reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

T-Balancer: Teplota a hluk pod kontrolou

15.11.2004, Martin Štěpánek, recenze
T-Balancer: Teplota a hluk pod kontrolou
Pro všechny, kteří se o svůj počítač starají a hluk nebo teplota je trápí je určena dnešní recenze. Jedná se o malou přídavnou kartu schopnou ovládat 4 ventilátory pomocí teplotních čidel a nadefinovaných schémat.
Kapitoly článku:
  1. T-Balancer: Teplota a hluk pod kontrolou
  2. Nastavení
  3. Závěr
Na invexu jsem dostal do ruky poměrně zajímavou věcičku. Jedná se o kartu ovládající rychlost ventilátorů od firmy mCubed Information Technology Ltd. Pokud vám název nic neříká, vězte, že se jedná o rakouskou firmu.

Ale teď už se pojdmě podívat na teorii, která je na začátek nutná. T-Balancer (T-Ban) je samostatná karta, která slouží k ovládání ventilátorů na základě teploty získané s čidel. Aby toto bylo možné, je nutné kartu konfigurovat přes USB kabel, který je součástí dodávky. V závislosti na daném modelu je možné mít čtyři teplotní senzory a čtyři ovládané ventilátory nebo osm čidel a osm ventilátorů. Jistě, znám různé řešení, které dokážou něco "podobného", ale žádný to nedokáže tak dobře a přitom bez zásahu uživatele. Jakmile se karta jednou naprogramuje, není nutné již nic řešit.

Teorie:
Velmi často se setkáváme s řešením, které mění napájení ventilátorů. Zde je ale problém, jelikož hodně ventilátorů často není schopno pracovat na napětí nížším než 5V. Tento problém se v případě T-Banu podařilo vyřešit jiným způsobem změny otáček. Jedná se o tzv. pulzní modulaci (v originále Pulse Width Modulation=PWM). V praxi to funguje tak, že místo snižování napajení je ventilátoru dodáváno stále oněch 12V, ale napájení je dodáváno s přestávkami (v milisekundách). Čili, delší pauza, nižší otáčky, kratší pauza, vyšší otáčky.


PWM Regulation
Modifikace pomocí PWM spočívá v malých pulzech plné síly, tedy 12V.

Bohužel každý systém má své výhody a nevýhody:

Klady:
  • Možnost velmi nízkých otáček
  • Téměř žádné produkované teplo z regulačních obvodů

Zápory:
  • Při zapínání a vypínání dochází k trhání a je tak možnost, že bude omezena životnost (ale v praxi jsou na ventilátor kladeny větší nároky díky odporu vzduchu, který je nutné na plné otáčky protlačit)
  • Při velmi nízkých nebo vysokých vysokých otáčkách se najdou ventilátory, které budou vydávat divné zvuky (pískání a podobně)
  • Složitá detekce otáček, jelikož není stálý přísun napětí do okruhů ve ventilátoru (v případě T-Banu vyřešeno pomocí rekalkulace signálu z ventilátoru a delky pulzů)

T-Ban SL4
A nyní od teorie k praxi.



Obr. 01 - Balení
Klikněte pro zvětšení

Po vybalení dostanete téměř vše potřebné. Tedy kartu, která slouží k ovládání, ruzné kabely, teplotní senzory a nálepky pomocí kterých se teplotní čidla upevní. Když jsem napsal téměř, myslel jsem absenci českého manuálu. Sice anglicky rozumím dobře, ale chvíli mi trvalo než jsem se v anglickém manuálu zorientoval.



Obr. 02 - Karta T-Ban
Klikněte pro zvětšení

A zde již máme kartu po vybalení. Jedná se o interní řešení na které je možno připojit čtveřici čidel a ventilátorů. K připojení s počítačem lze použít jak venkovní USB, tak i interní. Samozřejmě nesmíte zapomenout na nutnost napájení pomocí Molex konektoru.

Na kartě najdeme pouze dva šváby. Jeden je FDTI, a slouží jako ovladač USB rozhraní. Jedná se o čip FT232Bm. Druhý pak pochází od firmy ATmel, který slouží jako řídící obvod a je rovněž schopen obsluhovat buzzer, který v případě překročení stanovených maximálních teplot nebo minimálních otáček vydává nepříjemné zvuky.



Obr. 03 - Manuál
Klikněte pro zvětšení

Zde je manuál, který je součástí balení. Je zde sice všechno pěkně nakresleno, ale už se nepíše, jak mají být konektory teplotních čidel orientovány. A po pravdě, systém pokus omyl nebyl příliš mojim favoritem. Ale budiž, nic jsem nespálil.



Obr. 04 - Quick Install
Klikněte pro zvětšení

Co je potěšující, že když už zapojíte teplotní čidla dobře, rozsvítí se kontrolka, která na každém čidle je. Ale to vyžaduje buď při změně orientace kabelů restartovat nebo tak činit za chodu (opět to prošlo, nic jsem nespálil).



Obr. 05 - Instalační CD
Klikněte pro zvětšení

Na přibaleném CD jsou jak ovladače nutné k běhu, tak ovladací program a návod v PDF.



Obr. 06 - Připojení ventilátorů a čidel
Klikněte pro zvětšení

Zde je první zapojený kabel z teplotního čidla. Ty se zapojují do série, tedy všechny pěkně za sebou. Karta umožňuje připojení ještě dalších čtyř čidel, ty ale nejsou součástí dodávky.



Obr. 07 - Zapojení
Klikněte pro zvětšení

A takto vypadá karta, když se zapojuje. Nahoře je kabel spojující teplotní čidla, dole pak kabel do základní desky. Ale to není nutné. Ventilátory fungují i bez zapojení kabelu do základní desky.



Obr. 08 - Teplotní čidlo

Zde je teplotní čidlo z dílny firmy Philips. Ty jsou podle specifikaci určeny k měření teploty od -55°C do +125°C s přesností 2°C. Ale mCubed je dovybavila kalibračním systémem, který umožňuje měřit s přesností na 0,5°C (podle výrobce).


,
Obr. 09 - Teplotní čidlo



Obr. 10 - Instalace
Klikněte pro zvětšení

Po vložení instalačního CD se zobrazí jednoduchá nabídka. Stačí zmáčknout Run Setup a Windows si pak už samy najdou všechny potřebné ovladače. Rovněž se nainstaluje ovladací program.
reklama