reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Arctic C1 Mobile: mobilní minielektrárna

11.8.2010, Jan Vítek, recenze
Arctic C1 Mobile: mobilní minielektrárna
Dnešním tématem je další z produktů společnosti Arctic, díky němuž se zaměříme na napájení mobilních zařízení na cestách. C1 Mobile totiž nabídne vlastní dobíjecí baterii, ale také solární článek, se kterým nám energie nikdy zcela nedojde.
Kapitoly článku:
  1. Arctic C1 Mobile: mobilní minielektrárna
  2. Zkušenosti z provozu a závěr
Oblasti napájení se společnost Arctic věnuje již delší dobu. Nejdříve asi před rokem začal nabízet tužkové alkalické baterie Power, které za pár měsíců doplnil o další produkty podobného ražení. Představily se nové nabíječky Power Charger a příslušné nabíjecí baterie Power Rechargeable a nezapomnělo se ani na adaptéry do sítě.
 
Jednak to je jednoduchý adaptér C1 (C1 GT) s jedním USB konektorem, pak adaptér C2 se čtyřmi porty USB, C3 do zapalovače automobilu a nakonec podobný C4, jenž dostal i pozici pro dvě baterie AA pro dobíjení. Aktuální nabídku firmy můžete spatřit zde.



Letos na jaře Arctic představil asi nejzajímavější produkt dané kategorie, a to dnes testovaný C1 Mobile. Jedná se o přenosnou baterii pro dobíjení mobilních zařízení kombinovanou se solárním panelem, díky němuž se dokáže baterie na cestách dobíjet.

Jde to ale i klasicky pomocí adaptéru do sítě (třeba Arctic C1) nebo počítače a jeho USB portů. Otázku kompatibility se firma snaží řešit nabídkou dvou samostatně dokoupitelných kabelů, díky nimž si budeme moci napájet z USB portu také telefony Nokia a Sony Ericsson z řady Arctic C1 a C2. Ty však v našem případě dostaneme v základním balení.



Zařízení přichází zatavené v plastovém obalu, kde vystavuje na odiv svůj solární panel, pod nímž se při dostatku světla rozsvítí červená LED. Zbylé příslušenství je zakryté papírem, ale z druhé strany se dozvíme o specifikacích. Ty jsou následující:

Model
Arctic C1 Mobile
Rozměry
110 x 43 x 12 mm
Hmotnost
52 g
Materiál
stříbrný plast
Rozhraní
napájení USB
Baterie
4440 mWh
Dobíjení - solární panel
5,5 V / 80 mA (0,44 W)
Dobíjení - USB
5 V / 300 mA (1,5 W)
Výstup
5,5 V / 500 mA (2,75 W)
Cena
cca 330 Kč s DPH

Dle specifikací by tedy plně nabitý C1 Mobile měl poskytovat maximální výkon po dobu něco přes hodinu a půl, což by se ale mohlo o pár desítek minut prodloužit díky solárnímu panelu. Ten by zase měl být v ideálních podmínkách schopen baterii dobít za asi 10 hodin, přičemž výrobce udává 12 hodin pod silným světlem. Rozměry zařízení napovídají, že nezabere více místa než moderní telefon, s nímž má také podobný vzhled. Hmotnost je také příjemně nízká.


Pohled na nabíječku


Že je C1 Mobile podobná dnešním moderním telefonům jsme již zmínili. Za to může především její solární panel, který zabírá většinu povrchu, ovšem pochopitelně na jedné straně. Uzavřen je v plastovém rámu se stříbrným zbarvením, jenž je zase zasazen do bílého těla.



Nad panelem je pak masivní úchyt, díky němuž si budeme moci nabíječku připevnit třeba na batoh, nebo jinam, odkud bude její panel co nejlépe vystaven slunečnímu světlu. Pozor ale musíme dávat na mechanické poškození a také na vodu. Arctic také zdůrazňuje, že nabíječku nemáme demontovat. Tři malé otvory na opačné straně pak ukrývají stavové LED.

Ty Arctic označuje jako LED A, LED B a LED C (zleva doprava). LED C je určena pro solární panel a svítí červeně, pokud se baterie nabíjí touto cestou. Pokud zhasne, je baterie buď plná, nebo světla není dostatek. LED A funguje stejně pro nabíjení pomocí USB portu, takže svítí červeně a po dobití baterie zhasne.



Třetí LED (prostřední B) slouží ve spolupráci s ostatními jako ukazatel stavu baterie při připojení zařízení, které se bude dobíjet z integrované baterie. Tři rozsvícené LED pak znamenají úroveň jejího nabití 100 - 70 %, dvě LED svítí do 30 % a jedna do 10 %.

Z druhé strany se ukáže bílé plastové tělo s různými potisky od certifikací přes informace o produktu a specifikace po loga. Jsou zde také popisky portů, které nalezneme ve spodní hraně. Dle očekávání se jedná o dva - klasický USB jako výstup napájení a mini USB jako vstup pro napájení. Ty se tak nedají zaměnit.


Příslušenství


Kromě stručného, ale dobře informujícího manuálu v různých jazycích (včetně češtiny) nám Arctic nabízí sáček s hlavním kabelem a několika redukcemi. Kabel je pružný, takže je velmi krátký, ale může se natáhnout až na cca 60 cm délky.

Zakončen je univerzálním konektorem, na nějž se nasune jedna ze čtyř dodávaných redukcí. Jednak to je základní redukce pro mini USB, pak pro telefony Samsung, Nokia a Sony Ericsson. Micro USB chybí, ale potřebný kabel stejně k zařízení dostaneme a není problém je zde využít.



To je z příslušenství vše, takže budeme pokračovat na další stránce.
reklama