reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test 4 nízkoprofilových CPU chladičů

8.3.2012, Jan Vítek, recenze
Test 4 nízkoprofilových CPU chladičů
Nedávno jsme přinesli test 5 výkonných procesorových chladičů, po nichž nyní přichází na řadu 4 nízkoprofilové modely od firem Cooler Master a Scythe. Ty se budou hodit při sestavování HTPC a jiných počítačů uzavřených v nízkých skříních...

Cooler Master GeminII M4


Model M4 je součástí již známé řady GeminII, jejíž další nový zástupce se představil i v nedávném testu. Tento model je druhým nejvyšším v testu, přičemž jeho rozměr na výšku nepřekračuje 6 cm. Samozřejmě ale bude také nutné zajistit, aby mohl k hornímu ventilátoru proudit vzduch, abychom tento chladič neucpali. Počítejme tedy alespoň s 8 cm prostoru nad procesorem.





Chladič přišel v klasické bílo-fialové krabičce, kde byl dobře chráněn pomocí pěnového materiálu.

Model
Cooler Master GeminII M4 (RR-GMM4-16PK-R1)
Rozměry
137 x 122 x 59 mm
Hmotnost
289 g
Materiál
4x 6mm heatpipe, hliníková žebra
Ventilátor
120 x 120 x 15 mm
500 - 1600 RPM (PWM) +/- 10 %
17,4 - 58,4 CFM
0,18 - 1,76 mm H2O
Long Life Sleeve Bearing
MTBF 40 000 hodin
Kompatibilita
Intel LGA 775, 1155, 1156, 1366
AMD AM2, AM2+, AM3, FM1
Verze
pouze tato

Tento chladič má na svůj druh klasickou konstrukci, takže tu najdeme nízké žebroví proděravěné heatpipe a tenký ventilátor. Cooler Master se zde rozhodl využít velké množství tenkých hliníkových žeber (0,2 mm) s malými rozestupy kolem 1 mm, které nejsou příliš pravidelné. GeminII M4 tak bude dle všeho nejlépe fungovat při vyšších otáčkách.





Použité heatpipe mají průměr 6mm a máme jich zde celkem čtyři kusy. Ty vycházejí z nízké hliníkové základny, kde tvoří styčnou plochu a míří po dvou na opačné strany, takže zaberou podstatnou část žebroví až na jeho samotné konce. Se žebry jsou spojeny velmi dobře s pomocí letování.





Styčná plocha byla asi tou nejhorší částí tohoto chladiče, protože jednak nebyla moc rovná a potom byla jedna z heatpipe trochu znečištěna, což se ale dalo napravit. Heatpipe mají také mezi sebou široké rozestupy, které vyplňuje pouze hliník, nebo v horším případě drážka. Tu bude nutné pro zajištění co nejlepšího přesunu tepla z procesoru vyplnit teplovodivou pastou, aby nevznikla hluchá místa vyplněná pouze vzduchem.





Příslušenství


V igelitovém sáčku položeném vedle chladiče je umístěno příslušenství v podobě zadního rámečku, dvou sad spon a pak tu jsou drobné díly včetně teplovodivé pasty. Manuál pak jasně popisuje průběh instalace, což lze dobře pochopit i jen z obrázků, tedy bez znalosti jazyka.





Instalace


Zkušený uživatel se už však do návodu ani nemusí dívat, aby zjistil, že nejdříve je třeba na základnu chladiče přišroubovat spony (krátké jsou pro sockety AMD, dlouhé pro Intel a popřípadě i pro AMD, když chceme chladič umístit v jiné orientaci).





Připevníme si tedy spony podle zvoleného socketu a jeho orientace, na vyčnívající šroubky nasuneme měkké podložky a pak i samotnou základní desku s procesorem namazaným teplovodivou pastou. Z druhé strany přiklopíme vhodně orientovaným zadním rámečkem a vše pak upevníme pomocí matek.

Chladič se pak díky tomuto montážnímu mechanismu na desce ani nehne a má silný přítlak.
reklama