reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Thermaltake SwingRS 100: odolná věž

31.7.2007, Jan Vítek, recenze
Thermaltake SwingRS 100: odolná věž
Dnešní recenze bude o skříni Thermaltake SwingRS 100 – VF8000BNS. Jde o mohutný tower určený pro rozsáhlé sestavy, v kterém nechybí moderní prvky. Dobře by se měl uplatnit rovněž silný 1mm SECC plech, jenž obecně doprovází ty lepší skříně.
Thermaltake nabízí dnes již velmi širokou škálu počítačových skříní, kam patří ulity pro HTPC, levné desktopy, kvalitnější skříně střední třídy, rozlehlé towery včetně speciálního Mozart TX či Tai-Chi a v poslední době se se svým SwordM snaží dobýt i absolutní hi-end. Dnes to bude zástupce zmíněných towerů – SwingRS 100 – VF800BNS, jejž budeme od nyní familiérně nazývat Swing. Swing k nám přišel v klasické modré lepenkové krabici s pěnovými výložemi a textilovým vakem.


Je nutno dodat, že dopravu přežil kompletně bez úhony, snad až na malilinkatý škrábaneček na přední masce, ale na té je vidět i miniaturní smítko. Už při vyndávání skříně z obalu se naplno projeví její hmotnost přesahující 12 kg – 1mm SECC plech se nezapře.


- klikněte pro zvětšení -
ModelSwingRS 100 (VF8000BNS)
Rozměry540 x 205 x 500 (V x Š x H)
Materiál1mm SECC, plast
Hmotnost12,3 kg
KompatibilitaMicro ATX, Full ATX
Šachty5x 5,25"
2x 3,5" externí
5x 3,5" interní
Chlazenízadní 120mm (1200 RPM, 17 dBA)
přední 120mm (volitelný)
boční průduchy
I/O porty2x USB 2.0
1x eSATA
mikrofon, sluchátka
Sloty7x

Thermaltake Swing je už na první pohled moderně koncipovaná skříň, což dokazuje zadní rozměrný ventilátor a také rozlehlé boční průduchy. Skříň je raději pro svou výšku podporována klasickými výklopnými nohami, které můžete, ale nemusíte použít. U některých skříní jsou totiž nohy umístěny tak blízko u sebe, že v zataženém stavu je skříň velmi nestabilní i na relativně tvrdém koberci. Zde však Thermaltake umístil nohy až na samotné okraje, takže ty pak šířku skříně nezmenšují.Přesto by se ale mohla po nárazu poroučet na zem, čemuž se dá lehce zabránit.



Podívejme se nejprve na přední masku. Ta je tvořena zrcadlově lesklým černým plastem, jenž sice vypadá chic, ale jak už tomu bývá, zvýrazňuje otisky prstů a veškerý prach, takže se vyplatí mít po ruce nějaký hadřík z mikrovlákna (navíc je pak utrpení takovou skříň fotit). Pokud se zaměříme na tvar čelního panelu, napadne nás podobnost s levnějším Middletowerem Thermaltake Mambo. Ten se ale ostatními parametry nemůže se Swingem vůbec měřit, a tak zůstane maximálně při této vzdálené podobnosti.



Dále Swing na svém předním panelu využívá také horizontálně položenou kovovou příčku, jež svým zakřivením kopíruje plast předního panelu. Tomuto kontrastnímu prvku pak sekunduje dolní logo Thermaltake a také dvojice tlačítek Power a Reset na pravé straně. Z fotografií je také jasné, že se zde nesetkáme se žádnou formou dvířek – všechny externí pozice jsou stále viditelné, ale něco tu přece je. Odklopit můžete postranní rohy, které zakrývají přístup k externím šachtám a přidržuje je dvojice kulatých magnetů. Tím se zachoval pohodlný způsob instalace a čnící konce ližin jsou poté schovány a nemusí narušovat uhlazený vzhled předního panelu.



