. Od klasické koncepce ATX skříně se Silentia liší tím, že nemají vzadu umístěný zdroj ani nahoře, ani dole. Místo toho zde nechávají více prostoru pro prvky chlazení. Nicméně základní deska je umístěna klasicky a má k dispozici plných sedm záslepek pro rozšiřující karty. V pozici, kam se klasicky umísťují ventilátory tahající vzduch ze skříně, jsou však zde pouze průduchy, jimiž bude vzduch naopak proudit dovnitř. Zmíněné ventilátory se namísto toho přesunuly na pozici zdroje; jde o dva 80mm kousky Arctic Fan 8.



Zpracování jejich pozic je v tomto případě chvályhodné a nevidí se vůbec často. Nejsou zde totiž žádné vyražené otvory s ostrými hranami způsobujícími zvýšený hluk, ale místo toho nerestriktivní mřížky z kulatých drátů. A nakonec tu máme samozřejmě ještě napájecí konektor, protože přeci nebudeme natahovat kabel někam k předku skříně. Jedná se o protějšek pro normální tříkolíkový eurokabel.



Chybí také ještě pohled na skříň zespodu. Černý plastový podstavec má, jak je vidno, průduchy po stranách a také vepředu a je přimontován k šasi pomocí dvou šroubků.

reklama