reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

EVGA nForce 780i SLI: ESA a 3-Way SLI

29.1.2008, Petr Popelka, recenze
EVGA nForce 780i SLI: ESA a 3-Way SLI
V dnešní recenzi se podíváme na základní desku s novou High-Endovou čipovosu sadou NVIDIA nForce 780i SLI. Jedná se o referenční základní desku společnosti NVIDIA, v našem případě s logem společnosti EVGA. Tato deska se může pochlubit třemi sloty PCI-E x16 s podporou 3-way SLI, 4 sloty pro DDR2 paměti s podporou frekvence až 1200 MHz (EPP), 6 SATA 3Gbps porty nebo mmj. i certifikací standardu ESA, možností ladění a taktování přímo z OS za pomoci NVIDIA Control Panelu.
S produkty společnosti EVGA se na českém trhu setkáme velmi zřídka, pravdou však je, že se jedná o poměrně velkou společnost úzce spolupracující s NVIDIÍ (obdobně jako společnost XFX) a její produkty mají ve světě dobré jméno. Dnes recenzovaná deska používá referenční PCB společnosti NVIDIA a zastupuje novou čipovou sadu nForce 780i SLI, o které jste si na našem serveru mohli přečíst již dříve, v článku Čipové sady NVIDIA nForce 700i se představují. Společně s touto základní deskou se také podíváme na schopnosti nového Control Panelu a System monitoru vytvořeného právě pro tyto desky (s podporou i starších desek s nForce 680i SLI).

Dnes recenzovaná deska nese modelové označení EVGA nForce 780i SLI, již pořátkem února by se na pultech obchodů měl objevit i vylepšený model této desky, jehož název je rozšířen o zkratku FTW (For Teh Win) - konkrétně tedy nFORCE 780i SLI FTW. V základních specifikacích se obě tyto desky shodují, design i PCB jsou do určité míry podobné, avšak je tu pár důležitých rozdílů. Asi nejpodstatnější rozdíly tvoří propracovanejší napěťový měnič pro CPU (8fázový namísto 6fázového), filtrační kondenzátory, které jsou v případě FTW edice výhradně s pevným elektrolytem a také chlazení, které je hybridní a je připraveno pro připojení k systému vodního chlazení. Měly by také přibýt 2 SATA porty (celkem by jich tedy bylo 8 namísto 6) a deska by navíc měla disponovat doživotní zárukou (což je zajímavý krok především s ohledem na to, že je tato deska určena pro extrémní přetaktování). Vraťme se ale zpět z výšky na zem, podívejme se nyní na to, co nám nabízí dnes recenzovaná deska:



Tato deska je určena pro platformu společnosti Intel a počítá se u ní s použitím některého z výkonných 45 nebo 65nm procesorů. Podpora 45nm procesorů je samozřejmě jednou z výhod oproti deskám s čipsety nForce 680i SLI. Zajímavostí je, že manuál desky stáhnutý ze stránek společnosti EVGA vůbec nezmiňuje podporu pro procesory Intel Celeron:-).

Maximální rychlost FSB sběrnice činí 1333 MHz, paměti DDR2 mohou tikat až na frekvenci 1 200 MHz v případě, že vlastníte "SLI Ready" moduly s EPP. Co se týče rozšiřujících slotů, na desce najdeme 2 sloty PCI, jeden slot PCI-E x1 a celkem 3 sloty PCI-E x16 (3x16 linek) z nichž dva využívají sběrnice PCI-Express 2.0 a třetí zbývající slot pouze PCI Express 1.0. Tato deska také nabízí 10 USB portů, 2 FireWire 400 porty, 2 Gigabitová síťová rozhraní a 8 kanálový zvuk. Pevné disky či jiná paměťová média je pak možno připojit k celkem 6 SATA 3 Gbps portům nebo k jednomu UATA portu (2 zařízení).


Krabice a příslušenství



Krabice je nepatrně větších rozměrů, než na co jsme zvyklí, design je dle mého názoru poměrně zdařilý

Příslušenství desky jsme zřejmě neměli k dispozici kompletní, neboť chyběl manuál a instalační CD/DVD. Podívejme se tady na to, co se v krabici fyzicky nalézalo:
  • Disketa s ovladači pro diskový řadič (Windows XP)
  • Quick Install Guide příručka
  • krytka zadních I/O portů
  • USB bracket (4 x USB)
  • FireWire bracket (1 x IEEE 1394s)
  • COM1 bracket
  • redukce napájení pro celkem 6 SATA zařízení
  • kulatý UATA 133 kabel v černé barvě
  • kulatý FDD kabel v černé barvě
  • 6 SATA kabelů v černé barvě
  • SLI Můstky
  • ventilátor pro aktivní chlazení čipové sady


Příslušenství je tedy poměrně solidní, zejména počet bracketů mile překvapil, stejně tak přítomnost diskety s ovladači diskového řadiče.


