reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

DocuPen RC800 – skener do kapsy

30.7.2007, Jan Vítek, recenze
DocuPen RC800 – skener do kapsy
Dnes se podíváme na neobvyklý produkt od společnosti PLANon. Jedná se o velice kompaktní skener ve tvaru poněkud přerostlého pera, který ocení pracující na cestách nebo také lidé s utkvělou představou, že jsou špióni. Uvidíme tedy, jak si tak malé zařízení poradí s nelehkým úkolem kvalitně zaznamenat obrazový materiál.

Instalace a praktické zkušenosti


Manuál popisuje instalaci tak, že se před zapojením zařízení přes USB kabel (to je pro jistotu několikrát zdůrazněno) vloží do počítače CD s ovladači a doprovodným softwarem. Následuje instalace Twain driverů a třech zmíněných aplikací. Až poté se může zařízení přes dodávaný kabel připojit a stiskem pravého tlačítka zapnout. Poté by si systém měl sám vyhledat ovladače a skener zprovoznit, ne však v mém případě.



Skener jsem zkoušel na české lokalizaci systému Windows XP SP2 a základní desce Gigabyte 965P-DS3P s aktuálním BIOSem, kde northbridgi Intel P965 sekunduje southbridge ICH8R, jenž se tak stará o USB 2.0. Po připojení však systém ohlašoval připojení neznámého zařízení, k němuž nemůže najít ovladače. Nepomohlo ani stažení nejaktuálnějších ovladačů (o aktualizaci firmware jsem nenašel ani slovo) ze stránek firmy PLANon a pokus o ruční instalaci, ani další pokusy o oživení. Zařízení prostě a jednoduše nefungovalo.

Poté mě napadlo vyjmout zapojenou micro SD kartu Transcend 512 MB a zařízení se jako zázrakem po připojení ihned ohlásilo a systém se postaral o ovladače. Tím se však celá patálie nevyřešila, právě naopak. Nebudu vás zdržovat s podrobnosti, pouze uvedu, že nakonec skener na mé desce sice funguje, avšak ke spokojenosti bych jako zákazník měl v tomto případě velmi daleko. Pokud jej připojím, mám dost vysokou šanci, že je systém nenajde a ohlásí svůj oblíbený neznámý HW. Pak nezbývá, než počítač restartovat. Po restartu a opětovném připojení se skener ohlásí, vše se zdá být v pořádku a můžete jej i vypojit a zase zapojit. Ovšem pouze do té doby, než z něj něco smažete, nebo na něj něco zaznamenáte. Poté je třeba počítač opět restartovat a doufat, že se poté opět chytne. A zvláště pikantní je, když se skener v průběhu stahování dat na počítač vypne. Pak už jej obyčejně opětovně nepřipojím a je zase nutný restart pro další stahovací pokus.



Na to jsem však při testování neměl nervy, a tak mi velmi přišel vhod notebook Hewlett-Packard nx7400, na němž skener naštěstí fungoval korektně, ovšem v rámci svých možností. Poohlížel jsem se po zahraničních recenzích a hledal podobné problémy. Recenzí není tolik a těch, které rozsahem nepřipomínají odfláknuté preview, je ještě méně. Nicméně autoři se při popisu chování skeneru vesměs shodují a v tom, že se skener v podstatě vypíná, kdy chce – někdy v průběhu skenování, někdy v průběhu stahování dat a náhodně při připojení přes USB rozhraní v nečinnosti (například zde a zde). To také mohu potvrdit. Musíme si ale také uvědomit, že řada problémů může být spojena s nedostatečnými zkušenostmi uživatele; práci se skenerem je prostě třeba si osvojit a to je poněkud zdlouhavější proces než u stolních skenerů, kde předlohu jednoduše přitiskneme ke sklu a přiklopíme.

Poznámka: skener jsme zkoušeli ještě na 3 dalších počítačích (ve všech případech se jednalo o OS Windows XP Professional SP2) a v jednom případě (chipset P965) byla jeho instalace zcela bez problémů stejně jako na výše zmiňovaném notebooku, přičemž ve dvou dalších případech systém zařízení opět nedokázal rozpoznat (chipsety 865P a 875P), takže to nebude pouze záležitost jednoho konkrétního případu.

U DocuPen RC800 je zvláště důležité, abyste jej táhli po snímané předloze rovně a pokud možno konstantní rychlostí. Je to prostě klasické WYSIWYG (What You See Is What You Get) zařízení, takže jestli se budete rozklepanou rukou a obloukem snažit kvalitně nasnímat předlohu, neuspějete. Důležité však také je, aby tato předloha byla dobře snímatelná. Naprosto ideálním případem je list papíru na rovné desce stolu, ale to s mobilním určením skeneru dohromady příliš nejde. Klasicky se bude asi používat spíše někde v terénu a uživatel se musí připravit na to, že zpočátku na klíně nasnímaný přeložený časopis, nebo v horším případě noviny, nebude vypadat ani zdaleka dokonale. S měkkým a nerovným povrchem totiž ztratíte jediné vodítko rovného pohybu – spodní gumové válečky – a musíte se spolehnout pouze na vlastní um. Důležité však je, aby se velký váleček nepřestal otáčet, protože pomocí něj si skener uvědomuje, že má pracovat. Zde se již pak nabízí první otázka ohledně pořízení či zatracení tohoto skeneru. Co nám nabídne navíc oproti levnějšímu kompaktnímu fotoaparátu, s nímž se dají kopie pořídit také?


Jednotlivé LED mohly být odděleny přepážkami - světlo se příliš rozvádí do stran

Jako jednoznačnou výhodu vidím možnost snímání i v naprosté tmě a poté už v podstatě nic, co by skener vyloženě vyzdvihovalo. Kvůli stylu skenování nebude kvalita zachycené stránky asi nijak lepší než když se nad papír nakloníme s fotoaparátem a vyfotíme ji. Focení je navíc rychlejší, méně náročné na zručnost a fotoaparát toho také na rozdíl od jednoúčelového skeneru zvládne více. Ale počkejme si na samotné výsledky testů.



Jaké jsou tedy mé dojmy z používání DocuPen RC800? Především vzhledem k problémům s připojením a i chování samotného skeneru velice rozporuplné. Problémy s připojením ukazují na jistou nevyspělost zařízení nebo jeho ovladačů. S tím ale řada lidí potíže mít vůbec nemusí. Avšak další záležitost je s fungováním skeneru při skenování. Zapnete jej jednoduše pravým tlačítkem a pak si zvolíte režim dle potřeby. Záznam začne automaticky poté, co skener přiložíte na předlohu a začnete jej posunovat. Až sem vše funguje spolehlivě. Jenomže pak se nezřídka stane, že se záznam přeruší, i když jsem si dával vyloženě pozor na to, aby se středový gumový váleček nepřestával otáčet, stejně se několikrát stalo, že skenování skončilo předčasně. A pak už se můžeme polovině práce jen koukat, jak při zápisu dat na kartu chvíli poblikávají diody a následně se skener vypne. Takže nezbývá, než jej opět zapnout (vypíná se automaticky ihned po každé stránce) a nasnímání si zopakovat.

A to se stává ne když skeneru připravíte ty nejhorší pracovní podmínky, ale třeba i když snímáte jeden list položený na rovném stole. Musíte tedy skener táhnout po předloze ne příliš rychle, aby neblikal červený křížek, a také ne příliš pomalu, aby si nemyslel, že jste skončili. Občas se ale skener o něco trochu zachytí, takže se vám celý trhne, nebo ještě "v lepším případě" nakloní. A vše toto má samozřejmě přímý vliv na kvalitu obrazu.



Další věcí je, že se mi ani při největší snaze nepodařilo v 24bit barvách a rozlišení 200dpi naskenovat celou stránku A4. Skener ve všech případech ve 2/3 až 3/4 stránky začal zapisovat a vypnul se. Nejspíše mu tedy chybí dostatečná vyrovnávací paměť, protože po nastavení 12bit barev se stránka naskenovala celá. Když už jsme u paměťi a dat, tak pokud si myslíte, že si microSD kartu ze skeneru vyjmete a data zkopírujete přes čtečku, zapomeňte na to. Zařízení používá vlastní formát, takže systému se karta ohlásí jako nenaformátovaná. Na jednu stranu to ani nevadí, ale když zjistíte, že proces stahování dat je extrémně pomalý a nehodný moderních záznamových médií, může vás to rozladit. Měřil jsem, za jak dlouho dokáže doprovodná aplikace ze zařízení přenést 16 různým způsobem naskenovaných stránek, které dohromady tvoří asi 110 MB dat. Proces stahování trval cca 8 minut, takže přenosová rychlost byla kolem 250 kB/s. A to je velmi pomalé. Pokud bych zaplnil celou 512MB kartu, což není vzhledem k velikosti souborů žádný problém, obsah by se stahoval nekonečných 40 minut.

Problémem jsou také nečistoty. I malé smítko uvízlé před senzory (třeba v průběhu skenování) má za následek nepříjemný a viditelný pruh přes celý obraz, takže je nutné dbát na to, aby byl jednak skener i předloha čistá. A nakonec, co se týče výdrže na baterie, pak zde mohu pouze říci, že energie skeneru nikdy nedošla a 512 MB jsem zaplnil hned. Pak jsem však musel skener zase připojit k počítači a ten jej začal ihned dobíjet.
reklama