reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Thermaltake Xaser VI MX: ve stylu X

24.6.2008, Jan Vítek, recenze
Thermaltake Xaser VI MX: ve stylu X
Z nabídky Thermaltake jsme si tentokrát vybrali novou skříň Xaser VI MX (VH9000BNS), která byla poprvé výrobcem představena na přelomu února a března. Jde o střední třídu skříní, které jsou zaměřeny spíše na design, takže si je vyberou spíše mladší zákazníci.
Kapitoly článku:
Počítačová skříň Thermaltake Xaser VI MX přišla poctivě zabalená v pevné lepenkové krabici a chráněná z obou stran tlustými polystyrénovými bloky, které vyztužila ještě lepenka. Pokud bychom měli tuto skříň nějak zařadit, jedná se zcela jasně o Middle Tower, který bychom mohli zařadit mezi průměr, tedy podle dostupných specifikací. Těm vévodí především použitý 0,8mm SECC plech, což je standard a ten je doplněn o plasty s lesklou povrchovou úpravou.


Co se týče designu, ten se celý točí kolem kombinace černé a červené barvy se stříbrnými prvky a písmena X. To můžeme vidět jednak na předním panelu skříně, tak na bočnicích jako bílé písmeno a také je tento motiv použitý u bočnic a předního panelu, kde udává tvar červeným perforovaným plechům, které jsou zde pro nabírání čerstvého vzduchu. A nakonec písmeno X nalezneme v podobě modře podsvíceného tlačítka Power na horní straně skříně. Design je tedy celkově velmi výrazný, takže tato skříň se nebude hodit do obývacích pokojů ani umírněných pracovních prostor, ale spíše pro domácí herní počítač pro mladší uživatele


Model
Xaser VI MX (VH9000BNS)
Rozměry
520 x 220 x 520 mm (V x Š x H)
Hmotnost
8,35 kg
Materiál
0,8mm SECC
Kompatibilita
mATX, ATX
Pozice
5x 5,25"
1x externí 3,5"
4x interní 3,5"
Chlazení
přední 120mm, 1300 RPM, 17 dBA
zadní 120mm, 1300 RPM, 17 dBA
I/O Porty
2x USB 2.0, 2x audio, 1x eSATA
Variace
VH9000BNS - černo-červená bez okna
VH9000BWS - černo-červená s oknem
VH9000SNS - stříbrno-černá bez okna
VH9000SWS - stříbrno-černá s oknem

Podívejme se na přední stranu skříně. V té jsou zasazena dvířka, která se skládají z černého plastu a dvou vestavěných červených panelů z děrovaného plechu. Tím bude dovnitř proudit čerstvý vzduch k přednímu ventilátoru. Dvířka drží za dvojici magnetů a dají se otevřít do úhlu cca 180 °. Jako designový doplněk zde najdeme ještě dva zasazené "bumerangy" s lesklou stříbrnou úpravou.



Po otevření dvířek se nám již zjeví pozice pro mechaniky. Zde to vypadá tak, jako by jich bylo celkem devět, avšak spodní čtyři jsou pouze atrapy. Využitelných je tedy "pouze" horních pět a nad nimi ještě jedna externí 3,5" pozice. Záslepky v sobě mají rovněž děrovaný plech a za ním proužek molitanu sloužící coby prachový filtr. Záslepky jsou také celkem originálně zpracované. Odnímají se totiž tak, že do otvoru v jejich pravé části zasunete prst a jím odklopíte vnitřní část záslepky s děrovaným plechem. Tím se uvolní i zbytek, a záslepka jde pohodlně vyjmout. Její zpětné umísťování na původní pozici je také snadné a účelné, takže zde si Thermaltake zaslouží pochvalu, i když je jasné, že se záslepkami zase tolik manipulovat nebudeme. Stejně to ale potěší, když některé skříně mají naopak přední panely takové, že záslepky z nich rády vypadávají a umístit je přesně vyžaduje kolikrát velkou trpělivost a mnohdy jejich lovení zpoza předního panelu. Co se mi zde ale naopak nelíbilo, je použitý materiál. Lesklé plasty u takovýchto skříní obvykle nebývají zrovna pevné a odolné, což je možná i důvod, proč výrobce u dvířek použil kovové panty - to můžeme pouze přivítat.


- klikněte pro zvětšení -

Vepředu jsme nenašli žádné ovládací prvky ani LED, takže je jasné, že musíme hledat jinde. Samozřejmě to bude horní panel, který má v sobě zasazen černý plastový modul a v něm máme vše potřebné. Tento modul je také poznamenán písmenem X a navíc se na něm výrobce vyřádil i jinak, leč smysl vytvořených drážek mi zůstal skrytý. Co zde ale jistojistě svou funkci má, jsou spínače, konektory a diody. Nejvíce asi zaujme spínač Power ve tvaru písmene X, jenž je navíc i s okolními křivkami modře podsvícen. Tento spínač má ale velmi nízký zdvih, a snadno se sepne, protože vyčnívá nad okolní povrch, takže bych v tomto případě doporučoval funkci vypnutí počítače pomocí krátkého stisku deaktivovat, protože zde stačí opravdu málo - letmý dotyk, nebo jen minimálně zvědavý kocour a my můžeme startovat (buď počítač, nebo za kocourem vyprášit mu kožich).



Dále se pak na pravé straně dočkáme tlačítka Reset (také modře podsvícené). To je již naopak malé, a musí se nehtem zamáčknout dolů, takže zde nehoda nehrozí. A pak již jen na levé straně můžeme vidět červenou HDD LED. No a co se týče I/O konektorů, využít lze jeden eSATA pro externí pevný disk, dva standardní USB 2.0 konektory a konektory HD Audia.


- klikněte pro zvětšení -

Přesuneme se na levou stranu, kde podle verze je buď další sada červených panelů s otvory nebo dve plexiskla. My zde máme ony panely, mezi nimiž se skví další písmeno X. Vidět také můžeme menší výsuvné nožky pro zajištění dobré stability skříně i na měkkém povrchu a vzadu je zámek pro klasický kulatý klíč. Západka zde ale není, takže bez použití klíče bočnice sama o sobě nedrží a musí se zajistit šroubky.


- klikněte pro zvětšení -

Pravá bočnice je zde uzpůsobena zcela stejně, tedy až na to, že nemá k dispozici žádný zámek, což je pochopitelné. Stejně jako levá ale není vysouvací, nýbrž vyklápěcí podobně jako u skříní Chieftec.



Zadní panel pak nepřekvapí. Má již klasickou nudnou šedou barvu plechu z jeho proporcí je vidět, že rozměr skříně na šířku je celkem velkorysý, což je dobrá zpráva pro mohutné chladiče. Zdroj je nahoře umístěn v prostředku a pod jeho pozicí napravo si všimněme dvou šroubků, jež mají na starost držení podpůrné přepážky pro zdroj.



PCI záslepky mají pro lepší průtok vzduchu skříní v sobě vyraženy otvory a hlavní ventilaci zde má na starost zadní 120mm ventilátor s 1300 RPM. Jeho rošt je ale na dnešní dobu poněkud omezující a mohl být vyroben daleko lépe. Na to si ale ostatně stěžuji u valné většiny skříní. Tím naše prohlídka vnějšku končí a můžeme se přesunout do útrob tohoto Xasera.
reklama