Detailní pohled na desku


Jak jsem se zmiňoval již na samém začátku, jedná se o referenční základní desku společnosti NVIDIA, proto ji můžete znát z nejrůznějších propagačních materiálů společnosti NVIDIA z doby uvedení čipové sady nForce 780i SLI na trh.

Podobně jako i krabice je i deska laděna do tmavých barev (to včetně sytému chlazení), kde dominuje hlavně černá a zelená. Celkově toto sladění barev působí pěkně a neotřele - je to ale samozřejmě věc vkusu. Na první pohled není možné si nevšimnout chlazení a především pak chladiče NorthBridge, na který je nutné připevnit dodaný ventilátor. S aktivních chladičem čipové sady se v novodobé historii našich recenzí setkáváme prvně, nesvědčí to o ničem jiném, než o velkém ztrátovém teple, které bude čipová sada produkovat.

Zaměříme-li se na návrh PCB, na první pohled vypadá opravdu velmi zdařile a výtky bych hledal jen velmi těžko. Umístění všech důležitých prvků na desce je zvoleno dobře.



Umístění 8pinového konektoru pro pomocné napájení procesoru je dobré, zaměříme-li se na filtraci napájení procesoru, tu zajišťuje 6 fázový napěťový měnič složený z 6 zapouzdřených cívek, 18 MOSFETů a několika kondenzátorů s pevným elektrolytem. Všechny MOSFETY jsou chlazeny. Napájení procesoru lze tedy rovněž označit za dobré. Co si však již pochvalu nezaslouží, je zbytek použitých kondenzátorů, neboť bezkapalinové kondenzátory najdeme pouze u filtrace napájení procesoru.

Za zmínku určitě stojí i chladič NorthBridge, který je na fotografii níže zachycen bez připevněného ventilátoru. Je uzpůsoben tak, že v případě osazení některými typy chladičů procesorů, které by hnaly vzduch přes žebra tohoto pasivu, by nebylo nutné ventilátor používat.



Následuje pohled na paměťové sloty, jejich vzdálenost od patice procesoru je dobrá, s osazením i rozměrnějších pamětí by neměl být žádný problém.



Osazení desky referenčním chladičem Noctua NH-U12F nečinilo této desce žádný problém, vše bylo v nejlepším pořádku a kolem pamětí i chladiče zůstalo poměrně dost volného místa. Paměti osazené v prvních dvou slotech (tak jak je tomu na fotografii níže) by běžely v Single Channel režimu. Aby byl aktivní Dual Channel, je nutné moduly párovat so slotů stejné barvy.

Levá strana desky skýtá řadu headerů, jmenovitě je to S/PDIF header, header pro připojení předního HD audia a Azalia HD audia, dále se zde nalézá Speaker, tlačítka Power a Reset, dva 3pinové konektory pro ventilátory, jumper pro reset paměti CMOS, header pro připojení tlačítek Power, Reset a signalizačních LED diod, header pro připojení COM1 portu a ještě poslední 3pinový konektor pro připojení ventilátoru. Před posledním PCI-E x16 slotem se nalézá červený header pro připojení FireWire portu.



Podíváme-li se dál, levý dolní roh nabízí 2 modré headery pro připojení USB portů, hned pod nimi se nalézá dvoumístný LCD displej zobrazující POST kódy (jejich popis/význam je možno nalézt v manuálu). Výčet konektorů a headerů pak zakončuje celkem 6 SATA portů, FDD a IDE konektor.



Zbývá již jen pohled na rozšiřující sloty. Jedná se celkem o 3 PCI-E x16 sloty pro grafické karty, přičemž dva využívají nové, rychlejší sběrnice PCI Express 2.0 a jeden zbývající slot sběrnice PCI Express 1.0. Dále deska nabízí jeden slot PCI-E x1 a dva sloty PCI. Možnost použít režim 3-Way SLI - tedy výkon 3 grafických karet GeForce, patří mezi hlavní přednosti této základní desky s čipovou sadou nForce 780i SLI.



Závěrem této kapitoly ještě nabízím pohled na desku při obsazení jednotlivých slotů PCI-E x16 naši referenční grafickou kartou Asus GeForce 8800 GTS 640MB. Pro zvětšení stačí na vybranou fotografii kliknout.




V případě osazení 1. slotu je vše v nejlepším pořádku a všechny prvky na desce zůstávají volně přístupny. V případě 2. slotu může nastat problém s vedením kabeláže od FireWire headeru, rovněž přístup k headerům pro USB porty je ztížen. V případě 3. slotu je opět vše v nejlepším pořádku, všechny porty a headery po levé straně desky zůstávají přístupny - jinými slovy, v tomto ohledu deska dopadla na jedničku, je zkrátka vidět, že je primárně navržena právě pro použití více grafických karet.

Máme za sebou první kapitolu dnešní recenze a musím konstatovat, že nebýt použití kondenzátorů s tekutým elektrolytem, desce bych asi neměl po stránce návrhu PCB vůbec co vytknout. Něco jiného jsou ale otázky chlazení, výkonu, schopností BIOSu a možností přetaktování, na něž se podíváme v následujícch kapitolách.
reklama