reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte 3D Galaxy II - vodník vše v jednom

4.12.2007, Jan Vítek, recenze
Gigabyte 3D Galaxy II - vodník vše v jednom
Námětem dnešní recenze je po dlouhé době vodní chlazení, tentokrát v podání společnosti Gigabyte. Jedná se o kit typu sestav si sám, ke kterému nebudete potřebovat nic, jen nějaké to nářadí a vlastní šikovné ruce. Podívejme se tedy, jakou sestavu vodního chlazení nám tato firma nadělila pod názvem 3D Galaxy II.
Kapitoly článku:
Vodní chlazení, či lidově vodníci, již dávno nejsou u domácích PC tím, čím bývali – tedy na okraj zájmu odsunuté způsoby chlazení pro nadšence. Nyní si může každý vybrat mezi několika typy kompaktních i rozlehlých vodních chlazení, jež se dokáží postarat o samotný procesor, nebo o celý počítač pevné disky a zdroj nevyjímaje. Pak jsou zde ještě vodní chlazení, jež si můžete sestavit z jednotlivých zakoupených dílů, nebo celé sety, kde máte záruku víceméně bezproblémové spolupráce jednotlivých komponent a snadné montáže.

Sem patří i dnes recenzované chlazení Gigabyte 3D Galaxy II. V jeho balení dostanete vše potřebné, tedy vodní blok, pumpu, radiátor, expanzní nádobu, hadičky a příslušenství včetně chladicího média. Největším problémem tedy bude úkol, jak naměstnat všechny tyto komponenty do počítačové skříně, která však musí být dostatečně veliká na tento účel. Gigabyte samozřejmě nabízí vlastní vhodné skříně, například model 3D Aurora 570. Pumpa s expanzní nádobou zde totiž není žádný drobeček a také 16mm hadičky se neohýbají a neskladují zrovna pohodlně. Ale nepředbíhejme, pojďme si 3D Galaxy II nejdříve představit.



Vodní chlazení přišlo v podlouhlé krabici, za jejímž plastovým okýnkem můžeme vidět množství komponent, které při stavbě využijeme. Tyto komponenty jsou umístěny do pěnového bloku a seshora ještě dodatečně chráněny tuhým průhledným plastem. Jestliže blok z krabice vyjmeme, nalezneme pod ním ještě další schránku, kde je umístěna hadice a ostatní drobné příslušenství.


Radiátor


Výměník, či radiiátor zde dostaneme již okapotovaný a připravený s nainstalovaným 120mm ventilátorem. Kapotáž v podobě světle modře metalízového plechu je zde skutečně nutná, protože ventilátor bude vzduch přes žebra vysávat, nikoli jej do nich vhánět. Radiátor je totiž navržen tak, aby se dal umístit za zadní pozici 120mm ventilátoru skříně, pro což jsou zase uzpůsobeny modely Gigabyte. To s sebou logicky přinese jednu nevýhodu – ventilátor bude přes žebra nasávat již ohřátý vzduch a také ponese zátěž navíc, ale skříň na druhou stranu nebude muset při dobrém nasazení radiátoru využívat zadní ventilátor (pokud bude radiátor na výstupním roštu skříně dobře sedět) a díky vodnímu chlazení připojitelnému na CPU, VGA i čipovou sadu nebude vzduch zevnitř tak teplý.
  • Rozměry: 125 x 197 x 64 mm
  • Materiál: Hliník
  • Ventilátor 120 x 25 mm, 1200 - 2600 RPM, modré LED



Na přední straně vidíme velkou mřížku z kulatého drátu, což je sice chvályhodné, ale pak už nějak nevidím důvod, proč by za ní měla být ještě jedna mřížka z plechu. Ten je však naštěstí poměrně tenký, takže nebude problém vzít nůžky na plech a za pár vteřin stvořit pěkný ventilační otvor. Na pravé straně pak vidíme dvě fitinky a kolem nich omotaný třížilový kabel s klasickou koncovkou do základní desky pro podsvícený ventilátor. Ten je schopen se točit rychlostí od 1200 RPM po 2600 RPM, které již musí být téměř nesnesitelné.



Z druhé strany se můžeme podívat na strukturu radiátoru. Ten je celý vyroben z hliníku a využívá úzké zploštělé trubky pro vodu, jež jsou propojeny tenkými a křehkými lamelami. Aktivní plocha je tak skutečně velká, ale tím se také zvyšuje odpor proudícímu vzduchu i tvořený aerodynamický hluk. Zde můžete vidět i čtyři packy se závity pro uchycení na skříň.


