reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI Axis 700 Lite: výkon za watt promlouvá

25.4.2007, Jan Vítek, recenze
MSI Axis 700 Lite: výkon za watt promlouvá
Dnes si předvedeme barebone od MSI s názvem Axis 700 Lite. Jde o téměř hotové PC s procesorem VIA C7-M ULV vyznačující se nízkou spotřebou. Hodí se třeba pro zřízení nenáročného serveru, mediální stanice, kde není důležitý výkon, ale rozměry a tichý provoz.

Vnitřek barebone


Pro otevření tedy stačí pouze odstranit dva šroubky a odsunout horní panel směrem dozadu. Zjeví se interiér v celé své kráse tak, jak byl složen firmou MSI a nedá se říci, že špatně. Interiér se dá rozdělit na celkem čtyři různé oblasti – místo pro základní desku, napájecí zdroj, pevné disky a optickou mechaniku. Nejprve si vezmeme na mušku zdroj.


- klikněte pro zvětšení -



- klikněte pro zvětšení -


Napájecí zdroj

Jeho výrobcem je FSP Group, tedy stejná firma, která stojí za výrobou zdrojů značky Fortron, které jsou oblíbené pro rozumnou cenu a slušnou kvalitu. Zde se jedná o model FSP200-50MB s maximálním výkonem 200 W a aktivním PFC. Oněch 200 W musí být pro tento systém více než dostatečné, už jen proto, že stejný zdroj napájí barebone MSI Axis 945M pro procesory Intel Core. Maximální výkon +3,3V větve činí 17 A, +5V větev má 21A a +12V 10 A.




Zdroj je dále vybaven kabeláží, která byla upravena přímo pro potřeby tohoto barebone. Kromě 20pinového ATX konektoru zde najdeme jeden Peripheral Power konektor, dva SATA napájecí a dva disketové napájecí konektory. Problém tedy může vzniknout tehdy, když se chystáte využít dvě PATA zařízení, pro něž bude zajištění napájení nesnadné, i když zdaleka ne nemožné. Daleko horší bude zapojení plochého datového kabelu a velmi se tedy vyplatí dopředu zauvažovat o dalším vybavení tohoto barebone, aby se zabránilo zbytečným problémům, jimž se dalo snadno předejít.



O chlazení zdroje a zde vůbec celé skříně se stará jeden 60mm ventilátor, jenž napájí a řídí přímo zdroj. V důsledku není počítač ani tolik hlučný (MSI udává 27,7 dB), ale mohlo by být lépe. Ale vše jde, když se chce a zde není nic jednoduššího, než ventilátoru otáčky přiškrtit nějakým odporem, či potenciometrem, avšak tím se také s největší pravděpodobností zřeknete záruky. Nakonec ještě poukážu na pozici napájecího konektoru na základní desce. Ten by se nejlépe vyjímal v opačném rohu, aby kabel nemusel obíhat desku až k nejvzdálenějšímu místu. Jenomže to by se také musela patřičně upravit délka celého kabelu, protože pokud je v této skříni něčeho nedostatek, je to přebytečné místo k uskladnění kabelů a pro dosažení co nejefektivnějšího chlazení je nutné i to málo nechat volné. Dostali jsme se tedy až k základní desce, tak si ji pojďme představit blíže.


- klikněte pro zvětšení -


Základní deska

Základní desce MS-7199 vévodí rozměrný pasivní chladič s vysokými žebry. Ten je určen pro chlazení čipové sady a procesoru a na místě jej přidržují čtyři plastové sloupky s pružinkami. Dalšími dominantami jsou již zmíněný napájecí ATX konektor, jeden slot pro paměť DDR2 400/533 MHz o kapacitě až 2GB, osamělý PCI slot, UDMA66/100/133 konektor pro dvě zařízení a dva oranžové konektory Serial ATA 1,5Gb/s (RAID 0/1/JBOD).


- klikněte pro zvětšení -

Chladič můžete z desky snadno sejmout tím, že z druhé strany třeba pinzetou uvolníte plastové sloupky. Tím se chladič uvolní a pod ním se objeví tři čipy – procesor, northbridge. Označení CPU není až tak jasné, ale jde o 1GHz VIA C7-M ULV (Esther revize C5J) s FSB 400MHz a obnaženým jádrem. Mezi ním a hliníkovým masivem je jako prostředník poměrně tlustá teplovodivá podložka a navíc byl na hliník ještě nalepen kroužek z tvrdšího materiálu, jenž má zlepšit ochranu křehkého jádra proti fyzickému poškození. Však vzpomeňme na slavné Durony a jejich olámané rohy.




