ASRock nabídne 32Gbps slot pro SSD

ASRock nabídne 32Gbps slot pro SSD
, , aktualita
Společnost ASRock upozornila, že připravila model základní desky Z97 Extreme6 pro nové procesory Intel, který je vybaven vylepšeným rozhraním M.2. Jedná se konkrétně o Ultra M.2 PCIe Gen3 x4 s vysokou propustností.reklama
Velkou novinkou základních desek s čipovými sadami Intel 9 Series má být podpora SSD karet s rozhraním M.2, které přenáší data s propustností danou dvěma linkami PCI Express 2.0 x2, čili až 1000 MB/s. Společnost ASRock však na svém modelu Z97 Extreme6 nabízí vylepšené rozhraní Ultra M.2 PCIe Gen3 x4, které jednak využije výhody dvou linek navíc a navíc pracuje s novější verzí rozhraní PCI Express, takže dohromady slibuje přenosovou rychlost až 32 Gb/s, čili 4 GB/s.

ASRock se také chlubí, že na jeho desce bude SSD na kartě M.2 napojen přímo na procesor, čili využije jeho linky rozhraní PCI Express, což je samozřejmé, pokud má pracovat s PCI Express 3.0. Na jiných deskách se využívají PCI linky v čipové sadě, což má dle firmy ASRock přinést krom snížené propustnosti i větší zpoždění. To je pochopitelné, ovšem toto zpoždění určitě nebude takové, aby se v reálném světě nějak znatelně projevilo.

Krom toho je jasné, že pokud se využíjí PCIe linky procesoru, přičemž ten jich má k dispozici celkem 16, pak to musí být na úkor hlavního slotu PCI Express 3.0 x16 pro grafickou kartu. Ten si tak bude muset vystačit přinejlepším s 12 linkami a případně se o ně dále dělit s dalším slotem PCI Express 3.0 x16 (třetí x16 je verze 2.0, čili toho se to netýká). O tom se ale výrobce v tiskové zprávě už samozřejmě nezmiňuje, a tak nemluví ani o tom, jak potom rozdělí dostupné PCIe linky. Musíme si tak najít zapadnutou poznámku v manuálu k desce, která říká, že pokud zapojíme SSD do slotu Ultra M.2, pak hlavní slot PCI Express 3.0 dostane pouze 8 linek a na druhý pak případně vyjdou 4.

ASRock ale nezapomněl provést nějaé testy, a to se Samsung XP941 PCIe x4 M.2 SSD, které dosáhlo propustnosti 1,16 GB/s, což se sice jeví jako mírné zlepšení, když klasické M.2 slibují 1 GB/s, ovšem ve skutečnosti dosahují propustnosti kolem 850 MB/s, čili jde o výrazný rozdíl. Více se od desce Z97 Express dozvíte na stránkách výrobce (viz zdroj).

Zdroj: TZ ASRock
Nejpopulárnější základní desky
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek