reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest 15 chladičů procesorů: 1. část

27.6.2007, Jan Vítek, recenze
Megatest 15 chladičů procesorů: 1. část
Dnes načneme test procesorových chladičů. Setkáme se s celkem 15 modely, jež by se téměř všechny daly zařadit mezi vyšší až nejvyšší třídu a figurovat zde bude celkem 8 výrobců. Zajímá vás, co se v poslední době objevilo v této oblasti nového?

Cooler Master Gemin II


Gemin II je v tomto testu jediným zástupcem společnosti Cooler Master, která je známá po celém světě svými chladiči a počítačovými skříněmi, i když se nedá říci, že by v oblasti chlazení patřila mezi stálou smetánku. Představíme si od ní chladič Gemin II, jenž se dodává v pěkné podlouhlé kartónové krabici s průzorem, skrz nějž si můžeme část chladiče prohlédnout.


Model
Cooler Master Gemin II - RR-CCH-ANU2-GP
Rozměry
175 x 124,6 x 81,5 mm
Hmotnost
847 g
Materiál
měď, hliník
Heatpipe
6x
Ventilátor
ne / pozice pro 2x 120mm
Kompatibilita
AMD AM2/939/940/754 a Intel LGA 775

Uvnitř je Gemin II ještě umístěn do tuhého plastového výlisku a sedí na bílé krabičce s příslušenstvím. Podle nabídky firmy Cooler Master by se mělo jednat o jeden z nejlepších, pakliže ne vůbec nejlepší vzduchový CPU chladič, jaký má firma v nabídce. Jeho návrh není však nijak ojedinělý, pouze provedení by se dalo označit ze netradiční.


- klikněte pro zvětšení -

Chladič se spoléhá na měděnou základnu se styčnou plochou o rozměrech 38 x 34 mm, z níž vychází stejným směrem šest heatpipe o průměru 6 mm. Ty se následně zvedají a rozcházejí a postupně napojují na vlnkovatá hliníková žebra. Jejich tloušťka je asi 0,3 mm a mezery mezi nimi činí 1 mm.


- klikněte pro zvětšení -


- klikněte pro zvětšení -

Aby byla celá konstrukce pevná a tíhu žeber nenesly pouze heatpipe, tak ze samotné základny vede ještě 20 žeber a ty celou konstrukci zpevňují. Zpracování mi osobně připadlo velmi povedené a kvalitní – nikde žádná uvolněná nebo pokroucená žebra.



Druhou otázkou je aktivní chlazení tohoto pasivu. Výrobce předpokládá, že k tomuto účelu využijete dva 120mm ventilátory, avšak jejich plocha bude výrazně přesahovat půdorys chladiče. Ten by tak mohl být vhodnější spíše pro 92mm verze, ale pro ty zde není způsob uchycení a také je jasné, že dodatečný proud vzduchu na základní desku se pro zvýšení její stability a životnosti vždy hodí. Nicméně pro připevnění oněch ventilátorů zde máme dvě kovové lišty, které se mohou na volitelné místo přišroubovat na chladič, a to nám dává alespoň nějakou možnost volby. Na jejich umístění mě však nenadchly celkem zbytečné dva vnitřní kříže, jež budou s to akorát snížit průtok vzduchu. I když toto snížení jistě nebude velké a nějakým způsobem se muselo zajistit oddálení lopatek od žeber.




Příslušenství

Ve zmíněné malé bílé krabičce najdeme retenční kity pro sockety AMD AM2/939/940/754 a Intel LGA 775, jednoduchý manuál, nezbytné šroubky a také tubu s teplovodivou pastou Cooler Master. Jedná se tedy o standardní výbavu dnešního chladiče, která neurazí.



Instalace

Nainstalovat tento chladič není tak jednoduché, což je znát již z jeho provedení. Kvůli provedení by bylo velmi záhodno, aby bylo možné chladič na socketech otočit po 90°, leč tato vymoženost zůstane pouze majitelům základních desek se sockety LGA 775, které mají montážní otvory uspořádané do čtverce. Na základnu chladiče si tedy nejdříve našroubujeme potřebný rámeček s již připravenými montážními šroubky. Na ty pak nasuneme ochranné gumové podložky, aby rámeček nemohl poškodit základní desku a celek nasuneme na základní desku, respektive bude lepší, když chladič necháme ležet a desku nasuneme na něj.



Tím nám montážní šroubky prolezou skrz základní desku. V případě procesorů AMD pak na vyčnívající šroubky nasuneme dodávaný zadní panel, na ten šestihranné matky a ty utáhneme. Nemusíme však kvůli tomu hledat klíč nebo v horším případě kleště, ale můžeme jednoduše na matky nasunout redukci a dotáhnout je křížovým šroubovákem. Tím chladič sedí na místě. A zbývá nainstalovat ventilátory.



Pro ně se použijí ony dvě kovové lišty. Ventilátory si dáme pěkně vedle sebe a lišty na ně našroubujeme tak, aby jejich poloviny s otvory zasahovaly ne nad rámečky ventilátorů, ale mimo ně. Tuto sestavu pak přiložíme na chladič a pomocí čtyř šroubků připevníme. Zde ale vzniká ta potíž, že jestli má vaše základní deska jako v našem případě orientovány montážní otvory stejně jako rozšiřující sloty, pak bude chladič nainstalován svisle a ventilátory budou buď nahoře přesahovat, což je ve většině skříní nemyslitelné, nebo dole zabere celkem tři sloty. Pro takovéto základní desky je Gemin II zkrátka nepoužitelný, protože samozřejmě není možné, aby nám v době enormě velkých grafických sloty blokoval ještě chladič CPU. Výhoda je však ta, že zabranou plochu vám Gemin II aktivně ofukuje, ale to je v případě slotů stejně jedno.
reklama