www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové potvrdili existenci "nudlí" mezi hvězdami v galaxii

Astronomové potvrdili existenci "nudlí" mezi hvězdami v galaxii
, , aktualita
Lidstvo už dlouho zkoumá vzdálené galaxie, ale nedávno se ukázalo, že nemáme pořádně prozkoumanou ani svou vlastní soustavu, natož pak vlastní galaxii. A právě Mléčnou dráhu mají protínat záhadné nudlovité útvary pozorované Australany.reklama
Nedávno astronomové přišli s tím, že Sluneční soustava má opravdu devět planet, takže možná máme náhradu za Pluto, které bylo ze seznamu vyškrtnuto a započítáno mezi planetky. To jen dokazuje, jak málo ještě víme o vlastním dvorku a jak moc se toho můžeme dozvědět o galaxii Mléčná dráha, v níž se nacházíme někde v polovině cesty k jejímu středu.

O co tedy jde? Australský tým astronomů zveřejnil výsledky své práce, dle nichž objevily nudlovité útvary proplétající se celou Mléčnou dráhou a lépe je pozorovali až nyní proto, že jsou neviditelné pro většinu způsobů pozorování. Neznamená to však, že by tyto útvary byly pro astronomy dosud neznámé. Byly poprvé detekovány již v roce 1987 v National Radio Astronomy Observatory a označeny za ESE (Extreme Scattering Events), což by se dalo přeložit jako extrémně rozptýlený jev. Pozorovat se dají ale pouze s využitím rádiových vln, neboť ve viditelném, rentgenovém i infračerveném spektru jsou neviditelné.

Astronomové popisují ESE jako neobvyklé fluktuace hustoty v řídkých oblacích prachu, plazmatu a radiace v mezihvězdném prostoru, tedy v ISM (Interstellar Medium - mezihvězdný materiál). ESE tak narušují rádiové vlny putující i k Zemi, díky čemuž jsou pozorovatelné. Toto pozorování je ale obtížné, neboť když si astronomové obvykle myslí, že ESE spatřili, jsou obvykle pryč. Australané je mohli pozorovat díky svým teleskopům zapojeným v systému CSIRO Australia Telescope Compact Array. Zachytili je akorát v době, kdy se začaly rozpadat, a tak zatím nemohli určit jejich geometrii. Vypadají prý ale jako dlouhé nudle ionizovaného plynu.
- teleskopy CSIRO -


Dnes existují dvě teorie týkající se vzniku ESE. Jedna říká, že za fluktuaci v ISM mohou jisté vrstvy plazmatu a druhá vysvětluje, že na vzniku ESE se podílí gravitace ve studených oblacích plynu. V obou případech se počítá se tím, že vysledné "nudle" mohou být dlouhé až 100 milionů mílí (1 světelný rok má asi 5,9 bilionů mil), takže rozhodně nejde o to, že by tyto útvary probíhaly skrz celou galaxii, to ani od hvězdy ke hvězdě.

Australané budou nyní ESE studovat dále, aby pomohli určit, která ze dvou teorií jejich vzniku má blíže k pravdě. Už nyní ale mají v ruce data, která nahrávají druhé teorii s gravitací a nepotvrzují první teorii. A to je prý zvláště zajímavé ohledně studia mezihvězdného materiálu, jeho vlivu na gravitační síly v celé galaxii a vývoje hvězd.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře