reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SteelSeries Xai: herní profesionál

9.2.2010, Jan Vítek, recenze
SteelSeries Xai: herní profesionál
S výrobcem SteelSeries jsme se na našich stránkách ještě nesetkali, a tak bude dnešní recenze laserové herní myši Xai jeho premiérou. Je třeba říci, že Xai si už dle pohledu na nic nehraje a spíše než vzhledem se snaží zaujmout specifikacemi. Hurá na ni.
Kapitoly článku:
  1. SteelSeries Xai: herní profesionál
  2. Instalace a software
  3. Zkušenosti z provozu a závěr
SteelSeries se chlubí, že jeho myš Xai byla vyvinuta ve spolupráci s předními profesionálními hráči z USA, Evropy i Asie, a tak by měla být ve hrách opravdu nepřekonatelná. To dokládá specifikacemi hovořícími o rozlišení senzoru 100 - 5001 CPI, jeho obnovovací frekvenci 12000 FPS a nejvyšší možné rychlosti pohybu myši přes 150 palců za sekundu. Myš je dodávána v matně šedém balení s bílými a oranžovými potisky, jež působí střízlivým a profesionálním dojmem.


Jediným hlavním účelem balení z našeho zákazického hlediska však je to, aby nám produkt došel nepoškozen, čehož se zde bát nemusíme. Podívejme se nyní na specifikace v kostce (či spíše v tabulce):

Model
SteelSeries Xai Laser Mouse
Rozměry
125,5 x 68,3 x 38,7 mm
Hmotnost
147 gramů
Senzor
laserový
12 000 FPS
150 palců za sekundu, 30 G
Odezva
125 - 1000 Hz (po 1 Hz)
Rozlišení
100 - 5 001 CPI
Tlačítka
8x
Rozhraní
Ergonomie
pro praváky i leváky (bez omezení)
Barva
tmavě šedá

SteelSeries Xai je tedy se svým tvarem vhodná pro praváky i leváky, takže je podél své osy naprosto souměrná a to platí i pro tlačítka. Výrobce se chlubí senzorem schopným zachytit za sekundu až 10,8 megapixelů, díky čemuž má být snímání povrchu vždy stabilní a přesné a nezapomnělo se ani na profily, k jejichž tvoření slouží spodní LCD displej nebo příslušný software. Do profilů patří samozřejmě i makra a zrovna pro ta je zde připraveno sedm programovatelných tlačítek.

Jako rozhraní využil SteelSeries klasické USB s dvoumetrovým kabelem s pletenou izolací a pozlaceným konektorem. Ten sice dodává punc exkluzivity, ale v reálném světě to u takovéto aplikace nemá žádný smysl.


Zpracování myši


Tvar myši vypadá na pohled opravdu jednoduše, až tak jednoduše, že se téměř neliší od letité Microsoft IntelliMouse Optical v první verzi. Pochopitelně jsme se ale dočkali jistých funkčních změn, jež se nyní budu snažit popsat.



Co se týče rozměrů a tvaru, pak SteelSeries Xai je spíše nižší, ale podlouhlá myš vhodná pro uživatele s delšími prsty. Vyrobena je z dvou typů tmavě šedých plastů, kde oba mají matnou a protiskluzovou povrchovou úpravu, pouze ten tmavší na stranách je změkčený, aby uživatel mohl svými prsty myší lépe manipulovat.

Xai je také poměrně lehká, alespoň když vezmeme v potaz její rozměry, ale její tělo je i tak příkladně pevné. Nic nikde nevrže, neprohýbá se a i po velmi podrobném prozkoumání plastů a jejich sestavení lze říci, že ani zde nenajdeme jedinou chybičku.



Zatím to tedy vypadá velmi slibně a nyní k tlačítkům. Dvojice hlavních tvoří s horním krytem jeden velký panel, do nějž je pouze zepředu vražen klín. Tento klín je naopak spojen v jeden kus s bočními částmi. Tlačítka mají pod sebou mikrospínače ozývající se jemným a ostrým cvaknutím a kladou adekvátní odpor.



Zmíněný středový klín má v sobě klasické kolečko, zde vyrobené z velmi měkkého materiálu a s výraznými vroubky. To je velmi důležité, protože toto kolečko klade dost značný odpor a jen díky kombinaci přilnavého materiálu s vroubky v prstech neprokluzuje. Přesně na to "dojela" myš Microsoft SideWinder X8. Odpor při stisku kolečka by také mohl být o chlup menší, ovšem vzhledem k těžkopádnějšímu otáčení jej budete schopni snadno stisknout i bez nechtěného pootočení. Dále máme hned za kolečkem bílou kontrolku a za ní trojúhelníkový přepínač CPI.



Poslední čtyři tlačítka jsou po stranách myši, a že jde o univerzální model pro leváky i praváky, jsou rozdělena do dvou dvojic a umístěna naprosto stejným způsobem. Ten je navíc zcela obvyklý a běžně využívaný například firmou Logitech. Stisk těchto tlačítek je lehký a příjemný, ovšem praváci budou jen těžko využívat tu dvojici, která se nachází u malíčku a naopak. Jen těžko pak tímto prstem nahmátnete to pravé, i když po nějaké době cviku by šlo snad i toto.



Spodní strana myši nám ukáže své tři velké teflony, uprostřed také oko laserového senzoru a asi nejzajímavější je malý, podlouhlý a grafický displej se světle modrým podsvícením. S jeho pomocí si budete moci i bez použití obslužného software upravovat nastavení a také sledovat jiné informace. Myš nás třeba na displeji bude informovat o průběhu aktualizace firmware.


Příslušenství


Mimořádně chudé příslušenství zahrnuje pouze brožurku se základními informacemi o myši a pak nehezkou samolepku. To je však vedlejší, protože software je stejně lepší si stáhout ze stránek výrobce, kde bude zaručeně nejnovější a pak nás stejně zajímá především kvalita samotné myši.

reklama