Vodní pumpa + expanzní nádoba


Vodní pumpa je také velmi důležitou součástí vodního chlazení, na níž se nevyplatí šetřit. Závisí na ní část tvořeného hluku, výkonu a především spolehlivosti celé soustavy. Gigabyte zde použil středně výkonný model s průtokem 400 litrů za hodinu, jenž na tento typ chlazení bude bezesporu stačit. Pumpa je zde tedy nejspíše průtoková a umístěná v dolní bílé části. Z její přední strany kouká černá plastová fitinka, jíž je proud chladicího média tlačen dále do hadiček. Nasávacího otvoru si můžete všimnout ve dně modré průhledné expanzní nádoby, která s pumpou tvoří jeden díl.

Vodní pumpa:
  • Rozměry: 61 x 60 x 46 mm
  • Maximální průtok: 400 l / hod
  • Hlučnost: pod 20 dBA
  • Ložiska: keramická
  • Životnost: 70000 hodin (MTBF)



Expanzní nádoba byla uvnitř rozdělena na tři komory. Do jedné krajní vede do hloubky trubice pro přicházející ochlazené médium (kvůli životnosti je vhodné posílat do pumpy co nejchladnější tekutinu, takže radiátor umisťujeme před pumpu). Tekutina pak musí stoupat vzhůru kvůli nastražené přepážce a pak již může být nasávána spodním otvorem do pumpy. Na druhé straně je zde ještě jedna komora s vyšší přepážkou, kde vidíme bílý plovák, jenž při nedostatku tekutiny klesne a čerpadlo se vypne. A pokud máte vše dobře zapojeno, čerpadlo vypne nejen sebe, ale i počítač. Gigabyte zde také mluví o další ochraně proti přehřátí chladicí kapaliny, která má fungovat podobně.

Expanzní nádoba:
  • Rozměry: 100 x 197 x 55 mm
  • Objem: 220 ml



Při nízké hladině média není samozřejmě třeba rozpojovat hadičky chlazení, ale stačí nahoře na expanzní nádobě odšroubovat kryt a nádobu dolít. Pokud by se ta znečistila, můžete ji také rozšroubovat (pouze horní víčko). Na spodní straně pumpy také máme gumové proužky, aby sestava dobře seděla a nerezonovala.


Vodní blok


Pro chlazení procesoru nám Gigabyte připravil vodní blok z kombinace měděné základny a horního víka z plexiskla. Ten je se svými rozměry 68 x 92 x 30 mm poměrně rozlehlý a také těžký. Opatřit jej můžete dvěma verzemi horních kovových krytů podle typu socketu, na nějž jej hodláte použít (LGA775, AM2, 754/939/940). Horní průhledné plexi je přitom dosti masivní, což je dobře, protože integrované fitinky by zde měly být hlavně pevné a odolné.
  • Rozměry: 68 x 92 x 30 mm
  • Materiál: Měď, plexi
  • Ventilátor pro chlazení základní desky
  • Kompatibilita: LGA775, AM2, 754/939/940



Co se týče vnitřního uspořádání, pak to je patrné na první pohled. Uvnitř měděné základny máme kruh obehnaný těsnicím kroužkem a volné místo je vyplněno desítkami kulatých sloupečků, skrze něž se prodírá chladicí tekutina a sbírá z nich tepelnou energii. Zpracování je velmi pěkné, ale otázkou je odpor takového bloku a účinnost.



Ze spodní strany vidíme, že kulatá styčná plocha byla ještě vyvýšena a i když nemá šanci obsáhnout celý heatspreader dnešních procesorů, to samozřejmě nevadí, protože jejich jádra samozřejmě nejsou ani zdaleka tak velká. Na styčné ploše můžeme vidět stopy po zarovnávání povrchu, ale provedena je velmi pěkně.



Horní kovové štítky zde plní montážní funkci, například u Socketu 939 udržují blok ve středu rámečku. Avšak mají i další účel. Gigabyte k chlazení dodává ještě 92mm ventilátor na čtyřech nožkách. Ten se zahákne přímo nad vodní blok a pomocí třípinového konektoru zapojí do základní desky. Dá však rozum, že tento ventilátor zde neslouží pro lepší chlazení procesoru. Je zde proto, že instalací vodního bloku na procesor ostatní komponenty kolem jako MOSFETy či čipová sada mohou ztratit tolik potřebný zdroj proudícího vzduchu, jaký měly (či také neměly) u vzduchového chlazení. U dnešních základních desek však chlazení těchto prvků bývá již dobře vyřešeno pomocí rozsáhlých sestav pasivních chladičů a heatpipe, takže tento ventilátor vůbec nemusí být třeba.
reklama