reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte Radeon HD4850 1GB s pasivním chladičem

29.9.2008, Petr Štefek, recenze
Gigabyte Radeon HD4850 1GB s pasivním chladičem
Dnes si představíme kartu Radeon HD 4850 od společnosti Gigabyte, která má k dispozici celý 1 GB paměti a také pasivní chlazení. To vychází z dnes již tradičního chlazení tohoto výrobce, jež využívá nabírání vzduchu skrz připravené žebroví a mnohokrát se už osvědčilo.
Radeon HD4850 s 1 GB paměti a pasivním chlazením vypadá na první pohled jako jasná koupě. Bohužel není vše tak růžové, jak se zdá. Samotný výkon této grafické karty je vzhledem k ceně, která se pohybuje okolo 4 tisíc korun, opravdu dobrý. Bohužel chlazení samotné karty mne vůbec nepřesvědčilo. Tento pasivní model Gigabyte musíte provozovat pouze v systému, kde je naprosto domyšlena cirkulace vzduchu ve skříni, což zahrnuje vyřešení kabeláže a dvojici výkonných 12cm větráků, která je podmínkou. Karta je i po té opravdu velmi žhavá a při zátěži je pasiv tak horký, že se o něj klidně můžete popálit.

Bohužel se nepodařilo (pravděpodobně je deaktivováno) naměřit teploty srkze integrované čidlo v grafickém jádru, ale teploty se budou podle odhadu pohybovat v zátěži až okolo 90 a více stupňů. Nutno podotknout, že karta pracovala během testování a krátkého hraní zcela bez problému a v obraze se neobjevovaly žádné artefakty způsobené přehříváním. Máme si tedy zvykat na "žhavá" pasivní řešení?
Přínos dvojnásobného množství paměti, což v našem případě znamená kapacitu 1 GB, je v rozlišeních, kde má Radeon dostatek výkonu, úplně bezpředmětný. Ukazuje se, že kapacita 512 MB je pro mainstreamovou kartu zatím zcela dostatečná. Gigabyte Radeon HD4850 s chlazením Multi-Core není špatným produktem, ale je třeba počítat se zvýšenými nároky na chlazení celého systému.

Alternativou vůči tomuto řešení je pasivně chlazená GeForce 9600GT, která je sice o něco méně výkonná, ale rovněž méně "topí". Pro hráče je momentálně nejlepším řešením grafická karta s aktivním chlazením, které není žádnou překážkou, neboť ostatní komponenty systému, jako je zdroj nebo chladič procesoru, produkují také také nějaký ten hluk.
reklama