Asus H81-Gamer: soutěž o nejlevnější herní desku pokračuje

Asus H81-Gamer: soutěž o nejlevnější herní desku pokračuje
, , aktualita
V poslední době jsme svědky snahy výrobců uvádět na trh co nejlevnější základní desky, které jsou označovány za herní. Obvykle to znamená využití síťového řešení Killer a zvukovky s funkcemi pro hry, ovšem nyní Asus tuto "soutěž" posunul na jinou úroveň.reklama
Na poli levných herních desek soutěží především firmy Gigabyte a MSI, jejichž základní modely s čipovou sadou Intel Z97 dnes přijdou na cca 3000 Kč s daní. Asus se však do tohoto klání nezapojil, neboť jeho řady Sabertooth, Maximus či Gryphon začínají na výrazně vyšších cenách. Nyní se ale rozhodl zaútočit modelem formátu ATX, jehož doporučená cena je pouze 2190 Kč (80 euro) s daní. Kde je tedy háček?

Ten je celkem jasný už z označení desky, neboť ta není vybavena moderní čipovou sadou Intel, ale starším levným modelem H81. Z toho můžeme zjistit, že tato deska je kompatibilní s procesory Intel Haswell, Haswell Refresh, ale Broadwell už čipsety Intel 8 Series podporovat nemají. Ovšem specifikace desky v tiskové zprávě udávají podporu 5. generace procesorů Intel Core, čili Broadwell. To tedy jistě bude chyba, čemuž odpovídají i specifikace uvedené na stránkách výrobce.

Co je tedy herního na nové Asus H81-Gamer? Co se týče zvuku, ten se schovává pod označením SupremeFX a jistým kodekem s odstupem signálu od šumu 115 dB, takže je pravděpodobné, že půjde o široce využívaný Realtek ALC1150. Dále tu máme kondenzátory ELNA, vestavěný sluchátkový zesilovač, který zvládne impedanci až 300 ohmů a samozřejmě i audio obvody vizuálně oddělené od zbytku desky. Ethernet ale není řešen pomocí čipu Atheros řady Killer E2200, ale pomocí neupřesněného čipu od Intelu pro Gb Ethernet.

Dále tu máme komponenty Gamer's Guardian, což je obdoba Ultra Durable či Military Class a zahrnuje japonské kondenzátory Black Metallic s životnost 10.000 hodin při nejvyšší povolené teplotě, ochrana USB, Ethernetu a audio konektorů před elektrickými výboji či napájení ASUS Digi+ VRM. Toto vše se ale v poslední době stalo standardem, takže H81-Gamer nám nenabídne nic výjimečného, al to musí být každému jasné už z její ceny. Nakonec můžeme zmínit softwarový balík AI Suite 3, čili jakýsi virtuýlní kontrolní panel pro nastavení různých parametrů a sledování stavu. O přetaktování v tomto případě nepůjde, protože to použitá čipová sada neumožňuje.


ASUS H81-Gamer
Patice CPULGA 1150 pro procesory 4. generace, nové procesory 4. generace Intel Core i3, i5, i7, Pentium a Celeron
Čipová sadaIntel H81 Express
Operační paměť4 × DIMM, až 16 GB, DDR3 1600 MHz

Podpora Intel Extreme Memory Profile (XMP)

Rozšiřující sloty1 × PCI Express 2.0 x16

3 × PCI Express 2.0 x1

3 × PCI

GrafikaIntegrovaný čip Intel HD Graphics

Podpora více grafických výstupů: DVI-D a D-Sub

Rozhraní úložiště 2 × SATA 6 Gb/s

2 × SATA 3 Gb/s

Síťové připojení / LANIntel Gigabit Ethernet
USB4 × port USB 3.0/2.0 (2 na zadním panelu, 2 na desce)

8 × port USB 2.0/1.1 (4 na zadním panelu, 4 na desce)

Audio8kanálový HD zvuk SupremeFX

- Stereofonní zvuk s odstupem signál-šum (SNR) 115 dB

- Funkce jack-detection, multi-streaming, front-panel mic jack-retasking

- Ochranné stínění SupremeFX

- Audio kondenzátory ELNA

- Sluchátkový zesilovač

- Optický výstup S/PDIF na zadním panelu

Rozměry/provedeníATX, 30,5 × 21,4 cm


Zdroj: TZ Asus

Asus H81-GAMER
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nejpopulárnější základní desky
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik