ASRock Q1900DC-ITX: minideska s DC napájením

ASRock Q1900DC-ITX: minideska s DC napájením
, , aktualita
Pro malé počítače, od nichž se neočekává vysoký výkon, ale nízká cena, spotřeba i hlučnost, je jako stvořená deska ASRock Q1900DC-ITX. Takové jsme tu již měli několikrát, ovšem tento model je určen k napájení z DC zdroje.reklama
Společnost ASRock je tedy jednou z mála, které si všimly nepoměru mezi spotřebou malých základních desek, především těch s integrovanými procesory, a klasických zdrojů formátu ATX nebo i SFX. Však takovéto počítače nepotřebují stovky wattů energie. Bohatě jim postačí i notebookový adaptér s maximem kolem 60 W, případně i víc. Důležité také je, že takové adaptéry nejsou aktivně chlazeny, takže nejsou nijak hlučné (pokud ten náš zrovna nepíská), nezabírají tolik prostoru jako klasické zdroje a také můžeme očekávat nižší ztráty, a tedy i spotřebu než u několikasetwattového zdroje.

ASRock Q1900DC-ITX tedy ani nenabídne klasický ATX konektor a namísto toho má jen malý DC jack mezi zadními porty. Jejím mozkem je procesor Celeron J1900 z rodiny Bay Trail, který je zde pasivně chlazen pomocí vějířovitého chladiče, který se postará i o čipovou sadu. Celeron J1900 má čtyři jádra pracující na 2 GHz a díky turbu až na 2,42 GHz.


Dále nám deska nabídne jeden slot PCI Express 2.0 x1 a také mPCIe třeba pro Wi-Fi/Bluetooth modul. Paměti budeme instalovat do dvou slotů SO-DIMM pro DDR3 a pro úložná zařízení tu jsou dva SATA 6 Gbps a dva SATA 3 Gbps. Pro ty ale potřebujeme také napájení, které zajistí headery umístěné přímo pod těmito porty. Krom toho tu jsou i headery rozhraní COM a LPT.

Mezi zadními porty pak nalezneme výstupy DVI, HDMI a D-Sub, 8kanálové HD audio, gigabitový Ethernet, po dvou portech USB 3.0 a USB 2.0 a také dva konektory PS/2.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější základní desky
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek