www.svethardware.cz
>
>
>
>

Autonomní autobusy od Mercedesu: blízká budoucnost městské dopravy?

Autonomní autobusy od Mercedesu: blízká budoucnost městské dopravy?
, , aktualita
Divize Daimler Buses předvedla projekt moderních, samořízených autobusů Mercedes-Benz Future Bus, které jsou určeny pro použití ve velkých městech. Výrobce v nich využívá novou technologii CityPilot, kterou úspěšně otestoval v provozu.reklama
Future Bus je projekt, který má za cíl proměnit městskou hromadnou dopravu. Samořízené autobusy by měly nabídnout bezpečnější, pohodlnější a ekologičtější dopravu po městě. Umožní to mimo jiné technologie CityPilot, která je založena na před dvěma lety představené technologii Highway Pilot z kamionů Mercedes-Benz Actros. Oproti nim je CityPilot uzpůsoben pro použití v městském prostředí, které se od dálnice dost liší. Systém nejen rozpozná semafory, ale také s nimi zvládne na dálku komunikovat a zajistit pro sebe plynulejší průjezd křižovatkami.

Okolí je sledováno pomocí dvanácti kamer, které rozpoznají chodce či jiné překážky a v případě potřeby zabrzdí. Kromě kamer využívá autobus několik radarů či GPS, informace ze všech zdrojů potom zpracuje a výsledkem je velmi přesný obraz. Vozidlo také samo zastaví na zastávce, otevře i zavře dveře pro cestující a následně pokračuje v jízdě. Problém systému nedělá ani průjezd tunely. Maximální rychlost se zastavila na hodnotě 70 km/h, což je pro použití ve městech naprosto dostačující. Řidič ovšem z kabiny nezmizel, už jen kvůli případnému řešení nenadálých situací či legislativě je jeho přítomnost nadále potřeba.

Tento týden už Future Bus absolvoval první testovací jízdu v nizozemském Amsterdamu. Na 20 km dlouhé trase čekala na vozidlo řada ostrých zatáček, tunelů, úseků s vyšší rychlostí i mnoho autobusových zastávek. Přesto řidič nemusel během jízdy ani jednou otočit volantem nebo šlápnout na některý z pedálů. Pokud by to ovšem z jakéhokoliv důvodu bylo potřeba, mohl by řidič okamžitě převzít kontrolu nad vozidlem. Future Bus je postaven na oblíbeném dvanáctimetrovém modelu Citaro, který ovšem dostal odlišný design exteriéru, jiné rozvržení dveří nebo futuristické osvětlení.


Ve srovnání s dnešními městskými autobusy prošel změnami k nepoznání také interiér inspirovaný městskými parky a náměstími. Vnitřek vozu je rozdělen do tří zón podle délky jízdy, v každé z nich se nacházejí podélně uspořádané sedačky. Nechybí podložky pro bezdrátové nabíjení smartphonů, informační a zábavní systém zajištěný velkými obrazovkami ani dostatek místa pro zavazadla, takže je autobus vhodný i k dopravě na letiště. Moderní je také prostor pro řidiče, kterému slouží displej zobrazující všechny podstatné informace.

Mercedes-Benz označuje Future Bus jako projekt blízké budoucnosti, přesné informace o pravidelném nasazení do běžného provozu ale zatím výrobce nezveřejnil.

Zdroj: Media.daimler.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře