reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BenQ GW2450HM: AMVA monitor s rychlou odezvou

22.6.2012, Pavel Kovač, recenze
BenQ GW2450HM: AMVA monitor s rychlou odezvou
BenQ přišel v nedávné době s novými AMVA monitory, které mají rychlou 4ms odezvu. Navíc je tato VA technologie příjemnou změnou v záplavě e-IPS monitorů. Uvidíme, zda si tento levný, ale nadějný monitor najde cestu na váš stůl. Vše odhalí naše náročné testy.

Odezva


Monitor propaguje odezvu 4 ms. To je pro monitor typu VA velmi nízká hodnota, a je i docela odvážné takovou hodnotu uvádět ve specifikacích. Při měření se sice tato hodnota vyskytovala jen u málo změn, ale na druhou stranu je odezva opravdu rychlá. Je tedy rychlá při nastavení AMA na High (Vysoká). V ostatních případech je odezva buď bez překmitu, ale dlouhá, nebo naopak při nastavení Premium je odezva až moc s překmitem. Průměrná odezva rise je 7,7 ms a fall 8,7 ms. To jsou hodnoty tak nízké, že si označení 4 ms docela zaslouží. Samozřejmě jsme zvyklí, že odezvy jsou v reálu zkrátka vyšší.








V některých případech se však overdrive stále citelný. Tím se odezva zkrátka prodlouží a je potřeba počítat s občasnými duchy při hraní her. Ale to předbíháme.



Průběh odezvy 0-175-0 je prakticky ideální. Nikde nejsou výrazné překmity ani zde nejsou schody. Zkrátka technologie AMA - Advanced Motion Accelerator (analogie k OverDrive) dokáže vykouzlit v některých případech zázraky.




0-175-0 (20 ms na dílek)




50-200-50 (20 ms na dílek)


I odezva 50-200-50 je velmi dobrá. Trošku se nám prodlužuje odezva fall, ale to je v tomto případě zcela obvyklé a běžné.
 
 

Inputlag


Monitor zpracovává obraz relativně rychle. Přesto náročný hráč asi neshledá inputlag 15 ms zcela ideální. Běžný hráč si však inputlagu ani nevšimne.




Inputlag (10 ms na dílek)


Sledování videa


Technologie AMVA je výrazně lepší v kontrastu než dnes běžnější e-IPS monitory. Díky tomu mají filmy daleko lepší dynamiku a hloubku obrazu. Hned na první pohled je krásně vidět, že VA technologie je pro filmy zkrátka lepší než IPS. Nyní však nehovořím o kvalitě barev, odezvě apod., ale o samotné dynamice obrazu. Udávaná odezva 4 ms se při měření docela i potvrdila, a tak je sledování filmů nerušeno. Jen u tmavých scén je občas vidět slévání. To je však zřejmé již z tabulky měření odezvy. V tmavých tónech je totiž odezva opravdu znatelně delší než ve světlých.







Prosvítání monitoru v okrajích je lehce znatelné


A čím se zvýší kontrast? Tím, že je jas černé barvy nižší, a v tom je právě VA technologie téměř nedostižná. Technologie TN sice poskytuje také dobrý jas černé barvy, ale zase je to již stará technologie, co je vytlačována. Průměrný jas černého bodu při maximálním jasu v OSD je 0,1 cd/m2. Při kalibraci na 120 cd/m2 se jas černé sníží na velmi pěkných 0,04 cd/m2.









Hraní her


Při hraní her si můžete sem tam všimnout horší odezvy v některých tónech. Nejvíc je to vidět pokud máte hodně kontrastní scénu, především třeba na stromech proti nebi. V tom případě za sebou větve nechávají stín nažloutlé barvy. To je docela typické pro VA technologii. Každopádně pořád platí, že jde o velmi rychlý monitor, který uspokojí valnou většinu hráčů.

reklama