ASRock X99E-ITX/ac: první Mini-ITX pro Haswell-E

ASRock X99E-ITX/ac: první Mini-ITX pro Haswell-E
, , aktualita
Doposud se nikdo nepokusil vytvořit základní desku formátu Mini-ITX se socketem LGA 2011v3, až nyní společnost ASRock přináší model X99E-ITX/ac. Ta navíc nese i modul s rozhraním Wi-Fi v moderní verzi a také vlastní verzi chladiče.reklama
Nová základní deska X99E-ITX/ac je tedy další specialitkou firmy ASRock, která tentokrát kombinuje formát Mini ITX a nejvýkonnější desktopovou platformu od Intelu. Do této malé desky tak budeme moci umístit i procesor Intel Core i7-5960X s osmi jádry a samozřejmě také podporované paměti DDR4. Navíc tu máme i moderní rozhraní Wi-Fi 802.11ac a k tomu dostaneme i chladič pro socket Intel LGA 2011 v3 a příslušné procesory. Důvod je celkem zřejmý. Běžné chladiče pro tento socket počítají se základními deskami ATX či Mini-ITX, na nichž je kolem socketu dostatečný prostor pro jejich objemná těla. Základní desky Mini ITX ale takový prostor nemají a mohlo by se snadno stát, že nám chladič zablokuje rozšiřující slot PCI Express x16 nebo se prostě nevejde do zvolené skříně.

Deska tak má ve své výbavě i procesorový chladič, který vypadá podobně jako různé modely pro rackové servery a vedle toho tu máme i externí anténu pro Wi-Fi. Máme tak jistotu, že tento chladič bude kompatibilní a nezablokuje nám žádné důležité rozhraní na desce. Otázka je, při jaké hlučnosti tento chladič dokáže pracovat, však všechny tři dostupné procesory pro socket Intel LGA 2011 v3 mají TDP 140 W a samotný chladič nepůsobí mohutně.

Dále je zřejmé, že tato deska nemůže nabídnout čtyřkanálový přístup k pamětem DDR4, protože má pouze dva sloty DIMM. Vybavena je ale jedním slotem Ultra M.2 se čtyřmi PCIe 3.0, pak tu je jeden SATA Express, eSATA 6 Gbps na zadním panelu a čtyři klasické SATA 6 Gbps. Na svou velikost tak nabízí velmi slušné možnosti pro připojení úložných zařízení. V dalším mPCIe 3.0 x1 pak sedí modul s 802.11ac WLAN + Bluetooth 4.0. Pak tu jsou také dvě ethernetová rozhraní od Intelu, dvouportový USB 3.1 (typ A) s propustností 10 Gbps a čtyři USB 3.0. Hlavní výbavu zakončuje 8kanálové audio, nějaké ty USB 2.0 a také kombinovaný PS/2 pro klávesnici či myš.

ASRock neoznámil, za jakou cenu a kdy přijde tato deska na trh. Můžeme se ptát i na to, pro koho je takováto deska vůbec určena. Dnes si můžeme snadno postavit sestavu na desce stejného formátu, která využije nejvýkonnější klasický Core i7 i herní grafickou kartu, ovšem Core i7 Extreme jsou přeci jen určeny především pro pracovní stanice nebo hi-end herní sestavy. Na druhou stranu, pro někoho může být možnost sestavit si malý počítač s 8jádrovým Core i7 lákavá, ovšem spokojit se bude muset s jednou grafickou kartou a nulovou možností dalšího karetního rozšíření, stejně jako s dvoukanálovým přístupem do pamětí a s malým a potenciálně hlučným chladičem. Ten ale může alespoň vyměnit za integrovaný vodní chladič.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější základní desky
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek