Autonomní auto se učilo samo závodit a driftovat

Autonomní auto se učilo samo závodit a driftovat
, , aktualita
Obvykle jsou to výrobci aut, kteří učí autonomní auta řídit. Jsou ale i taková auta, která se učí řídit sama. Projekt AutoRally je malé auto vědců z Georgia Tech, které se samo učí řídit co nejrychleji po závodní testovací dráze.reklama
Vědecký výzkum může být někdy docela zábava. Výzkumníci na Georgia Tech totiž pracují na robotu AutoRally, což je malé metrové auto, které se samo učí řídit a zatáčet nejen tak, aby danou dráhu projelo, ale aby ji projelo co nejrychleji. Samo se tak naučilo i driftovat. Auto totiž prozkoumá 2560 různých teoretických průjezdů tratě a následně vypočítá vážený průměr získaných výsledků tak, aby byl praktický průjezd co nejlepší. V každém okamžiku (60krát za sekundu) si vypočítá jízdu na další 2,5 sekundy.


AutoRally


Operátor nicméně musí s autem projet prvních pár kol, aby jej naučil pár základních pohybů. Všechny další schopnosti se auto naučí samo pomocí svého algoritmu. Pokud se stane něco negativního, může se z toho poučit pro příště a optimalizovat své další chování. Příště by tak mělo lépe zvládat kritické situace, což se může hodit i u reálných autonomních aut. Ta jsou dobře natrénována zejména na ideální situace a typické problémy, nicméně těžko říci, co se stane, když dojde k nějaké opravdu neočekávané situaci.

AutoRally je auto s rozměry 1,0 metru na délku, 0,6 metru na šířku a vysoké je 40 cm. Váží 21 kilogramů a může jet rychlostí až 27 m/s (tj. okolo 97 km/h). Základem je RC truck v měřítku 1:5, který byl náležitě modifikován a v konstrukci jsou i součástky vyrobené 3D tiskem. Pro pohon auta slouží dvojice 6500mAh baterií. Pokud jde o samotné algoritmy, ty běží na velmi výkonném PC formátu Mini-ITX. Ten má procesor Core-i7 Skylake, 32 GB DDR4 RAM, 512GB m.2 SSD, 1TB SATA3 SSD, NVIDIA GeForce GTX 750Ti GPU a Wi-Fi. O napájení se stará 11000mAh baterie.Jak je vidět na videu, auto je opravdu dost rychlé, ale také se mu podařilo párkrát havarovat. Autoři hovoří o tom, že většinou šlo o problém pádu aplikace nebo neschopnosti se přizpůsobit změněnému terénu.

Zdroj: ieee.org, autorally.github.io, extrahw.com

reklama
Nejnovější články
Objevily se fotografie stroje od Elona Muska na hloubení tunelů Objevily se fotografie stroje od Elona Muska na hloubení tunelů
Zdá se, že Elon Musk se pouští do svého projektu s tunely. Už dřív zveřejnil na Twitteru svůj zájem o hloubení tunelů sloužících k transportu, nyní se objevily fotografie ukazující stroj na kopání tunelů.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  2 komentáře
QNAP TS-x53B: čtyřjádrové NAS s volným PCIe QNAP TS-x53B: čtyřjádrové NAS s volným PCIe
Společnost QNAP představuje řadu NAS serverů TS-x53B vybavených čtyřjádrovým procesorem, rozhraním USB typu C a také slotem PCI Express, který lze využít hned několika způsoby, což nám zajistí dostupné karty.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Prey přijde už brzy, jaké jsou nároky? Prey přijde už brzy, jaké jsou nároky?
Nadějná 3D akce Prey vyvíjená v Arkane Studios a distribuovaná Bethesdou přijde na trh už příští týden v pátek. Po letech spekulací, fám i obav o její zrušení se tak tato hra vrací v moderní podobě, aby navázala na původní kus z roku 2006.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Cassini úspešně proletěla mezi Saturnem a jeho prstenci Cassini úspešně proletěla mezi Saturnem a jeho prstenci
Na sondu Cassini jsme se naposledy zaměřili v době, kdy se už chystala na svůj premiérový průlet mezi Saturnem a jeho nejbližšími prstenci. Nebylo přitom vůbec jasné, zda sonda takový manévr vůbec přežije, ale podařilo se.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Acer Predator X27 podporuje HDR na 4K i vysoké obnovovací takty Acer Predator X27 podporuje HDR na 4K i vysoké obnovovací takty
Acer si připravil velice zajímavý herní monitor, který bude určen pro ty nejnadupanější herní sestavy. Nabízí totiž nativní rozlišení 4K, a to při obnovovací frekvenci až 144 Hz. Nádavkem tu máme také HDR, což znamená i vysoký jas.
Včera,  aktualita, Jan Vítek