reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Thermalright HR-01 vs. AC Freezer 64 Pro

10.1.2006, Jan Vítek, recenze
Thermalright HR-01 vs. AC Freezer 64 Pro
Nedávno jsme testovali měděný chladič XP90-C od Thermalright. Nový HR-01 se však podstatně liší. Jde o vysoký hliníkový chladič navržený výhradně pro pasivní provoz. Uvidíme, jak si HR-01 povede, zvláště v porovnání s levnějším Arctic Cooling Freezer 64 Pro.
Kapitoly článku:
Arctic Cooling Freezer 64 Pro

V diskuzi pod nedávným článkem o čtyřech heatpipe chladičích jste postrádali porovnání výkonu s populárním chladičem od Arctic Cooling – Freezer 64. Rozhodli jsme se vše napravit a přinášíme srovnání s inovovanou verzí Pro, jež doznala od poslední verze podstatných změn – především přidání jedné v půli rozdělené heatpipe, zvětšení ventilátoru z 80 na 92mm a jeho nový, pružný způsob uchycení k tělu chladiče.



Tento chladič je v podstatě proveden stejně jako Thermalright HR-01 – také se zde o rozvod tepla z měděné základny starají heatpipes, ovšem "pouze" tři a konečný odvod tepla také zajišťují hliníková žebra. Podstatné rozdíly jsou vedle počtu heatpipes v rozměrech a konečném zpracování a tak se je pokusme srovnat. Zatím se ale podívejme na základní specifikace Freezeru 64 Pro.


  • Rozměry: 107 x 96,5 x 126,5
  • Rozměry bez vent.: 104 x 58 x 126,5
  • Hmotnost: 520g
  • Kompatibilita: Socket 754, 939 a 940
  • Ventilátor: 92mm, 2200RPM, 40CFM, 0.8 Sone
  • Aktivní plocha: cca 4700cm2


Rozměry jsou co se týče šířky a hloubky chladiče velmi podobné, ale HR-01 je oproti Freezeru podstatně vyšší. Ovšem i tak je celková plocha Freezeru 64 díky 41 hliníkových žeber o nějakých 600 cm2 větší, než má HR-01. Rovněž tak i hmotnost je velmi podobná: HR-01 je pouze o 5g těžší, ale do jeho hmotnosti se nepočítá ventilátor Freezeru a jeho konstrukce. Ventilátor má oproti jiným "all-in-one" chladícím řešením pár nezanedbatelných výhod. Z nich bych jmenoval především kvalitní keramická ložiska dovolující Arctic Cooling garantovat záruku šesti let a potom pružné uchycení celého ventilátoru přes gumové trny na konstrukci chladiče, které omezuje šíření vibrací. Následně je to také chybějící rámeček ventilátoru, rovněž přispívající ke snížení hluku.



Styčná plocha Freezeru je zpracována o něco lépe, ale pořád jsou zde viditelné rýhy po broušení a do zrcadlového lesku má daleko.


Schéma ze stránek výrobce ukazuje proudění vzduchu skrz chladič


Instalace

Příslušenstvím chladiče Freezer 64 se nebudeme ani zabývat, protože prakticky neexistuje, pokud tedy pomineme list s manuálem a malou samolepku. Arctic Cooling také k chladiči nedodává tubu s teplovodivou pastou – ta je již od výroby v poměrně tlusté vrstvě na styčnou plochu nanesena. AC ale na svých stránkách uvádí, že plného výkonu tepelného přenosu vrstva dosáhne až zhruba po 200 hodinách provozu. Proto jsem se rozhodl vrstvu sejmout a nahradit stejnou pastou, jako používá Thermalright. Retenční mechanismus je stejně jako pasta už na chladiči připevněn a rovněž velmi potěší, že na rozdíl od Highriseru se dá libovolně otáčet po 90°, takže o orientaci socketu na desce si vůbec nemusíme dělat starosti.


Freezer 64 mě také potěšil tuhostí své spony. Ta styčnou plochu chladiče na procesor přitiskla velmi pevně, takže problémy se samovolným uvolňováním z pozice mít rozhodně nebudete. Chtěl bych se ale ještě podělit o zkušenosti se zvukovým projevem ventilátoru. Ten na plných 2200 otáček vlivem silného proudu vzduchu poměrně dost hučí a tak, pokud budete chtít chladič použít ve velmi tichém PC, je nutné ho ztišit, nejlépe pod 1200RPM. Sám chladič ale tuto možnost nepodporuje, takže si budete muset poradit sami a to buď softwarovou cestou přes funkce základní desky, či programy jako Speedfan, nebo hardwarovou cestou pomocí regulátoru napětí, jako jsou zatěžovací rezistory a odpory. Odměnou bude velmi tichý provoz chladiče, jenž kromě nevyhnutelného aerodynamického hluku nevydává žádný jiný nežádoucí hluk.

reklama