Pod vyklopitelnými rohy se však neschovají zmíněná plastová tlačítka stříbrného zbarvení, z nichž to větší je Power a má velmi nízký zdvih a to menší Reset. Tlačítko Reset se mi nelíbilo z toho důvodu, že je uložené velmi natěsno a kolikrát je mu třeba pomoci, aby se zase uvolnilo. To na první pohled nevypadá jako veliký problém, ale v praxi by někdo mohl být zmatený tím, že mu PC po restartu nechce najet. Pod tlačítky je jediná LED, která značí práci pevného disku. LED indikující stav počítače nechybí, protože je integrována do tlačítka Power – kruh průhledného plastu kolem.



A co by to bylo za moderní počítačovou skříň, která by neměla přední I/O porty. V tomto případě jsou to tedy spíše boční porty na předním panelu a skládají se z 3,5mm konektorů pro sluchátka a mikrofon, dále dvojice natěsnaných USB 2.0 portů a nakonec to není obvyklý FireWire, nýbrž eSATA – připojení externího SATA pevného disku.


- klikněte pro zvětšení -

Pohled na levý bok Swingu nám ukáže pěkně zpracovanou černou bočnici, jejíž kovová část je zdrsnělá a matná, takže otisky prstů na ní nebudou příliš znát. Zajímavější je ale perforovaná část. Ta je do písmene B obehnána černým plastovým profilovaným rámem a uvnitř něj vyložena šestihranně perforovaným plechem. Skrz něj je dovnitř velmi dobře vidět, skoro jako by tam nebyl a nabízí se otázka, zda to v tomto případě Thermaltake s otevřeným prostorem malinko nepřehnal. Komponenty se zde musí už skoro cítit, jako by skříň ani žádnou bočnicí opatřena nebyla a ke koupi takové skříně by vám určitě nepoděkoval chladič VGA AC Accelero S, jenž se právě spoléhá na co nejvíce uzavřenou skříň a nucený průtok vzduchu skrz svá žebra. Navíc pokud máte prašný pokoj, sestava bude s takovýmito otvory za pár týdnů pod nánosy prachy.

V horní části rámu pak máme broušeným hliníkem vyloženou posuvnou kliku a pod ní klasický PC zámek. Klika pak sama dokáže udržet bočnici na místě a pro otevření skříně ji stačí posunout o kousek doprava a bočnice se lehce uvolní. Zde se zase nabízí srovnání s produkty společnosti Chieftec. Levou bočnici na místě přidržují nízké a široké šroubky – Thumbscrews.



Pravá bočnice je již velmi nezajímavá, protože jde pouze o jednolitý plech. Jediné, co můžete z pohledu na pravou část pochytit, je poloha předních I/O portů. Ta může někomu sedět, ale spíše bych řekl, že by se pro ně jistě našla lepší pozice. Jen těžko si budete takový tower pokládat na desku stolu, takže porty by zcela jistě měly být uložený výš a také více na očích. Ideálně bych to viděl na horní hraně předního panelu, ale tam by si zase vadily s vrchní 5,25“ šachtou. Toto byl prostě vždy problém a Thermaltake jej zde vyřešil tak, jak vidíme.



Pohled na zadní část skříně nikoho nepřekvapí. A pokud ano, dotyčný asi posledních pět let spal. Máme zde naprosto klasické rozložení prvků – sedm záslepek pro rozšiřující karty, nad nimi výchozí podobu záslepky I/O portů základní desky, vedle poměrně pěkně zpracovaný rošt zadního vyfukujícího ventilátoru s oranžovými lopatkami (nyní již klasika Thermaltake) a uprostřed horního volného pole to je pozice pro napájecí zdroj. Ta již dává tušit, že nad zdrojem bude ideální prostor pro uskladnění přebytečných kabelů.


- klikněte pro zvětšení -

Jednoho nepříliš obvyklého prvku si zde přeci jenom všimneme. Je zde množství vylomitelných kruhových záslepek, skrz něž budou moci příznivci vodního chlazení protáhnout hadičky s chladicím médiem. Mají průměr o něco více než 8 a 12 mm a Thermaltake také v příslušenství k nim dodává plastové výložky, aby ostré hrany kovu hadičky nepoškodily. Zde nevím, zda bude pro hadičky průměr 12 mm dostatečný, to si musí každý uvědomit zvlášť. Pojďme dál.

reklama