Dále zde máme čipovou sadu VIA CN700 + VIA VT8237R Plus, kde na CN700 můžeme vidět klasickou bílou teplovodivou pastu. Southbridge však k přenosu tepla využívá stejnou podložku jako procesor. Tento systém však s největší pravděpodobností není zvolen proto, že by ona podložka měla vyšší tepelnou vodivost, ale jednoduše proto, že CN700 je poněkud vyšší než procesor a soutbridge.



Tím osazení základní desky nekončí a na řadě jsou další ‘švábi’, například VIA VT1618, což není nic jiného, něž kodek pro až 7.1 audio, zde však použitý pro maximálně 6kanálové audio.



A pak zde ještě máme síťové řešení v podobě čipu VIA VT6103L pro 10/100 MBit Ethernet a napravo od něj i Winbond V83627EHG pro sledování teplot, měření napětí, monitorování otáček ventilátorů a jejich regulaci. Možnosti tohoto čipu však u této desky nejsou a ani nemohou být vyčerpány.



Kromě dalších očividných prvků, jako jednoho napájecího konektoru pro ventilátory (vpravo u DIMM slotu), baterie, zeleného jumperu pro reset CMOS a samotné CMOS paměti s BIOSem se nesmím zapomenout zmínit o tolik důležitých pinových konektorech pro další I/O porty. Začneme audio konektorem. Ten je již od výroby napojen na šedý plochý kabel a ten vede k předním 3,5mm konektorům pro sluchátka a mikrofon, takže zde je vše vyřešeno.


- klikněte pro zvětšení -

Zapojeny jsou také přední USB 2.0 porty pomocí rovněž šedého, ale kulatého kabelu. Jedná se o ony barevné piny nad čipem Winbond a jak můžete vidět, zde jsou ještě dvě sady pinů volné. Zapojeny jsou v tomto barebone totiž pouze 4 USB 2.0 z celkově 8 podporovaných. Obsazeny jsou samozřejmě i vývody pro tlačítko a LED předního panelu a ty se nacházejí u pravého konce DIMM slotu. Poblíž je mimochodem i piezo reproduktorek PC Speakeru, který by zasloužil poněkud utišit, protože jeho pípnutí při systémovém POSTu dokáže i polekat.



Tím však popis základní desky nekončí; máme zde ještě tzv. Riser Card, tedy redukci do PCI slotu, která zde slouží pro otočení PCI karet o 90° tak, aby se do skříně vešly i karty s plnou výškou. Někdo by mohl namítnout, že by mohla být skříň upravena tak, aby se nízkoprofilové PCI karty mohly namontovat přímo do slotu, ale jednak ke každé takové nedostaneme příslušnou záslepku (musela by se tedy upravit) a potom, jak uvidíte později, to ani není nutné, protože nízkoprofilovíá karta ve svém uložení nepřekáží.

Pro účely montáže ještě dostanete dva malé sáčky se šroubky, samozřejmě vedle upravené plastové záslepky 5,25" šachty.


Přední šachty

Šachty pro jedno 5,25“ a dvě 3,5“ zařízení jsou bez problémů přístupné a pracuje se s nimi snadno, pokud ovšem víte jak na to. Začneme s 5,25“ šachtou, pod níž můžete vidět rozlehlý děrovaný prostor pro větrání. Před nainstalováním jakéhokoliv disku či mechaniky je nutné odejmout přední panel. Ten však není nijak přišroubovaný, a tak stačí nadzvednout tři horní plastové packy a panel následně odklopit.


- klikněte pro zvětšení -

Pak již můžeme snadno vyměnit modrou záslepku za druhou z příslušenství, vylomit kovovou záslepku, předním otvorem prostrčit mechaniku a zajistit ji jednoduchým mechanismem, jejž najdeme na straně u 3,5“ šachet. Ten jednoduše přesuneme z jedné krajní polohy do druhé, do otvorů se závity v mechanice se zasunou trny a mechanika se tím ukotví na místě.



Podobně se instalují i pevné disky a další 3,5“ zařízení. Ty jsou umístěny ve sloupci nad sebou, takže pokud chcete vyjmout zařízení vespod, nejdřív je nutné vysunout i šachtu nahoře. K té se dostanete také zepředu a u ní stačí pouze stisknout postranní kovové packy a vysunout. Dolní šachta již drží za jeden šroubek ve dně skříně. Po jeho vyšroubování již není problém ji vyjmout. Tato šachta je také primárně určena pro pevný disk, zatímco horní dokáže hostit externí 3,5“ zařízení, nebo také pevný disk.
reklama