reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Noctua NF-R8 - osmicentimetrový solitér

12.1.2007, Jan Vítek, recenze
Noctua NF-R8 - osmicentimetrový solitér
Rakouská Noctua před nějakou dobou vydala novou řadu ventilátorů, pojmenovaných jako NF-R8, jejichž název už napovídá, že půjde o menší verze s hranou o velikosti 80mm. V dnešní krátké recenzi se jednomu takovému podíváme na lopatky a také porovnáme jeho výkon s výkonem modelů od výrobců Papst a Sharkoon.
Dnešním tématem tedy budou celkem tři produkty – Noctua NF-R8, Papst 8412 N/2GM a Sharkoon Silent Eagle 2000, jenž byl již předmětem jiného článku. My se ale zaměříme právě na produkt firmy Noctua.

Ten je v podstatě druhým modelem ventilátoru, jaký kdy Noctua vytvořila. Předtím to byly pouze 120mm Noctua NF-S12-800 a NF-S12-1200, které se liší pouze otáčkami (800 a 1200RPM). Osmicentimetrovou verzi Noctua vytvořila pouze jednu, ale za to dala uživatelům možnost si snadno nastavit tři stupně otáček. Co se týče ventilátorů s klasickými rozměry, pak už chybí pouze 92mm verze, ale to je pouze otázkou času, protože už se prodávají chladiče NH-U9F, jež tyto ventilátory mají ve výbavě. Avšak samostatně k dispozici zatím nejsou.



Noctua i při vývoji tohoto ventilátoru spolupracovala s Österreichisches Institut für Wärmeübertragung und Ventilatorentechnik, ÖIWV – tedy institutem zabývajícím se přenosem tepelné energie a ventilační technikou. Ten navrhl geometrii lopatek, pojmenovanou jako Raised-Blade Design a ta by měla zajistit zlepšený průtok vzduchu a nízký hluk. Co Raised-Blade znamená, je vidět již z prvního pohledu na samotný ventilátor. Lopatky jsou o kousek vyvýšeny nad rotor, čímž dosahují většího povrchu a to by mělo kompenzovat jejich strmější úhel, který je zvláště patrný, pokud se na ventilátor podíváme přímo svrchu.

U modelů Noctua NF-S12 také firma použila kratších lopatek, aby zamezila zvýšenému aerodynamickému hluku, ale to spíše mělo za následek snížený průtok tehdy, když byl ventilátor nucen překonávat odpor. To se také projevilo jak při nasávání, tak při tlačení vzduchu a je tedy jasné, že jako skříňové ventilátory mají modely NF-S12 jistou nevýhodu. NF-R8 má již lopatky dlouhé a ty tak zasahují až k samotnému rámečku. Tolik k úvodu a nyní se již podívejme na samotný výrobek.


Specifikace NF-R8:
  • Rozměry - 80x80x25 mm
  • Ložiska - SSO-Bearing
  • Lopatky - Raised-Blade-Design
  • RPM - 1800/1300/800RPM
  • Průtok vzduchu - 53/39/26 m³/h
  • Hlučnost - 17/10/7 dBA
  • Napájení - 4 - 13V, 0,11A, 1,32W
  • Záruka - 6 let (MTBF > 150 000 h)

Noctua se neobtěžovala přijít s novým, menším balení, a tak má papírová krabička modelu NF-R8 stejné rozměry jako jeho 120mm bratříčci. Stejně tak uvnitř krabičky se ještě skrývá plastový výlisek s víčkem a až v tom jsou rozmístěny jednotlivé kusy příslušenství a samotný ventilátor.


- klikněte pro zvětšení -

Pokud se podíváme na dílenské zpracování NF-R8, pak není téměř co vytknout. Světle hnědý až narůžovělý rámeček byl z obou stran vevnitř pečlivě zaoblen, a tak má vzduch k lopatkám velmi dobrý přístup. Stejně tak rotor se dočkal zaoblení. Lopatky samotné mají sice ostré náběžné hrany, ale jinak je vše v pořádku – jejich neobvyklé zakřivení se zdá být účinné, i když to si ověříme až v testech průtoku vzduchu. Musím ještě poznamenat, že odtoková hrana lopatek byla zpracována o poznání hůře a sem tam se našly i nějaké otřepy.




Napájení ventilátoru zajišťuje dostatečně dlouhý 40cm dlouhý třížilový kabel. Ten byl opatřen jemným flexem a zakončen třípinovým konektorem k připojení na základní desku. Pokud hledáte přidanou hodnotu, pak tu najdete v podobě příslušenství, jež je jedno z nejbohatších, jaké lze k ventilátoru vůbec dostat.


- klikněte pro zvětšení -

Jestliže hledáte jiné způsoby napájení ventilátoru, pak k tomu slouží dvoužilová 10cm redukce na Peripheral Power konektor, z nějž si ventilátor vezme 12V. Pokud hledáte způsob, jakým byste mohli zredukovat otáčky ze základních 1800RPM, pak k tomu slouží dva rovněž 10cm prodlužovací kabely s rezistorem na +12V vodiči. Ty mohou nastavit buď 1300RPM, nebo 800RPM a poznáte je podle zbarvení bužírky chránící onen rezistor. Noctua je označuje jako L.N.A. (Low Noise Adaptor – červený) a U.L.N.A. (Ultra Low Noise Adaptor – černý).



Nakonec tu máme prostředky pro dva způsoby montáže ventilátoru. Buď můžeme využít klasické řezné šroubky a nebo plastové sloupky v barvě rotoru, jež by měly omezit šíření vibrací a tím i hluk.




Provoz ventilátoru a testy

Před testy průtoku vzduchu se ještě krátce mrkneme na zvukový projev nové Noctuy. S tím jsem byl spokojen. Na základních 1800RPM se NF-R8 projevoval pouze vyšším aerodynamickým hlukem, což je u těchto otáček zcela přirozené a neodbouratelné. Bohužel byl i malinko slyšet motorek, který bzučel, ale to se po cca půlmetrové vzdálenosti ztrácelo.

Adaptér pro snížení otáček na 1300RPM již přinesl velmi citelné snížení aerodynamického hluku a především posunutí jeho projevu ve frekvenčním spektru podstatně níže. Zmizelo rovněž bzučení motorku. 800RPM již nemohlo přinést nic jiného, než v podstatě neslyšný provoz, který se v šumu ztichlé místnosti spolehlivě ztratil. Co se týče vibrací, pak ty bych označil spíše za průměrné, protože jsem byl schopen prsty vnímat provoz ventilátoru znatelně více než u redakčního Papstu. Na druhou stranu bych ale vibrace v žádném případě nemohl označit jako nadměrné.

Pro otestování průtoku vzduchu byla použita vzduchová komora a digitální anemometr, s nimiž jste se blíže měli možnost seznámit v článku o metodice testování průtoku vzduchu. Ta byla použita ve srovnávacím testu 120mm ventilátorů, kde právě modely Noctuy nedopadly přiliš dobře, neboť (i dle vyjádření výrobce) jsou zaměřeny spíše na tichý provoz než na překonávání vzduchového odporu. Nedokázaly totiž komoru správně 'natlakovat', protože jim vzduch utíkal širokou mezerou mezi lopatkami.



Svislá osa spojnicového grafu reprezentuje jednotky FPM (Feet Per Minute), tedy stopy za minutu, vodorovná pak RPM (Revolutions Per Minute) - počet otáček za minutu

Z testu průtoku vzduchu je jasně vidět, že firma Papst si opět vede velice dobře, ale Noctua NF-R8 se nenechala zahanbit a držela se těsně v závěsu. Naproti tomu se Sharkoon Silent Eagle 2000 moc nepředvedl, ale jeho výkon není dnešním tématem. Při opačném směru proudění vzduchu, tedy tehdy, když ventilátory vzduch lopatkami nasávaly, bylo pořadí i rozestupy v podstatě stejné, pouze výkon se snížil o nějakých 60-80FPM.


Ventilátor Noctua NF-R8 je tedy poměrně kvalitní produkt s příjemně tichým provozem, jejž si můžete ještě dodatečně ztišit použitím jednoho ze dvou dodávaných kabelů s rezistorem. Za cenu kolem 300,- Kč s DPH dostanete slušný výrobek s šestiletou zárukou. Papst mi sice kromě výbavy přišel ve všech ostatních ohledech lepší, ale také jej seženete podstatně dráž. Těmito dvěma modely ale nabídka trhu samozřejmě nekončí. Na výběr máte z dalších kvalitních produktů renomovaných firem, jež dokáží být podstatně levnější. Výběr je tak pouze na vás.

Za poskytnutí ventilátoru Noctua NF-R8 děkujeme firmě Noctua




Za poskytnutí ventilátoru Papst 8412 N/2GM děkujeme firmě JSComputers

Za poskytnutí digitálního anemometru HH-31A děkujeme firmě OMEGA,
která se zabývá výrobou měřicích přístrojů.

reklama