reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Logitech Z520: stereo je nesmrtelné

15.10.2010, Petr Štefek, recenze
Logitech Z520: stereo je nesmrtelné
Stereo reproduktory dnes vypadají poměrně nezajímavě ve srovnání se všudepřítomnými levnými sety reproduktorů se subwooferem a mnoha satelity. Stále je však hodně takových uživatelů, kterým z nějakého důvodů nevyhovují a hledají klasické řešení.
Kapitoly článku:
  1. Logitech Z520: stereo je nesmrtelné
  2. Bližší pohled
  3. Jak to celé hraje?
  4. Závěr
Stereo reproduktory mají své místo na slunci i přes fakt, že většina z hráčů a filmových maniaků si pořídí spíše set s odděleným basovým reproduktorem. Dvojici malých reproduktorů, které lze jednoduše umístit na stůl notebooku nebo k desktopu. Na trhu samozřejmě existují také alternativy k super levným „chrlátkům“, které můžeme najít v teritoriu klasických 2.1 systémů k počítačům. Když se podíváte, jaké produkty kralují běžným prodejům počítačových e-shopů, tak na vás půjdou mrákoty (a to ani nemusíte být hifista). V naprosté většině se totiž jedná o super levné sety reproduktorů 2.1 a 5.1 s cenou okolo tisíce korun.

Tento trend je špatný, ale na druhou stranu pochopitelný, neboť levnou slabou grafickou kartu nebo procesor budete proklínat více než podprůměrné reproduktory, které stejně pořád hrají. Osobně znám ve svém okolí pouze dva jedince, kteří jsou schopni a ochotni zabývat se volbou zvukové karty a reproduktorů déle než tři minuty při koupi počítače v e-shopu. Přitom kvalitní ozvučení počítače dá jeho využití zcela jiný rozměr v libovolné disciplíně. Poslouchání kvalitní hudby při práci, sledování DVD nebo HD filmů a hraní her s prostorovým zvukem.




Dnes testované Logitech Z520 patří do kategorie reproduktorů, které nemusíte odsoudit před otevřením krabice. Reproduktory se pohybují cenově okolo 2 tisíc korun s daní, takže se již může zdát, že by mohly být adekvátním ozvučením pro poslech hudby, ozvučení filmů a hraní her. Zda obstojí v obecném nasazení u počítače, se podíváme v dnešním testu.

Výrobci reproduktorů jsou obecně tlačeni poptávkou a současnými trendy, takže jen těžko v jejich nabídce najdete luxusnější dvoupásmové stereo reproduktory s velmi kvalitním zvukem. Musíme si zde uvědomit, že dostat efektní zvuk z konfigurací se subwooferem je podstatně jednodušší a paradoxně levnější, než podobný zvuk dostat ze dvou samostatných malých stolních reproduktorů. K výsledku se dá dojít také, ale s nemalými nároky na kvalitu použitých reproduktorových měničů a ozvučnice.
Nedá mi to, abych zde nepřipomněl kvality doslova malinkatých regálových reproduktorů Xavian, které dokážou zvládnout s grácií většinu žánrů na rozdíl od podstatně větších kolegů (pokud jsou pořádně krmeny). Promyšlená konstrukce a kvalita součástek je věc, kterou nenahradí ani u produkce pro běžné počítačové využití žádné rádoby dřevěné reproduktory s velkým až obřím objemem nejmenovaných taiwanských značek, které mají našinci tak rádi a jsou se za ně ochotni do krve rvát.

Pokud se už nějakému výrobci podaří dát dohromady slušné součásti a na plastové poměry rigidní ozvučnici, tak to pravidelně zabije poddimenzovaným zesilovačem, který neudělí reproduktorům požadovanou dynamiku. Pro fajnšmekry nezbývá stále jiné možnosti než samostatného zesilovače malého regálového modelu vhodného pro blízký poslech (z hlavy mne napadnou třeba B&W 303, které tuto disciplínu umí velmi dobře) nebo rovnou aktivní nerfield monitory, které budou levnějším řešením.

Naprostá většina posluchačů, která neměla možnost slyšet „kvalitní zvuk“, vám odpřísáhne, že drahé monitory hrají hůře než běžné reproduktory 2.1 v ceně okolo 3-4 tisíc korun. Vnímání zvuku samotného je velmi subjektivní, a tak je třeba brát i samotnou recenzi. V některém z dalších článků se seznámíme s alternativami, které dokážou vyloudit z libovolného PC zvuk poslouchatelný i pro hifisty, kteří při zmínění o kvalitním zvuku a PC obyčejně skáčí do stropu hrozíc nešťastníkovi, který takto rouhačskou myšlenku vyslovil téměř smrtí.

reklama