reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

90nm od AMD - Athlon 64 3000+ pro socket 939

27.9.2004, Eagle , recenze
90nm od AMD - Athlon 64 3000+ pro socket 939
Poštěstilo se mi být prvním člověkem v ČR (počítáno včetně lidí z AMD), který měl možnost vyzkoušet nejnovější výrobní technologii 90nm od největšího rivala Intelu. Dnes popisovaným produktem není samozřejmě nic jiného než již přes půl roku očekávaný Athlon 64 3000+ pro socket 939. Ten má přinést podporu dual-channel paměťové konfigurace při přijatelné ceně.
Teplota

Jakých "teplot" (uvozovky se zde zjevně hodí) nový Athlon 64 dosahuje, jsem již nakousl v kapitole věnované přetaktování.


Zatímco starší 0.13 mikronové čipy od AMD si často sáhnou k teplotám 55 až 60 stupňů (což je zhruba stejně jako nejžravější Pentia 4 s jádry Willamette a Northwood specifikované na podobnou watáž), nový Athlonek je opravdu studený. I po přetaktování je jeho teplota pěkně nízká. Fungování na 1000 MHz pouze s pasivním chlazením je naprosto bez problémů a domnívám se, že bez přetaktování a s větším chladičem (zejména těmi s heat-pipes) by bylo možné chladit ho pasivně i na standardním nastavení 1800 MHz. V nejhorším případě by pomohlo menší podvoltování. A to je něco, co jsme tady neviděli už hodně dlouho, naposledy bylo možné o něčem takovém uvažovat u Athlonu XP 1700+ s jádrem Thoroughbred B0 a trochu s rezervou i u Mobile Athlon XP-M. Narozdíl od Athlonu XP má ale 64ka o hodně robusnější uchycení chladiče, takže velká těžká monstra nejsou příliš problém.

Závěr

A jaké je tedy moje konečné hodnocení tohoto čipu? AMD odvedlo dobrou práci, možná zatím frekvence nebudou úplně nejvyšší, ale to se snad časem vyřeší, až technologie trochu "uzraje". V každém případě výkon čipu je slušný, sice ne perfektní a na kolegu pro socket 754 nemá, ale rozdíl je malý a jelikož oba patrně půjdou přetaktovat na stejné frekvence, hovoří dual-channel řadič ve prospěch novinky. A pro ty, pro které výkon neznamená zcela nejdůležitější kritérium (... což platí i pro mě, jelikož určující faktory mého rozhodování jsou výkon a nízká spotřeba kvůli tichu), je toto nové 3000+ úplně ideální - rychlé a při tom studené. No a konečně jestli chcete super výkon a nemáte na FXko, které prostě tak snadno porazit nelze, poohlédnul bych se po 90nm čipu také, avšak modelu 3200+, který má násobič 10x. To z jednoho prostého důvodu - při základní frekvenci 240 MHz je možné provozovat paměti přesně na 200 MHz, a s násobičem 10x tak získat frekvenci 2400 MHz, tj. výkon jako dnešní 3800+. A to není špatné!

Domnívám se, že za nízkou teplotu, slušný výkon a relativně příznivou cenu (bude stejná jako u Athlonu 64 3000+ pro socket 754) si tento čip zaslouží ocenění Trefa Světa Hardware.


Kladné stránky:
    • Velmi nízká teplota, a to i při plném vytížení.
    • S velkým chladičem možnost práce s pasivním chlazením.
    • Moderní platforma s podporou Cool & Quiet a ještě před Vánoci dostupnost čipsetů s podporou PCI Express pro novou generaci přídavných karet.
    • Dobře sladěný poměr velikosti cache, rychlého přístupu do pamětí i k periferiím podává optimální výkon v prakticky všech dostupných aplikacích.
    • Hardwarová ochrana proti vykonávání dat jako instrukcí - No-eXecute.
Záporné stránky:
    • Výkon je většinou nižší než u stejně pojmenovaného čipu pro socket 754.
    • Kompatibilita s rychlými paměťmi stále není zcela vyřešena, při koupi modulů DDR400 je třeba se předem přesvědčit, že si s Athlonem 64 budou rozumět .
    • Násobič pouze 9x (u modelu 3000+) a dual-channel paměťový řadič limitují možnosti přetaktování.

Na závěr bych rád poděkoval společnosti FOX Computers, speciálně pak panu Konvalinovi, za zapůjčení základní desky MSI K8N Neo2 Platinum.

reklama