reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MS Wireless Mobile Mouse 6000: Bluetrack na cestách

29.1.2010, Jan Vítek, recenze
MS Wireless Mobile Mouse 6000: Bluetrack na cestách
Microsoft libující si v dlouhých názvech svých periferií nám dodal malou notebookovou bezdrátovou myš s označením Microsoft Wireless Mobile Mouse 6000. Nabízena je zde především technologie Bluetrack mající zajistit práci na téměř jakémkoliv povrchu.
Kapitoly článku:
  1. MS Wireless Mobile Mouse 6000: Bluetrack na cestách
  2. Instalace a software
  3. Zkušenosti z provozu a závěr
Srovnávat tedy budeme moci s myškou Logitech Anywhere Mouse MX, jejíž schopnosti při snímání povrchů jsou skutečně výborné, neboť dokáže dobře pracovat na skle, nebo dokonce na zrcadle. Microsoft také říká, že její Wireless Mobile Mouse 6000 funguje na "prakticky jakémkoliv povrchu", ovšem zde je velká propast mezi tím, co si pod těmito slovy obě firmy představují. Na svých stránkách totiž Microsoft upřesňuje, že tím myslí povrchy včetně žuly, koberce a dřeva s htubým povrchem.


Z toho vyplývá, že Logitech hovoří spíše o lesklých a hladkých materiálech, kde se myši obvykle nemají čeho "zachytit", ovšem Microsoft zase míní materiály s nerovnými povrchy. A my uvidíme, jak na tom myši skutečně jsou.

Model
Microsoft Wireless Mobile Mouse 6000
Rozměry
97 x 61 x 37 mm
Hmotnost
samotná myš - 65 g
s AA baterií - 89 g
Senzor
Bluetrack
Odezva
125 Hz *
Rozlišení
? dpi*
Tlačítka
4 + čtyřsměrné kolečko
Rozhraní
USB Microsoft Nano Transceiver - 2,4Ghz rádiové spojení
Ergonomie
pro praváky i pro leváky
Barva
černá a stříbrná
*) není uvedeno ve specifikacích

Myška je tedy dle specifikací napájena jednou AA baterií, která dokáže zvýšit její nevelkou hmotnost na bezmála 90 gramů, což osobně hodnotím jako "tak akorát". Vydržet má dle specifikací asi 10 měsíců, ale už v nich není uvedeno, jaké rozlišení dpi má senzor Bluetrack. Ne tedy, že by to byla u notebooku rozhodující vlastnost.

Co se týče tlačítek, k dispozici jich bude dostatek, tedy pět - dvě hlavní, čtyřměrné kolečko a dvě postranní. Z hlediska ergonomie nabízí tato myška zcela stejné možnosti pro praváky i leváky a pochlubit se může rovněž svým malinkým přijímačem Microsoft Nano Transceiver.


Zpracování myši


Microsoft se zde rozhodl využít lesklé černé a stříbrné plasty, kvůli čemuž sice myš možná dobře vypadá na fotografiích, ale v praxi ji velmi brzo ušmudláte a také se nedá říci, že by takový materiál byl příjemný na dotyk. Navíc se na stříbrně zbarveném plastu objevují neduhy, jaké na tomto materiálu zaznamenáme velmi často, a sice viditelné otřepy u ostrých okrajů. Snad se tedy nezačnou hrany brzo také odírat a zobrazovat podklad stříbrných lemů.



Naštěstí ale není celý povrch myši hladký. Boky s viditelnými prohlubněmi jsou totiž gumové, vepředu prohnuté a vzadu naopak vypoulené, což je dobře vidět především na fotografii pod tímto textem. Myš se díky tomu tedy drží dobře a v prstech neklouže. A co se týče pevnosti její konstrukce, pak v tomto ohledu je situace dobrá; i když budeme myšku trápit, její plasty nepovrzávají a neprohýbají se.



Dvojice hlavních tlačítek je součástí horního krytu a dá se říci, že jejich stisk je příjemný, protože kladou adekvátní odpor a poskytují dobrou zvukovou i hmatovou odezvu. Kolečko má celý povrch bez vzorku, ale pogumovaný, takže nijak v prstech neprokluzuje. Nezaznamenáme zde také žádné krokování, ovšem přesto kolečko nemá vůbec žádnou setrvačnost. To nejspíše kvůli své velmi nízké hmotnosti. Naklánění do stran zvládne uživatel bez větších potíží, ovšem pro jeho stisk je třeba vyvinout podstatně větší sílu než při stisku hlavních tlačítek.



Pohled zepředu dobře ukáže jednak logo Microsoftu u spáry mezi dvěma tlačítky a na jejím konci je vidět titěrná kontrolka se zelenou LED. Ta se rozsvítí po zapnutí myši a napoví nám, zda je její baterie ještě dostatečně silná.



Další tlačítka pro pohyb zpět a vpřed v prostředí internetových prohlížečů i jiných aplikacích máme umístěna na bocích myši. To je klasické provedení využívané Microsoftem již od dob starých dobrých IntelliMouse Optical v první verzi. Ovšem reálné umístění je poněkud problematické, ale o tom až v závěrečné kapitole. Zde se jen zmíním o tom, že mají nízký zdvih a také v podstatě neslyšný stisk.



Když obrátíme myš na záda, objeví se její bříško lemované zahnutými, dlouhými, ale úzkými teflony. Jedna polovina myši byla polepena štítkem se základními informacemi, kde se mimo jiné dočteme o maximální spotřebě dané vynásobením hodnit 1,5 V a 50 mA, tedy 75 mW. To je jistý posun oproti zmíněné IntelliMouse Optical 1.0A, která hovoří o 5 V a 100 mA. Stříbrnou samolepkou je ohraničeno také oko senzoru, jež sice je proti prachu chráněno vyvýšeným plastovým kroužkem, jenomže za lepivé okraje samolepky se tento prach zachycuje tak, že jeho vlákna pak vnikají přímo do otvoru. To je tedy od Microsoftu trošku nedomyšlené.



Druhá strana jsou vlastně pouze dvířka baterie otevírající se pomocí západky uprostřed. Tam je také prostor pro uschování přijímače Microsoft Nano Transceiver označený logem firmy. Z jedné strany pak má tlačítko, s jehož pomocí se uvolní a ze strany druhé je hlavní vypínač.


Příslušenství


Myš přišla jako již použitý kus, takže baterie Energizer typu AA byla již zasunuta v jejím těle. V balení pak ještě máme CD se software IntelliPoint 6.3 i ve verzi pro Apple Mac a jednoduché manuály včetně české jazykové mutace.


reklama