reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Logitech MK605: 3 v 1 pro notebooky

11.2.2011, Jan Vítek, recenze
Logitech MK605: 3 v 1 pro notebooky
Logitech poskytuje široký výběr mezi různými sadami periferií, kde ale figuruje většinou klávesnice a myš, dnes již s bezdrátovým připojením. Notebook Kit MK605 však k tomu přidává i podložku pod notebook s nastavitelným sklonem, čímž se od ostatních odlišuje.
Kapitoly článku:
Jde o řešení 3 v 1 pro majitele notebooků, kteří by rádi své miláčky provozovali jako tzv. desktop replacement, tedy náhradu za desktopový počítač. K tomu jim poslouží nejen bezdrátové vstupní periferie, ale i podložka s nastavitelným úhlem sklonu. Ta bude sloužit výhradně ergonomii, takže zajistí, aby byl horní okraj displeje notebooku zhruba ve výšce očí usazeného uživatele, jehož krk pak nebude nadměrně namáhán.


Logitech zde opět sází na zcela papírové balení.



Nyní se zaměřme na specifikace a při této příležitosti připomenu, že Logitech jako obvykle neposkytuje téměř žádné technické podrobnosti. Rozměry a hmotnost jsme si tak museli přeměřit sami a co se týče ostatních věcí, jako třeba rozlišení senzoru myši, pak ty se prostě nedozvíme.

Model
Logitech Notebook Kit MK605
Klávesnice K340
398 x 164 x 25 mm
680 gramů se dvěma bateriemi AA
speciální funkce s přepínačem Fn
Myš M505
102 x 58 x 38 mm
118 gramů se dvěma bateriemi AA
laserový senzor
2 tlačítka + kolečko
Podložka N101
359 x 270 x 180 mm
710 gramů
sklon 0 °/ 20 °/ 30 °/ 40 °
Připojení
2,4GHz rádiové připojení (Logitech Unifying)

Klávesnici a myš můžeme připojit pomocí jednoho transmiteru Logitech Unifying, k čemuž poslouží software SetPoint. Klávesnice nám k tomu slibuje malé rozměry a rozložení kláves blízké notebookům, k čemuž se blíží i přepínač Fn a speciální funkce přiřazená klávesám F1 až F12.

Myš zase nabídne laserový senzor a jinak už standardní výbavu dvou tlačítek a jednoho kolečka. To je ale naklápěcí, takže bude fungovat i pro posun zpět a vpřed třeba ve webovém prohlížeči. Obě tyto periferie napájí normální baterie typu AA v počtu dvou, které v našem případě již byly umístěny na svých místech.

A nakonec je tu podložka, což je čistě mechanický hardware bez jediného drátku. Jejím úkolem je zajistit notebooku dostatečný zdvih, aby se jeho displej dostal až do výšky našich očí. K tomu využijeme tři nastavení, a sice 20, 30 či 40 stupňů. Nyní si postupně představíme všechny tři periferie.


Klávesnice K340


Začínáme klávesnicí K340, kterou výrobce na svých stránkách nenabízí jako samostatný hardware. Ta je oproti normálním desktopovým klávesnicím kvůli odlišnému a dalo by se říci úspornému rozložení kláves výrazně užší. Skládá se z téměř jednolitého pole kláves se středním zdvihem (tedy ani nízkým a ani vysokým) uzavřeného do tlustého rámu z lesklého černého plastu. Vespod pak uvidíme šedý matný plast. Celková konstrukce se sice dá zkroutit, ale nepoddá se vůbec snadno, takže zde nevidím problém.


- klikněte pro zvětšení -

Mezi jednotlivými klávesami prosvítá žlutý povrch, který dobře sedí k žlutým popiskům horní řady kláves. Jejich rozložení, jak jsem již zmínil, odpovídá spíše notebookům, takže klávesy F nejsou od hlavního pole nijak odděleny, neexistuje zde střední sekce s Insert, Home, apod. a numerický blok je oddělen jen úzkým plastovým sloupkem. Aspoň že směrové šipky budeme moci snadno a bezpečně nahmatat i poslepu. Jsou ale velmi malé, takže nic pro osoby s tlustými prsty. My jsme dostali na otestování americkou verzi klávesnice, ovšem v prodeji by měla být lokalizovaná verze s českými popisky.



Na pravé straně není nic zajímavého kromě speciálních funkcí přiřazených klávesám F. U prvních pěti jde o otevření webového prohlížeče s domovskou stránkou, otevření emailového klienta, vyhledávání, spuštění kalkulačky a spuštění multimediálního přehrávače.



Zbytek kláves F se s přepínačem Fn postará o samotné přehrávání multimédií (skok dozadu, přehrát/pauza, skok dopředu), pak tu máme tři funkce pro ovládání zvuku (ztišit, hlasitost nahoru/dolů) a nakonec lze pomocí Fn+F12 počítač rychle uspat. Vzhledem k omezenému prostoru se ale musely některé méně používané funkce vměstnat i na klávesy umístěné nad numerickým blokem.

Co se týče střední části a jejího rozmístění, pak na fotografiích máme americkou verzi a není vyloučeno, že u české nebude třeba Backspace zkrácený na polovinu, nebo získáme jednořádkový Enter. Funce Insert a Delete se zde přesunuly právě nad Backspace a ostatní (Home, End, Page Up, Page Down) jsou až nad numerickým blokem, kde vzniklo místo díky absenci kontrolek přepínačů Num Lock, apod. Tuto funkci nám nahradí software SetPoint a jeho OSD.



Numerický blok jinak vypadá naprosto běžně, takže si klávesnici překlopíme na záda, aby ukázala své šedé bříško. Pro měkké dosednutí na hladkou plochu a proti posunu poslouží pět kulatých a nízkých nožek z gumy.


- klikněte pro zvětšení -

Pak už tu je pouze dlouhý panel u zadní hrany, kde máme alkalické baterie AA a také miniaturní přijímač Logitech Unifying. Ten můžeme schovat také do útrob myši.

reklama