reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

10 statečných CPU: AMD vs. Intel

4.11.2010, Jan Vítek, srovnávací test
10 statečných CPU: AMD vs. Intel
Po posledním testu hi-endových procesorů AMD a Intel se dnes podrobně zaměříme na několik velmi odlišných modelů, kde budou figurovat také nejnovější kousky z nabídky AMD. Jejich soupeři pak pochopitelně pochází z nabídky firmy Intel.

Hry s NVIDIA GeForce GTX 480


Do herních testů na úvod zařadíme i celkový výsledek z benchmarku 3DMark Vantage, který ukazuje především na výkon sestavy v počítačových hrách. Zde je také důležité uvést, že procesory se mohly ukázat v tom, jak uspokojí potřeby výkonné grafické karty NVIDIA GeForce GTX 480, která v tomto není zrovna nenáročná. Větší váhu ale budou mít reálné výsledky v titulech ArmA 2, Company of Heroes, Operation Flashpoint: Dragon Rising, Starcraft 2 a Need 4 Speed: Shift.



Rozdíly ve výkonu reprezentované celkovým výsledkem 3DMark Vantage nejsou nijak velké, ovšem jednak jde o syntetický benchmark a potom také velmi záleží na grafické kartě, kterou měly všechny procesory k dispozici stejnou. Dle očekávání však nejlépe dopadl Intel Core i7-970, neboť ten měl i nejlepší výsledek z CPU testu ve stejném benchmarku.



Test Arma 2 jsme mohli díky přítomnosti silné grafické karty konečně osolit a nastavit vyšší rozlišení, detaily i viditelnost než obvykle. To zvláště nelibě nesly procesory AMD, které končily tam, kde začínaly procesory Intel Core, což je ne zrovna lichotivý výsledek. Na druhou stranu celkem odpovídá jiným testům, které provedl Petr Štefek. ArmA 2 je zkrátka nenažraná.



To starší titul Company of Heroes už ukazuje procesory AMD v lepším světle, ovšem modely Athlon II se kvůli absenci L3 cache znatelně propadají. Zde je zkrátka důležitá frekvence a architektura plnohodnotných desktopových procesorů.



Další graf přináší poněkud překvapivý, ale ověřený propad procesorů Intel Core i3 a Core i5, které nedosahují ani na polovinu výkonu Core i7 a na nejrychlejší AMD Phenom II X4 970 BE už vůbec ne. Tomu evidentně k prvenství přispěla především vysoká frekvence.



Na druhou stranu se nám v testu Starcraft 2 ukáží zase jednou schůdky od nejslabších Athlonů II přes Phenomy II, Core i3 a Core i5 až k nejvýkonnějším Core i7.



A nakonec nám podobnou věc předvedl i závodní titul Need for Speed: Shift, v němž však vystrčil růžek procesor Phenom II X4 970 a předehnal ostatní své soukmenovce i soupeřovy Core i3 a Core i5. Na druhou stranu se Core i7 opět mohou pouze usmívat ze svého piedestalu prvenství.
reklama