www.svethardware.cz
>
>
>

Automatické byty: bydlení budoucnosti?

Automatické byty: bydlení budoucnosti?
, , aktualita
Dokážete si představit, že jednou bude ve vašem obydlí vše zautomatizované? Právě na této myšlence stojí projekt, který se nazývá Brain of Things. Roboti se v automatických bytech o vše postarají sami.reklama
Zakladatel tohoto startupu Brain of Things se jmenuje Ashutosh Saxena a má v plánu vybudovat zcela automatické apartmány v Kalifornii. Takové "chytré domovy" mají podle něj mnohem větší smysl než třeba autonomní auta. To hlavně z toho důvodu, že v našich domovech trávíme mnohem více času.

Tyto robotické byty v Kalifornii staví Brain of Things na třech lokacích. A jak takový byt bude vypadat? V prvé řadě bude samozřejmostí automatické rozsvěcování a zhasínání světel, přičemž systém sám rozpozná i potřebnou intenzitu - když například půjdete v noci do lednice, světlo bude tlumené. Hlavní pointa je však v tom, že zařízení se naučí zvyky obyvatelů domova. Podle toho si pak třeba žaluzie "zvyknou", kdy se mají zvednout, nebo naopak spustit - záleží, jestli je čas jít spát, či vstávat.

Samozřejmostí bude i to, že systém se sám postará, aby hlásil poruchy v domácnosti - například když dobře nefunguje klimatizace či topení nebo se objeví problém s vodovodním potrubím. Obyvatelé takového apartmánu se nebudou muset starat ani o krmení svých domácích mazlíčků. Když budou před dveřmi stát hosti, systém sám odešle live videopřenos do chytrého telefonu majitele.

O všechno se bude starat 20 senzorů, většina věcí v bytě bude naprosto zautomatizovaná, ale i tak se bude vše dát ovládat například i pomocí aplikace v chytrém telefonu nebo hlasovými příkazy. Aby se však zachovala určitá míra soukromí, v ložnici žádné senzory nebudou. Dále pak také Brain of Things zaručuje, že veškerá data nepřekročí práh budovy.

V současné době má Brain of Things už několik fungujících automatických bytů v Santa Rosa v Kalifornii. Automatický systém vyjde na 125 dolarů měsíčně (přibližně 3000 korun), k této ceně se ale musí připočítat ještě výše nájemného za samotný byt.

Otázkou je, jestli lidé v takových bytech chtějí opravdu žít. A pokud ano, nejedná se o příliš levnou záležitost. Tento projekt se však jeví spíš jako alternativa pro staré nebo nemocné lidi, kteří neustálou péči skutečně potřebují.

Zdroj: engadget.com, dailymail.co.uk
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek