ASRock nabízí precizní taktování non-K CPU Skylake

ASRock nabízí precizní taktování non-K CPU Skylake
, , aktualita
Společnost ASRock byla v minulém roce první, která umožnila taktování běžných procesorů Skylake, které nepatří do série K. Označujeme je tedy jako non-K procesory, jejich přetaktování poté Intel znemožnil v nových BIOSech.reklama
Na konci minulého roku se tedy ukázalo, že i non-K procesory Skylake je možné přetaktovat, a to ne pomocí násobiče, ale pomocí frekvence BClk (Base Clock). Ta má výchozí nastavení 100 MHz a jeho zvýšením o pár desítek MHz si můžeme dopomoci ke slušnému nárůstu procesorového výkonu. Například takové Core i3-6100 je možné přetaktovat třeba na 4,7 GHz zvýšením základní frekvence na 127 MHz. Je to možné díky tomu, že s BClk už nejsou spojeny takty jiných systémových částí, jako jsou různé sběrnice. Právě to u starších procesorových generací Intel znemožňovalo, abychom BClk mohli využít k vysokému přetaktování, neboť se zvýšil takt třeba i sběrnice PCI Express, a počítač byl nestabilní.

Krátce po firmě ASRock začaly i ostatní výrobci základních desek houfně vypouštět nové verze BIOSů, které umožnily přetaktování non-K procesorů. Na to se ale samotný Intel nedíval blahosklonně a reagoval vypuštěním nového kódu pro BIOS, který takové taktování znemožnil. ASRock byl opět první firmou, která přinesla nové verze BIOSů, jež odstranily jeho funkci Sky OC, jak nazýval taktování non-K Skylake. To ale pochopitelně nemusí zajímat ty uživatele, kteří mají na své desce ještě starší verzi BIOSu a vesele si taktují. Nikdo je nenutí si novou verzi stáhnout a nainstalovat. Navíc to také neznamená, že výrobci desek se této funkce zcela zřekli. Takový Gigabyte má stále vystaveny stránky, kde tento způsob taktování popisuje a nabízí přímo ke stažení BIOSy, jež to umožní, ale pouze na deskách s čipsetem Z170.

A co se tedy děje nyní? Jde opět o ASRock, který našel cestičku, jak Intelu ukázat, že si může svůj názor na taktování non-K procesorů nechat. Na dvojici svých nových desek ASRock umožnil taktování běžných Skylake, přičemž ty nevyužívají čipset Z170 a nabídnou velice jemné nastavení taktu BClk. Firma tedy ohlásila nové základní desky Fatal1ty H170 Gaming K4 HYPER a Fatal1ty B150 Gaming K4 HYPER, které využívají stejné PCB, ale rozdílné čipové sady: H170 a B150. Obě také nesou jeden generátor frekvencí navíc, který zaskočí za ten integrovaný v procesoru. Na těchto deskách je tedy možné libovolně nastavit frekvenci Base Clock, a to navíc po krocích 0,0625 MHz, takže po jedné šestnáctině megahertzu. Je třeba ale poznamenat, že samostatný BClk generátor mají i jiné desky například ty ze série ROG od firmy Asus, ale zpravidla se to týká drahých modelů s čipsetem Z170.

Krom toho se tyto desky velice podobají již prodávaným modelům Fatal1ty H170 Gaming K4 a Fatal1ty B150 Gaming K4, takže můžeme očekávat i adekvátní ceny. Z nich najdeme u nás dle Heureky pouze ten druhý model, a to za cca 3100 Kč s daní. Na nové desky s označením HYPER si ještě počkáme.

Zdroj: ASRock
Nejpopulárnější základní desky
reklama
Nejnovější články
Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu" Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu"
Společnost Google pro svou službu Translate připravila nový překladový systém GNMT, o němž říká, že výrazně sníží počet chyb. Google dokonce uvádí, že se úroveň překladu systému GNMT blíží tomu, čeho jsou schopni lidé.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Včera,  aktualita, Jan Vítek