Australský robot postaví dům z cihel za dva dny

Australský robot postaví dům z cihel za dva dny
, , aktualita
Nejrůznější roboti mohou nahradit pracovníky ve spoustě oborů, protože mnohdy dokážou pracovat efektivněji. Australská společnost plánuje se svým robotickým ramenem stavět budovy rychleji než zedníci.reklama
Robotika nachází své využití ve velkém počtu odvětví, kde by jinak musela práci vykonat lidská ruka. Nejinak už tomu je i ve stavebnictví. Roboti představují zejména tu výhodu, že dokážou daný úkol splnit rychleji a i s menšími náklady než zedníci. Australská společnost Fastbrick Robotics vyvíjí nejnovější model svého robota, který bude schopný postavit dům z cihel za dva dny a s ušetřením asi 10 % nákladů. Robotický zedník dostal pojmenování Hadrian X, což je narážka na římského císaře Hadriána a jeho slavný kamenný val ve Velké Británii.

Celý projekt okolo Hadriana X sahá až do roku 2005. Tehdy CEO společnosti Fastbrick Robotics, která má stavební stroj na svědomí, Mike Pivac a jeho bratranec Mark Pivac začali vymýšlet nový způsob, jak stavět v budoucnosti budovy v Perthu. A nyní mají v plánu vytvořit nového robota Hadrian X, který bude pomocí jednoho ramena sám stavět jednotlivé cihly a sebe a lepit je k sobě nikoliv maltou, ale speciální lepicí směsí. Ta je používána i na videu, ve kterém prototyp robota staví z jednotlivých cihel malý domek. jedná se ale zatím jen o demonstrační záběry, a proto se na vývoji lepidla, které bude vyhovovat všem normám, ještě pracuje.


Pro jednodušší transport bude 30metrové robotické rameno Hadriana X, které by mělo v Austrálii v budoucnu stavět budovy, umístěno na velkém autě. Po pásu, který je součásti ramena, jezdí jednotlivé cihly, jak je možné vidět na videu. Na ně je následně aplikována lepicí směs a cihly jsou poskládány s přesností 0,5 mm do požadovaného tvaru. Stroj je vybaven laserovým naváděcím systémem. Tato nejnovější generace, Hadrian X, má být schopna takto poskládat 1000 cihel ze jednu hodinu, stroj ve videu pracuje rychlostí přibližně 225 cihel za hodinu.

"Dostává se nám pozornosti z celého světa. Máme zájemce z více než 50 zemí po světě," prohlásil CEO Fastbrick Robotics Mike Pivac, který necílí jen na Austrálii. Zároveň dodává, že jejich úmyslem vůbec není sebrat zedníkům práci. Stále totiž bude spousta práce, kterou stroj nebude moct udělat. I když bude robotické rameno odvádět samo většinu úkonů, lidských rukou bude stále potřeba, v Austrálii je podle něj navíc nedostatek zedníků.

Zdroje: IFLScience, businessinsider.com, 3ders.org

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik