reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test 320GB SATA disků - 1. část (představení)

20.2.2007, Jan Vítek, recenze
Test 320GB SATA disků - 1. část (představení)
Již je tomu dlouho, co jsme se formou srovnávacího testu podívali na pevné disky, tak to nyní napravujeme recenzí, v níž se utkají 320GB zástupci značek Seagate, Maxtor, Western Digital, Samsung, a Hitachi s rozhraním Serial ATA 3Gb/s. Pojďme na to.

Maxtor DiamondMax 21


Společnost Seagate koupila Maxtor zhruba před rokem, avšak tím značku Maxtor nepohřbil, naopak v druhé půli minulého roku představil nové modely do řad DiamondMax 20, DiamondMax 21 a také MobileMax pro notebooky. Ty však samozřejmě nemají za úkol tvořit high-end portfolia společnosti, která si tím nechce likvidovat vlastní značku Barracuda.



Seagate ve svých přehledech staví řady DiamondMax 20 a 21 téměř na stejnou úroveň, kde však disky s označením 21 logicky mají vyšší kapacitu – přesněji 250GB a 320GB s 8MB cache. Řadu DiamondMax 20 tvoří 40, 80 a 160GB modely s 2MB cache. Je tedy jasné, že tyto disky jsou vedle rodiny Barracuda odsunuty na vedlejší kolej už jen kvůli svým základním specifikacím.


modelové označení
STM3320820AS
kapacita
320 GB
velikost bufferu
8 MB
rozhraní
SATA 3Gb/s
buffer
300 MB/s
SATA vlastnosti
NCQ, Staggered Spin-up
počet sektorů
625.142.448
počet ploten
N/A
počet hlaviček
N/A
přístupová doba
8,5 ms
12V max. Amp
2,8 A
5V max. Amp
N/A
MTBF
0,34% Annual Failure Rate
start / stop
50.000
operační teploty
5 - 55°C
operační tepl. gradient
20°C / hod
operační šok
63 G / 2 ms
neoperační šok
350 G / 2 ms
hlučnost
N/A
AAM
ne

V nabídkách obchodů můžete najít ještě modely DiamondMax 21 STM3320620AS, tedy 320GB SATA 3Gb/s s 16MB cache, jenomže ty jsme jednak pro test nemohli sehnat a také se o nich stránky Seagate vůbec nezmiňují. Google prozradil, že se tyto disky nabízejí všude možně, ale nic víc. Proto se budu raději řídit datasheetem společnosti Seagate, kde se s 16MB verzí DiamondMaxů vůbec nesetkáme.



Design nových Maxtorů je pochopitelně téměř shodný s Barracudami a liší se pouze ve štítku. Disk obsahuje řídicí čip společnosti STMicroelectronics podporuje technologii NCQ – Native Command Queuing, což je již dnešní standard a splňují evropský standard RoHS (Restriction of Hazardous Substances Directive). O napájení se zde stará pouze SATA Power konektor a kromě něj a datového SATA konektoru zde máme i čtyři piny pro jumpery. Ty zde slouží k přepínání SATA módů a tento Maxtor, stejně jako disky Seagate měl přednastavený mód SATA 1,5Gb/s. Proto pokud si kupujete disky těchto značek a máte ve svém počítači řadiče SATA 3Gb/s, nastavte si je pro tento mód. Příliš výkonu byste sice neztratili, ale přeci jen by nějaké ty MB/s ubyly, jak ostatně ukáží i testy.


Hlučnost disku

Disk se projevoval poměrně tichým šuměním generovaným otáčením ploten. To již po malém odstupu bylo téměř neznatelné, tudíž zde bych problém vůbec neviděl. Vibrace se ukázaly také jako velmi akceptovatelné a v tomto testu bych je označil za nadprůměrně dobré. Při provozu a seeku se však disk ozýval jasným a vysoce položeným cvrlikáním, což je také jeho jediná podstatná slabina z tohoto ohledu.


Samsung SpinPoint T166


Dostáváme se k produktu společnosti Samsung. Tato firma byla v minulosti mezi HDD giganty jako Seagate a Western Digital často přehlížena, avšak již nějaký ten rok dokáže těmto firmám směle konkurovat a nabízet kvalitní a rychlé disky. Také budoucnost vypadá pro tuto firmu slibně, neboť, jak jistě víte, se jedná o vedoucího výrobce NAND Flash pamětí, jenž momentálně udává tempo. Již v tomto čtvrtletí se Samsung chystá zahájit výrobu NAND MLC (Multi Level Cell) pamětí produkovaných pomocí 50nm procesu a to se má projevit jak na kapacitě, tak na rychlosti čtení. Již v dohledné době bychom se tedy mohli dočkat cenově dostupných SSD disků vynikajících rychlostí a kapacitou, abychom je mohli použít minimálně pro systémové disky. Pro mobilní zařízení budou zase příjemné jejich ostatní vlastnosti – nízká spotřeba a kompaktnost. To již ale mírně odbočuji, takže zpět k tématu – pevnému disku SpinPoint T166 – HD321KJ.



Tento 7200RPM 320GB disk tedy samozřejmě komunikuje přes rozhraní Serial ATA 3Gb/s a k přenosům využívá 16MB paměti cache, jak se již dnes stává standardem. Na stránkách výrobce také můžeme zjistit, že tento model nabízí 167GB kapacity na plotnu, tudíž je jasné, že využívá dvou ploten a čtyřech čtecích / zapisovacích hlav.


modelové označení
HD321KJ
kapacita
320 GB
velikost bufferu
16 MB
rozhraní
SATA 3Gb/s
buffer
300 MB/s
SATA vlastnosti
NCQ, Staggered Spin-up
počet sektorů
625.142.448
počet ploten
2
počet hlaviček
4
přístupová doba
8,9 ms
12V max. Amp
2,0 A
5V max. Amp
N/A
MTBF
600.000 POH
start / stop
50.000
operační teploty
0 - 60°C
operační tepl. gradient
20°C / hod
operační šok
63 G / 2 ms
neoperační šok
300 G / 2 ms
hlučnost
23 dB (27 dB R/W)
AAM
ano (vypnuté)

Co se týče ostatních vlastností, pak zde máme podporu NCQ, Staggered Spin-Up a využití firemních technologií SilentSeek a ImpacGuard. SilentSeek se samozřejmě stará o sníženou hlučnost při intenzivních přesunech hlaviček a ImpacGuard posiluje vnitřní odolnost disku proti nárazům.

Samotný disk již vzhledem připomíná modely Seagate, respektive Maxtor a stejně tak ony nabízí jednoduchou volbu mezi módy SATA 1,5Gb/s a SATA 3Gb/s pomocí jumperu v čele disku. Narozdíl od zmíněných disků má Samsung implicitně zapnutý mód 3Gb/s, přičemž jumper nutný k přepnutí na nižší rychlost najdete v malém sáčku vedle čtyřech montážních šroubků. To je potěšitelné, neboť těchto malých, ale téměř nenahraditelných součástek není nikdy dost.



Zespodu najdeme na disku řídicí čip firmy Marvell - 88i6725s-TFJ1 a samozřejmě i 16MB SDRAM modul pro paměť cache. Co se týče konektorů, pak zde máme napájecí SATA a datový SATA – Peripheral Power tedy chybí, ostatně jako u většiny podobných disků. Všimnout si můžete také plastového krytí plochých vodičů vedoucích k motorku disku, což je vhodné kvůli ochraně proti mechanickému poškození. Podobnými chrániči jsou vybaveny také disky Western Digital.


Hlučnost disku

Musím uznat, že technologie SilentSeek asi má něco do sebe, poněvadž průběh seeku je u tohoto disku daleko kultivovanější než u takových disků Seagate. Stejně tak i zvuk roztočeného disku v klidovém stavu bych přirovnal k těm lepším zážitkům. Samsung tedy pouze lehce šuměl. Avšak zde chvála končí, protože jsou na řadě vibrace. Již při uchopení disků do prstů jsem měl pocit, že disk nějak příliš vibruje a poté, co jsem jej boční stranou přiložil k prázdné skříni, ozvalo se nechvalně známé drnčení bočnic, jak se silné vibrace šířily konstrukcí. Je to škoda, jinak by šlo o velmi tichý disk a raději bych překousl hlasité přesuny hlaviček než silné vibrace, které se narozdíl od seeku projevují ustavičně.
reklama