reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test chladicích podložek pod notebooky - 2. část

13.6.2007, Michal Učeň, recenze
Test chladicích podložek pod notebooky - 2. část
Chladicí podložky pod notebooky zatím nemají moc velký úspěch díky nedůvěře uživatelů v jejich účinek. Proto jsme se rozhodli prolomit bariéry a zjistit jejich efektivitu chlazení v praxi. Minule jsme se věnovali konstrukci, dnes se podíváme na testy chlazení.
Pro lepší přehled ještě jednou zrekapituluji výsledky testů chlazení. Na závěr této kapitoly si ukážeme finální graf s porovnáním chladících účinků jednotlivých podložek prostřednictvím sloučení koeficientů.


Koeficient chlazení


Průměrné výsledky v koeficientu chlazení jsou vcelku jasné. V čele je s výrazným náskokem podložka Zalman NC-1000 Notebook Cooler s hodnotou 5,2°C, relativně dobrý chladící účinek měla ještě podložka Lian Li 15-inch Notebook Cooler Pad s 3,6°C. Ostatní podložky sice notebook a komponenty uvnitř trochu zchladí, rozhodně jejich výkon nelze označit jako uspokojivý. Zajímavé je ještě umístění pasivní podložky Thermaltake iXoft na třetím místě. Bez aktivního chlazení se jí podařilo předstihnout celou řadu konkurentů s větráčky.




Koeficient schopnosti zchladit


Výsledné porovnání druhého koeficientu, který zachycuje schopnost chladící podložky snížit teplotu rozehřátého notebooku, bylo o něco vyrovnanější. První místo opět suverénně obsadil Zalman NC-1000 Notebook Cooler s výsledným zchlazením o 9,7°C. Špatnou průměrnou hodnotu 8,2°C neměl ani Lian Li 15-inch Notebook Cooler Pad, který se tak opět umístil na druhé pozici. Další podložky se také za své výsledky nemusely stydět, až na dvojku s pasivním chlazením od výrobců Nexus a Gigabyte. Hodnoty zchlazení o cca 5°C už lze označit jako slušné, takže se většina startovního pole alespoň k této hodnotě přiblížila. Graf ukázal také zajímavý fakt, že Revoltec RNC-1000 předstihl dražší a na první pohled propracovanější model vyšší třídy Revoltec RNC-2000.



Porovnání dílčích hodnot nám nabízí pohled na jednotlivé měřené prvky. Prakticky ve všech vede Zalman NC-1000 Notebook Cooler a následuje jej s menším odstupem Lian Li 15-inch Notebook Cooler Pad, až na hodnotu zchlazení spodní strany notebooku. Tam se překvapivě na druhou pozici vyšplhal Revoltec Notebook Cooler RNC-1000. Na všech ukazatelích je také vidět velmi malý, nebo dokonce negativní účinek pasivní podložky od Gigabytu.








Výsledky testu chlazení


Závěrečný graf je souhrnem obou koeficientů, které jsou převedeny do bodového systému testu (maximálně 60 bodů). První místo si svými skvělými výsledky samozřejmě získala chladicí podložka Zalman NC-1000 Notebook Cooler, na druhém místě skončil Lian Li 15-inch Notebook Cooler Pad. Následují poměrně vyrovnané výsledky dvojice podložek od Revoltecu a podložky Thermaltake iXoft. Průměrné výsledky zaznamenaly podložky Primecooler PC-NTB I Coolpad a Akasa notebook cooler, špatné chlazení vykazuje Nexus TDD-3000. Fatálním neúspěchem se asi nebude chlubit Gigabyte G-Pad, která místo chladících účinků teplotu mírně zvyšuje.

reklama